Čočka patří mezi třetí rostlinu na světě po konopí a sójových bobech, která má nejvyšší obsah bílkovin ze všech rostlin. Zdroje uvádějí až 26%. V mnoha zemích světa je proto vyhledávanou stravou, zejména v Indii, kde tvoří velkou část obyvatel vegetariáni. V Indii se čočka vaří se zeleninou a dochucuje se nejrůznějším kořením. U nás se rostlina příliš nepěstuje. Je náročná na stanoviště. Do ČR se dováží z Kanady. Přesto si našla své příznivce na zahrádkách nebo v teplejších oblastech, kde se pěstuje na polích.

Semena čočky vaří do změknutí a používají se jako příloha k masu. Vhodná je do polévek či pomazánek nebo do salátů.

Čočka je bohatá na želeno a vlákninu, která zlepšuje pohyb a vyprazdňování střev. Její konzumace je vhodná jak pro těhotné ženy, tak pro ty, které drží dietu zaměřenou na snížení cholesterolu v krvi. Pozitivně půdobé proti depresím, zácpě, je rychlým zdrojem energie, odstraňuje chudokrevnost, pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, snižuje cholesterol a preventivně působí proti rakovině.

Rostlina dosahuje výšky 20 - 60 cm. Tvoří čtyřhranný, mírně poléhavý stonek, který se v dolní části bohatě větví. Listy jsou oválné až čárkovité, mají jednoduché úponky. Květenství je tvořeno 2 - 4 květy bílé nebo fialkové barvy. Semena jsou ukrytá v lusku, který je zploštělý a obvykle obsahuje 1 - 2 semena, která jsou plochá a svým tvarem se podobají disku. Semena mohou být drobnozrnná o pr. 2 - 5 mm nebo velkozrnná s pr. 5 - 8 mm. Barva semen může být žlutohnědá, tmavě modrá, olivově zelená nebo černá. Nejčastěji se používá čočka zelená a žlutá, do salátů je však chuťově jemnější čočka červená, která se nemusí před tepelnou úpravou namáčet. Čočka je samosprašná se sklonem k cizosprášení.

Semena sklízíme v době, kdy 2/3 lusků jsou vyzrálé a hnědnou. Rostlinu pokosíme a necháme jí doschnout zavěšenou pod střechou.Semena je nutné očistit a nechat dosušit, aby nedošlo k rozšíření chorob.

Charakteristika rostliny

Původ: jihozápadní Asie, Středomoří
Druh: lusková zelenina
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, fialová
Kvete: Kvete od června do července.
Výška: 20 - 60 cm
Náročnost pěstování: Čočka je teplomilná plodina, která má vyhraněné nároky na prostředí. Není přiliš jednoduché ji pěstovat na kterémkoliv stanovišti.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na teplém, slunném stanovišti.
Voda: V sušším období pravidelně zaléváme.
Množení: Množí se semeny.
Sadba: Semena sejeme od dubna do řádků 125 - 250 mm, hloubka setí podle velikosti semen 30 - 40 mm. Rostlina nesnáší zaplevelené půdy, proto nejsou vhodnou předplodinou luskoviny nebo jeteloviny. Naopak vhodné jsou brambory. Na stejné místo semena čočky vyséváme po 4 - 5 letech.
Zemina: Vhodná je vzdušná hlinitopísčitá půda dobře zásobená vápnem.

Články na téma Čočka


Anglické zahradní skleněné zvony, praktická pomůcka z viktoriánské doby

Anglické zahradní skleněné zvony, praktická pomůcka z viktoriánské doby

Obdobu anglických skleněných zahradních zvonů známe i u nás, totiž pěti a třílitrové zavařovací sklenice, případně velké PET lahve a průhledné plastové kontejnery s uříznutým dnem či horní částí. A také naše tradiční pařeniště. Ale uznejte sami, uchopit jednou rukou ručně vyrobený foukaný skleněný zvon za skleněné madlo a jednoduše jím přikrýt rostlinu, kterou chceme ochránit před nepřízní klimatu, je velmi praktické a stylové. Však také jde o praktický zvyk, bez kterého se vyhlášení angličtí zahradníci neobejdou. A to již velmi dlouho. I když zrovna oni na tuto vychytávku nepřišli.

V klíčcích se ukrývají vitamíny

V klíčcích se ukrývají vitamíny

Naklíčené klíčky jsou nejen v zimě pestrou zásobou vitamínů, přitom jde o jednu z nejjednodušších věcí, jakou vůbec můžeme udělat. A klíčky nemusíme kupovat.

Žížaly jsou užitečnější než včely. Jen nemají takovou reklamu

Žížaly jsou užitečnější než včely. Jen nemají takovou reklamu

To je furt řečí, jak by to bez včel nešlo. Nejenže si tihle bzučící kapři – včela je hospodářské zvíře chované pro užitek – často přivlastňují zásluhy práce tisíců druhů dalších hmyzích opylovačů. Ale díky jejich bezbřehé popularitě se skoro úplně zapomnělo na „druhé nejvýznamnější“ organismy planety. Žížaly. Tedy vlastně první.