Existuje na 120 druhů této africké krásky, která je svých vzhledem podobná naší hluchavce. Mnohé okouzlila barevnou krásou svých listů, jiné si získala svoji nenáročností na pěstování. Patří totiž mezi nejvděčnější a neodolnější pokojové rostliny, proto se jejího pěstování mohou bez obtíží ujmout i úplní začátečníci. Ve své domovině se také některé druhy africké kopřivy pěstují jako bylina. Některé druhy jsou používány s oblibou jako koření, protože obsahují éterické oleje.

V bytových podmínkách se pěstují nejrůznější hybridy v nepřeberné barevné paletě listů, která sahá od bílé, krémové, zelené, nerůznější odstíny růžové, červené a fialové. Obvyklá je i výrazná žilnatina listů či pestré olemování. Listy jsou podlouhlé vejčité se zoubkováním. Koleus roste jako keř až 30 cm vysoký. Na svých měkkých stoncích nese impozantní listy. Často se objevují i nevýrazné drobné květenství, které se však většinou odstraňuje, protože rostlinu vysiluje.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: hybridy C. blumei nesou všechny možné kombinace barev, roste jako keř 30 – 60 cm vysoký;
C. thyrsoideus nese zelené listy a modré klasovité květenství;
C. pumilus má stonky převislé
Původ: tropická Asie a Afrika
Druh: pookojová rostlina okrasná listem
Typ listu: vejčité
Barva listu: různobarevné
Kvete: Kvete od června do září. Květenství se obvykle odstraňuje.
Výška: 25 - 60 cm
Náročnost pěstování: Rostlina je nenáročná na pěstování. Patří mezi jedny z nejodolnějších a nejvděčnějších pokojových rostlin.
Tvarování / řez: Rostlinu je třeba pravidelně zaštipovat, aby si udržela stálý tvar.
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Většinou se pěstuje jako jednoletka, protože většinou ztrácí atraktivní vzhled.
Světlo: Intenzita vybarvení listů je závislá na množství světla, které rostlině dopřejeme. Vybíráme tedy nejsvětlejší stanoviště bez přímého letního slunce, které by mohlo listy popálit. Listy zelenají na tmavém stanovišti.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Světlo: Intenzita vybarvení listů je závislá na množství světla, které rostlině dopřejeme. Vybíráme tedy nejsvětlejší stanoviště bez přímého letního slunce, které by mohlo listy popálit. Listy zelenají na tmavém stanovišti.
Teplota: Vhodná je běžná pokojová teplota. V zimě by neměla teplota klesnout pod 10 º C.
Voda: V létě zaléváme vydatně odraženou vodou, jinak listy vadnou. Substrát by měl být stále vlhký. Pozor však na přelití, které by vedlo k zahnívání kořenů.
Vlhkost: Žádoucí je zvýšená vlhkost vzduchu. Listy často mlžíme.
Hnojení: V době vegetace hnojíme každých 14 dní standardním tekutým hnojivem. V zimě nehnojíme vůbec.
Množení: Množení je velice jednoduché. Vrcholové řízky snadno zakořeňují v půdě i ve vodě. Dále je možné množit výsevem od jara do léta.
Přesazování: V případě, že se rozhodneme pěstovat rostlinu déle než 1 rok, přesazujeme vždy dle potřeby, kdy kořeny vyplní květináč. Dbejte na dobrou drenáž.
Zemina: rašelinový substrát
Letnění: Možné letnění je vhodné již od konce května.
Problémy: Listy žloutnou, má-li rostlina nadbytek vody.
Škůdci: Příliš suchý vzduch přináší svilušky.

Články na téma Pochvatec


Rýmovník neléčí jen rýmu, ale i žaludek. Využití najde v kuchyni podobné jako šalvěj

Rýmovník neléčí jen rýmu, ale i žaludek. Využití najde v kuchyni podobné jako šalvěj

Pěstování těch nejhodnotnějších z bylin vlastně není obvykle vůbec složité. A platí to i pro rýmovník, doslova zázrak pro naše rýmou ucpané nosy a nachlazená těla. Nejlepší je přitom vkládat do nosu čerstvé lístky, které jsou prsty poškozené tak, aby uvolňovaly co nejvíce silic. Jenže rýmovník také využijeme v kuchyni a dokonce podobně jako neméně aromatickou a antibakteriální (antibiotickou) šalvěj.

Rýmovník léčí rýmu a nachlazení. Málokdo ale ví, že najde v kuchyni podobné využití jako šalvěj

Rýmovník léčí rýmu a nachlazení. Málokdo ale ví, že najde v kuchyni podobné využití jako šalvěj

Ano, rýmovník je doslova zázrakem pro naše rýmou ucpané nosy a nachlazená těla, i když ne všespásným. Někomu stačí, jiným nezabere. Rýmovník ale využijeme také v kuchyni, dokonce podobným způsobem jako neméně aromatickou a antibakteriální (antibiotickou) šalvěj. Navíc podporuje trávení a brání nadýmání z konzumované potravy. Čerstvé lístky rýmovníku tedy můžeme vložit do nosu, připravit z nich léčivý čaj či tinkturu, ale také chutné pokrmy, které rýmovník ochutí (okoření) neopakovatelným způsobem. Léčivá bylinka i koření zároveň.

Mnoho podob kopřivy

Mnoho podob kopřivy

Vytrvalý plevel, téměř zázračná léčivka, ale i pestrobarevná a bohatě panašovaná okrasná rostlina, která nepálí. To všechno jsou kopřivy!