Ve své domovině tento kaktus dorůstá výšky až 1,5 m. V bytových podmínkách roste velice pomalu, tak se nemusíme bát, že by z malého kaktusu vyrostl takovýto obr. Echinokaktus má kulovité tělo poseté ostrými dlouhými ostny. Vypadá jako ježek, který je posetý zlatými trny. Kaktusy jsou přizpůsobeny žít v suchém prostředí svým „dužnatým tělem“, ve kterém shromažďují vodu. Ostny mají funkci ochrany před intenzivním sluncem a proti vysoušení. Ve své domovině tento kaktus často zdobí zářivě žluté květy, které jsou však v bytových podmínkách spíše vzácností.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: E. horizonthalonius - kvete sytě růžovými květy;

E. straussli - má štíhlé válcovité tělo s býlími štětinami;

E. platyacanthus - kulovité tělo má světle zelenou barvu, kvete žlutými květy;

E. grusonii - tvoří mimořádně silné trny žluté barvy, o které je snadné se poranit. Kvetou pouze starší exempláře za předpokladu, že rostlina bude od jara do podzimu venku. Květy jsou uvnitř žluté, vně hnědé.
Původ: Mexiko
Druh: kaktus
Barva květu: bílá, růžová, žlutá
Výška: 25 - 75 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Kaktus pěstujeme celoročně na plném slunci.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: méně vody
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Světlo: Kaktus pěstujeme celoročně na plném slunci.
Teplota: V době vegetace je vhodná běžná pokojová teplota. Zima je však obdobím odpočinku. Kaktus by měl odpočívat na světlém stanovišti při teplotě 10 º C.
Voda: V létě zaléváme mírně, v zimě spíše zvlhčujeme substrát. V tomto případě je lepší zálivku opomenout, než vydatně zalévat a přelít.
Vlhkost: Snáší dobře suchý vzduch, není třeba zvyšovat vzdušnou vlhkost. Rosení mu však prospívá.
Hnojení: V době vegetace hnojíme jednou měsíčně hnojivem na kaktusy.
Množení: Množíme semeny, které se vysévají do písčitého substrátu při teplotě půdy 25 º C. Je to však spíše záležitost pro odborníka.
Přesazování: Mladé rostliny přesazujeme každé 2 roky, starší jednou za 4 – 5 let. Při přesazení kontrolujeme kořeny.
Zemina: substrát pro kaktusy
Letnění: Letní pobyt venku kaktusu prospěje, ostny mají pak výraznější zbarvení a jsou pak bohatší. Vybíráme větrem a deštěm chráněné slunné stanoviště.
Problémy: Nadměrná zálivka způsobuje hnilobu stonku.
Tip: Tento kaktus by určitě neměl patřit do pokoje malých dětí. Jeho velké ostny jsou opravdu ostré a je snadné pro děti i dospělé se o ně zranit či poškrábat. Při práci používáme zásadně ochranné rukavice.

Články na téma Echinokaktus


Nenáročné kaktusy pro začátečníky

Nenáročné kaktusy pro začátečníky

Líbí se vám květiny, ale nepatříte zrovna k těm nejsvědomitějším pěstitelům? Dobrá zpráva je, že existují i rostliny označované pro svou odolnost z legrace jako "plechové."