Čínské zelí jak již název napovídá pochází z Číny, kde se pěstuje již od 5. století. Bohužel se v Evropě téměř nepěstuje a je tato rostlina dovážena. Hodí se zejména pro přímý konzum, tedy do salátů, kde vynikne jemná chuť listů. Listy se používají dále stejně jako špenát, salát případně jako chřest. Rostlina je ceněná pro vysoký podíl vitamínu C, který má z listové zeleniny nejvyšší.

Stejně jako pekingské zelí je to rostlina dlouhého dne, v létě vybíhá do květu, což ještě podporuje nedostatečná zálivka. Zelí se pěstuje jako rostlina první trati, protože jeho vegetační doba je krátká 1 - 2 měsíce. Pěstuje se zejména na jihu Číny.

Čínské zelí na rozdíl od zelí pekingského netvoří hlávku. Tvoří různě rozevřenou přízemní listovou růžici. Listová čepel je tuhá, listy jsou zelené, lesklé. Jejich dužnatý řapík je od čepele zřetelně oddělený. Listy mají výraznou žilnatinu a jsou široce okrouhlé, hladké. Růžice listů bývá obvykle velká 30 - 50 cm.

Užitnou částí je celá rostlina. Listy sklízíme probírkou od srpna a je možné je z jedné rostliny odebírat postupně. Skladování je možné až 2 týdny, po této době se kvalita výrazně snižuje. Nejvhodnější je však listy zkonzumovat čerstvé, protože rychle vadnou. Hmotnost růžice se pohybuje od 0,5 - 0,75 kg.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Nízké druhy:
Miko - tvoří tmavě zelené listy se světlými řapíky;

Polovysoké druhy:
Samuraj - mohutná rostlina se sytě zelenými listy a bílými řapíky;
Gejša - světle zelené listy jsou zkadeřené.
Původ: Čína
Druh: košťálovitá zelenina
Typ listu: velké listy, laločnaté
Barva listu: zelené
Výška: 30 - 50 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vše
Substrát: ----------------
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Voda: Pravidlená zálivka je nutností.
Množení: Množí se semeny.
Sadba: Výsev provádíme od června do srpna přímo na stanoviště. Nejvhodnějším obdobím pro výsev je však červenec. Lepší je pěstovat rostliny ze sadby. Sazenice vysazujeme do sponu 30 x 20 cm.
Škůdci: Nejčastěji je rostlina napadána dřepčíky. Chemická ochrana před nimi není příliš vhodná vzhledem ke krátké vegetační době. Záhon po výsadbě přikryjeme netkanou textilií.
Tip: Záhon je třeba pravidelně zkypřit a odplevelovat.

Články na téma Čínské zelí


Jak si naložit kyselé zelí

Jak si naložit kyselé zelí

Vypěstovat si zelí není vůbec složité, ale k naložení dobrého kysaného zelí si vystačíme i s tím kupovaným. Jaké zelí pěstovat a jaké a kdy koupit? Jak si naložit kyselé (resp. kysané) zelí?

Připravit zahradu na zimní spánek je důležité, dokonce nezbytné

Připravit zahradu na zimní spánek je důležité, dokonce nezbytné

Příroda se zimními úhyny živých organismů počítá, jsou ostatně součástí koloběhu života a především pak živin, ovšem v zahradě chceme, aby zimu přežilo pokud možno veškeré rostlinstvo, do kterého jsme investovali nemalé peníze. Navíc v zahradách investujeme i do různých konstrukcí, staveb a vybavení, které si zazimování také zaslouží. Prodloužíme tak jejich životnost a zvýšíme návratnost investice. Příroda si dělá vše sama a zdarma, zatímco zahrady jsou uměle vytvořeným prostředím k našemu obrazu.