Tato prastará rostlina je známá již po tisíciletí. V dávných dobách se kmín používal na konci hodování jako tzv. pochutina čistící dech. Dodnes se těší velké oblibě po celém světě. V lidovém léčitelství účinně pomáhá při zažívacích potížích, snižuje plynatost a křeče. Kojící matky používají čaj s přísadou kmínu pro tvorbu mateřského mléka. Kromě toho také působí proti kašli. Semena je možné žvýkat nebo z nich připravit čaj. Semena mají vysoký obsah minerálů a bílkovin. Pokud chcete po např. česnekovém pokrmu neutralizovat dech, doporučuje se pár semen kmínu žvýkat. V kuchyni kmín využíváme celý, mletý nebo drcený. Používá se do pečiva, do zeleninových a masových pokrmů. Zejména v Evropě jde kmín ruku v ruce s kysaným zelím. Používá se také pro dochucení vařených brambor, nebo na ochucení pečeného masa, kachen, hus či k dochucení pomazánek. V likérnictví se využívá na dochucení nejrůznějších bylinných likérů.

Kmín je dvouletá rostlina dorůstající okolo 100 cm. Dříve byl k vidění i ve volné přírodě, ale v dnešní době je to spíš vzácností. V prvním roce rostlina vytváří listy na holých lodyhách, v druhém roce to jsou květy. Listy jsou zpeřené a mají světle zelenou barvu. Na první pohled připomínají listy mrkve. V létě rostlina vytváří květy rostoucí v okolíku, jsou drobné a mají bílou barvu. Začátkem léta mají narůžovělý nádech. Plodem je světle nebo tmavě hnědá dvounažka.

Od jara do léta je možné sklízet mladé listy, které mají velmi lahodnou chuť a je možné je použít do salátů. K sušení a mražení se nehodí, používají se nejlépe čerstvé.
Kořeny vykopáváme v druhém roce na podzim. Je možné je využít v kuchyni jako jakoukoliv kořenovou zeleninu.
Druhý rok v létě se sklízí květy, které dochutí jak sladké, tak pikantní saláty.
Druhým rokem na podzim se sklízí semena.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: římský kmín - vyznačuje se zcela odlišnou chutí a vůní nežli obyčený kmín;

kmín vodní - roste v bažinách celé Evropy. Je pro něj typická silná vůně, jeho chuť je hořká.
Původ: mírný pás Asie
Druh: bylina
Typ listu: střední listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá
Výška: 60 - 100 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to dvouletá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném stanovišti.
Teplota: Rostlina je poměrně náročná na teplo. Semena vzchází při teplotě 10 - 14 °C po dobu 14 až 24 dnů. Při holomrazech vymrzá.
Voda: Záhony s kmínem je nutné pravidelně zalévat a odplevelovat.
Hnojení: Během růstu pravidelně přihnojujeme např. NPK.
Množení: Množení je možné semeny, která se na záhoně přirozeně vysemeňují.
Sadba: Semena kmínu vyséváme na stanoviště brzy na podzim pokud jsou čerstvá nebo na jaře po prvních mrazících. Vyséváme je do ve sponu 30 x 30 cm.
Zemina: Vhodná je dobře propustná půda bohatá na humus.

Články na téma Kmín


Neobyčejné brambory většina z nás nevaří správně. Mohou být i nebezpečné

Neobyčejné brambory většina z nás nevaří správně. Mohou být i nebezpečné

Brambory. Vedle pšenice, rýže a kukuřice jedna ze čtyř nejvýznamnějších zemědělských plodin. Pochopili to už i v Asii, kde dnes pěstují více jak 40 % světové produkce brambor. Tedy více než 160 miliónů tun ročně. Paradoxně je ale trend v naší zemi opačný, oproti roku 1990 není současná produkce ani pětinová. Přesto ale spotřeba brambor výrazně neklesá, vaříme je téměř denně, přidáváme do polévek, pečeme, upravujeme na tisíce různých způsobů. Přitom ale už jen obyčejné vaření brambor neprovádí většina z nás správně. Proč?

Brambory většina z nás nevaří správně. Jakým se raději vyhnout, co děláme zbytečně a co chybně?

Brambory většina z nás nevaří správně. Jakým se raději vyhnout, co děláme zbytečně a co chybně?

Jedovaté alkaloidy v bramborách jsou důležitou součástí obranného mechanismu této zeleniny vůči predátorům. V naprosté většině případů však lidem tepelně upravené brambory nijak neublíží, ostatně jde o jednu z nejdůležitějších a nejčastěji pěstovaných zemědělských plodin na planetě. Přesto bychom se ale měli mít na pozoru. Určitě je dobré dodržovat konkrétní zásady. A určitě je také dobré brambory vařit správně. Už jen kvůli jejich chuti.