Merlík se po staletí těší velké oblibě. Lidově se mu také říká planý špenát. Právě listy se připravovaly jako špenát. Když však do Evrpopy dorazil špenát, na merlík jako by se zapoměla. Znovu si našel cestu zpět po 2. světové válce, kdy byl nedostatek potravin. Rostlina dodala dostatek vitamínů, které tělo potřebovalo. Plané odrůdy se používaly jako píce pro dobytek. Oblíbená byla také semena, která se stloukala do obilných kaší. Mladé výhonky listů jsou oblíbené v dnešní době ve špičkových restauracích, kde se přepravují stejně jako chřest. Jinak se křehké listy mohou přidávat do salátů. Koncem jara se stávají listy tužší a je nutné je již tepelně urpavit. Tyto listy jsou vhodné do polévek, nádivek, slaných koláčů. Semena merlíku se používají umletá do chlebové mouky zejména pro výrobu pita chleba.
Listy merlíku jsou bohaté na železo, vápník a vitamín C a B1. Listy merlíku je vhodné zařadit do jídelníčku při chudokrevnosti. V lidovém léčitelství se listy merlíku přikládaly na drobné rány, které se velmi rychle hojily.

Tato odolná trvalka dorůstá výšky od 20 do 100 cm. Vzpřímená lodyha se nevětví, nese listy připomínající tvarem husí nohu. Jsou trojúhelníkovité, řapíkaté a mají zvlněný okraj. Květy se objevují od května do září. Květy jsou uspořádány v klasech a mají zelenožlutou barvu a jsou velmi drobné. Plodem je nažja. Rostlina tvoří hluboké, dřevnaté kořeny.

Mladé listy sbíráme začátkem jara. Květy, se sbírají v létě a je možné je povařit v páře a podávat s máslem. Semena sklízíme od léta do podzimu, jakmile se tobolky zbarví do světle hnědé barvy. Semena sklízíme i s klasem, který necháme uschnout na novinách na suchém místě. Až klas uschne, semena z něch uvolníme a následně ještě necháme proschnout.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Ch. album (merlík bílý) - je to jednoletá rostlina kvetoucí bílozelenakovými květy. Zplaňuje po celé Evropě.

Ch. giganteum (merlík obrovský) - tato jednoletka kvete drobnými květy zelenkavé barvy.
Původ: Balkán
Druh: bylina
Typ listu: střední listy, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: zelená
Kvete: Kvete od května do září.
Výška: 20 - 100 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném stanovišti.
Hnojení: Zejména při pěstování v květináči je nutné hnojení, které zajistí křehké listy.
Množení: Množí se semeny.
Zemina: Merlíku se daří v dobře propustné půdě, kterou na podzim přihnojíme kompostem.
Tip: Hodí se i pro pěstování v květináči nebo truhlíku.

Články na téma Merlík


Ježíš banány nejedl, globalizace na našich současných talířích však chutná dobře

Ježíš banány nejedl, globalizace na našich současných talířích však chutná dobře

Stranit se věcí, které přichází odjinud, vyhýbat se novinkám a bát se nepůvodního. I to jsou symptomy xenofobie, strachu z cizinců. Která se nemusí projevovat jen vůči cizím osobám. Nedůvěru můžeme cítit ke všemu, co k nám  přichází z neznámých končin. Proklínat globalizaci kvůli tomu ale nemusíte. Nepředstavuje jen zlo, ale i chutné zážitky.