Tato subtropická rostlina vytváří keřík nebo stromek. Pochází ze Střední a Malé Asie, ale dostala se již do celé jižní Evropy. Dokáže být totiž dekorativní nejenom svými červenými květy, které po odkvětu plodí, ale také svými listy. Kvete od května do září a doba kvetení je poměrně dlouhá, takže dokáže být zajímavý po několik měsíců. Květy postupně odkvétají takže spolu s nimi se vytvářejí plody, které dozrávají koncem října. Bobule jsou poměrně velké a jsou zakončené kalichem. Šťáva z nich má příjemnou chuť i vůni. Obsahuje velké množství vitamínu C. V našich podmínkách se však nepodaří vypěstovat chutné plody příliš často, takže slouží spíše jako dekorace.

Na zimu rostlina vyžaduje teplé přezimování, proto se přemisťuje z venku do místnosti bez mrazu. Ideální jsou teploty okolo 10 ° C. Na zimu sice shazuje listy, ale s jarem začne obrážet. V tomto období je dobré rostlinu mírně seříznout. Od jara do léta bohatě zaléváme a hnojíme, v zimě zaléváme velmi opatrně, spíše aby substrát příliš nevyschl. V květnu po zmrzlých mužích můžeme rostlinu přenést ven. Vhodnější je zpočátku polostín. Rostliny vypěstované ze semen ze zakoupených plodů obvykle nekvetou a tudíž ani neplodí.

Charakteristika rostliny

Původ: východní Středomoří, Malá Asie
Druh: rostlina vhodná pro nádoby
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: červená
Kvete: Kvete od května do října.
Výška: 40 - 255 cm
Tvarování / řez: Rostlinu seřezáváme na jaře nebo na podzim.
Trvanlivost: Jde o vytrvalou rostlinu.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen, září, říjen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří zjara spíše v polostínu. Později však vyžaduje plné slunce. Jinak špatně kvete a plodí. Základem je pro ni teplo, které ji zajistíme například u zdi.
Teplota: Minimální zimní teplota je 4 ° C.
Voda: Od jara do léta bohatě zaléváme, v zimě zaléváme velmi opatrně, spíše aby substrát příliš nevyschl.
Vlhkost: Rostlině svědčí pravidelné rosení listů.
Hnojení: V době vegetace spolu se zálivkou aplikujeme hnojivo.
Množení: Množit můžeme na jaře stonkovými řízky. Ke zakořenění však vyžadují spodní teplo.
Přesazování: Podle potřeby rostlinu přesazujeme nejlépe na jaře.
Zemina: dobře propustná půda

Články na téma granátové jablko


Proč granátová jablka vybuchují? A můžeme si je vypěstovat i u nás?

Proč granátová jablka vybuchují? A můžeme si je vypěstovat i u nás?

Granátovník, čili správně marhaník granátový, můžeme rozhodně pěstovat i u nás, ale zralých plodů se dočkáme jen ojediněle. Zato jde o krásnou přenosnou rostlinu, která nádherně kvete, a kterou lze pěstovat i jako bonsaj. A až se vás návštěva zeptá, klidně řekněte třeba: „Čekám, až mi urodí moje vlastní granátová jablka“. Která pak explodují, dlužno dodat.

Marhaník granátový, jinak též granátovník, opravdu vybuchuje, ale také plodí lahodná „jablka“

Marhaník granátový, jinak též granátovník, opravdu vybuchuje, ale také plodí lahodná „jablka“

Kdo by neznal granátová jablka, i když je mnoho lidí u nás určitě ještě neochutnalo. Jednoduše proto, že zde nejsou tyto lahodné plody až tolik populární a navíc chutnají pěkně dozrálé a čerstvě utržené ze stromu mnohem lépe než v případě, že jsou ještě ne zcela zralé přepravovány. Můžeme v našich podmínkách granátovník pěstovat a dočkáme se „jablíček“?

Soutěž STAVBA ROKU 2016 udělila ceny

Soutěž STAVBA ROKU 2016 udělila ceny

Na slavnostním večeru Dnů stavitelství a architektury dne 13. 10.2016 proběhlo vyhlášení 6 titulů Stavby roku, 12 Zvláštních cen, soutěže Zahraniční stavba roku, titulu Urbanistický projekt a také Ceny veřejnosti.