Hlošina roste jako keřovitý strom dorůstající 8 - 10 m. Tvoří kopinaté, stříbřité listy. Stálezelené druhy nesou obvykle pestré listy žlutozelené barvy. Tyto druhy však žádají dobré zimní přikrytí, jinak listy shazují. Tyto druhy jsou oblíbené k aranžování, protože listy vydrží na větvích poměrně dlouho. Od května do června kvete drobnými květy žluté barvy, které i když nejsou nikterak výrazné, vyrůstají obvykle uprostřed keře. Za to však nádherně voní zejména navečer. Po odkvětu se tvoří velké, peckovité plody žluté barvy. Plody jsou jedlé, chutí připomínají višně.

Stálezelené druhy vyžadují na zimu zimní přikrytí.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: E. angustifolia (hlošina úzkolistá) - dorůstá výšky cca 7 m. Kopinaté listy jsou na vrchu šedozelené, ze spodní strany stříbřitě chloupkaté. Květy se objevují v paždí listů a jsou světle žluté.

E. commutata (hlošina stříbrná) - roste keřovitě a dorůstá výšky okolo 3 m. Listy jsou stříbřité z obou stran. Kvete žlutými květy, které nádherně voní. Rostlina silně odnožuje, což může být problém.

E. pungens (hlošina pichlavá) - stálezelený druh. Odrůdy: Maculata (zelenožluté listy).

E. ebbingei - roste velmi rychle. Kožovité listy nesou stříbřitou barvu ze spodní strany, přičemž horní strana je zelená. Kvete bílými květy, tvoří oranžové plody.
Původ: Čína, Malá Asie, jižní Evropa
Druh: opadavá nebo stálezelená dřevina
Typ listu: střední listy, kopinaté
Barva květu: žlutá
Kvete: Kvete od května do června.
Výška: 800 - 1000 cm
Vůně: Květy nádherně voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se pro použití i do živých plotů.
Tvarování / řez: Dřevina dobře snáší řez a tvarování. Na jaře odřezáváme nežádoucí větve. U živých plotů řez provádíme v pozdním létě.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro úspěšné pěstování rostlina vyžaduje slunné stanoviště.
Množení: Možno množit semeny nebo odnožemi.
Zemina: běžná zahradní zemina

Články na téma Hlošina


Hlošina okoličnatá, asijský ovocný keř, který bohatě plodí, snese toxické prostředí a uniká mrazům

Hlošina okoličnatá, asijský ovocný keř, který bohatě plodí, snese toxické prostředí a uniká mrazům

Kdo právě pláče nad zmrzlými květy ovocných stromů a keřů ve své zahradě, měl by zbystřit. Existuje ovocný keř až stromek původem z Asie, který obvykle nakvétá až tak pozdě, že jeho květy nezmrznou. Plodí ochotně a bohatě, přičemž dostatečně vyzrálé plody chutnají výjimečně i syrové. Navíc z nich lze připravit kompoty, šťávy a marmelády, sladké moučníky a jiné dobroty. Plody přitom obsahují ohromné množství antioxidačního karoteniodu, který je údajně i účinnou prevencí rakoviny, například rakoviny prostaty. Řeč je o hlošině okoličnaté.