Jahody patří beze sporu mezi nejoblíbenější ovoce. Kromě lahodné a osvěžující chuti a aroma, mají vysoký obsah vitamínu C. Používají se ke zpracování do koláčů, zavařenin, kompotů, na zamrazení. Dozrávají velmi brzy spolu s třešněmi. Pěstování je možné na záhoně na zahradě, v truhlíku nebo závěsné nádobě. Jahodníky obvykle tvoří trojčetné, laločnaté listy. Plody a květy rostou na delších květních osách v úrovni nebo nad úrovní listů záleží na druhu rostliny. Květy jsou pětičlenné bílé, růžové nebo sytě růžové barvy. Existují druhy jednoplodící, které plodí během vegetace pouze jednou a pak stáleplodící, které plodí od jara do podzimu. Stáleplodící druhy jsou také označovány jako dvouplodící nebo remontantní. Na rozdíl od jednoplodících druhů mají odlišný vývoj, který spočívá v tom, že po sklizni opět kvetou.

I když je pěstování jahod snadné, rostliny jsou bohužel často náchylné nejrůznějším nemocem a škůdcům. Nejčastěji rostlinu napadá plíseň šedá, skvrnitost listů atd.

Výhodou jahod je, že je možné je pěstovat takřka všude v nejrůznějších klimatických podmínkách. Základem úspěchu bohatých výnosů je správná výsadba a péče od jara do konce sezóny. Pokud chceme sklízet zdravé plody i příští rok, je nutná péče po celou dobu vegetace. Pravidelná zálivka a hnojení rostlin je nezbytná. Jahodníky se na jednom místě pěstují 2 - 3 roky, protože z půdy odčerpají živiny. Výživa zajistí tvorbu nových srdíček, které ovlivní bohatou sklizeň příští rok.

Péče na jaře
Brzy zjara jakmile půda trochu oschne, jahodníky očistíme od starých a uhnilých listů. Rostliny okopeme a pohnojíme.

Péče během vegetace
Rostlinu pravidelně odplevelujeme, zaléváme a přihnojujeme. Zejména při tvorbě květů a plodů je zálivka nutná. Zaléváme nejlépe ráno nebo večer. Zálivka během dne za horkého počasí může způsobit hnilobu plodů, které zabráníme včasnou podestýlkou ze slámy, posekané trávy či zajištěním netkané textilie. Prvních plodů se můžeme dočkat podle odrůdy již na konci května.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Jednoplodící druhy:
Korona - nejoblíbenější, poloraný druh, odolný vůči chorobám;

Karmen - chuťově velmi kvalitní, poloraný druh;

Adriana - raný druh náchylný ke skvrnitosti listů, plody jsou malé, chuť je nakyslá, aromatická;

Honeoye - raný druh dobře odolný proti plísni šedé;

Induka - poloraný druh, který silně odnožuje;

Andrea - poloraný druh, středně velké plody jsou aromatické;

Florence - pozdní druh s vysokými výnosy;

Bounty - pozdní druh, vytváří silně odnože. Středně velké plody jdou dobře od šťopky, chuť je sladší.

Stáleplodící druhy:
Calypso - plod je kuželovitého tvaru a je lesklý. Dužnina je světle červená s výraznou dutinou uvnitř plodu.

Lidka - kvete a zraje současně po dlouhý čas. Kvetení a plody utne až špatné počasí na podzim. Plody jsou chutné, sladké.

Měsíční jahody:
Tento druh jahod je oblíben zejména dětmi. Plody jsou malé, avšak sladké, chuťově velmi výrazné a lahodné. Rujana - rostlina dorůstá výšky 15 cm, trojčetné listy, rostlina netvoří odnože.
Druh: ovoce
Typ listu: laločnaté, zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od května do srpna.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do truhlíků i závěsných nádob.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro úspěšné pěstování je nutné slunné stanoviště.
Voda: V době vegetace hojně zaléváme. Ideální je zálivka ráno nebo večer.
Hnojení: Od jara pravidelně hnojíme např. Cereritem nebo speciálním hnojivy Kristalon plod a květ nebo Kristalon - jahody. Na jaře slabé výhony přihnojujeme dusíkatými hnojivy.
Množení: Množení je možné odnožemi, které se na mateční rostlině tvoří od období květu až do ukočení vegetace. Dobře vyvinutá sazenice by měla mít 3 - 4 listy a hustý svazek kořenů.
Přesazování: Rostlinu je ideální po 3 letech přesadit, protože vyčerpá všechny živiny z půdy.
Sadba: Před výsadbou půdu zryjeme a zapravíme do ní hnojivo např. Cererit zhruba 100 g na 1 m2. Zdravé sazenice vysazujeme na jaře od dubna do května nebo na podzim od srpna do září. Po výsadbě je nutná vydatná zálivka a mělká okopávka.
Zemina: půda bohatá na humus
Škůdci: Proti roztočníku kadeřavému, který způsobuje degeneraci rostlin bojujeme přípravky Sumithion nebo Basudin.

Články na téma Jahoda


Jahody po čínsku se pěstují vertikálně a ty nejdražší jsou zavlažovány mlékem

Jahody po čínsku se pěstují vertikálně a ty nejdražší jsou zavlažovány mlékem

Lidský svět je plný jahod. Od 18. století, kdy byl vyšlechtěn jahodník velkoplodý a později pak i jahody bílé a pižmové, snad není na světě země, kde by jahody nepěstovali. A po svém pojali pěstování jahod také v Asii. Jejich (takzvaně čínský) způsob pěstování jahod prý vede k mnohem bohatší úrodě chuťově kvalitních plodů. Jak to ti Číňané vlastně dělají? Je to vlastně stejné jako u nás, dělají to různě! Přesto najdeme místní tradiční specifika, která jsou však podobná i našim postupům. Tedy až na jediné, totiž zavlažování mlékem.

Lesní jahody v zahradě a spor o vyšlechtění jahodníku velkoplodého

Lesní jahody v zahradě a spor o vyšlechtění jahodníku velkoplodého

Když zlá macecha poslala ve známé pohádce Marušku v zimě pro jahody, jaképak myslíte, že si díky dvanácti měsíčkům mohla natrhat? Samozřejmě lesní, tedy zřejmě plody jahodníku obecného, který však možná vůbec nestál za vyšlechtěním současných velkoplodých odrůd.