Hloh obecný má mnoho lidových názvů např. hložinky, pluháč, luhovec, hložek, trn, trní, bohyně, loh, loch, ale také i srdeční chléb. Věřím, že se najde ještě plno dalších jiných názvů. Je to opadavá listnatá dřevina tvaru keře nebo stromu, dosahujícího výšky nejvýše 8 metrů. Na tenkých šedavě zbarvených větvích rostou v paždí trnů střídavě postavené laločnaté listy o velikosti 3 až 5 cm. Trny dorůstají délky až 2,5 cm. Květy jsou pětičetné, bílé až růžové, o průměru asi 15 mm a rostoucí po pěti až deseti v chocholících. Pro květy je charakteristický jejich nepříjemný zápach. Plodem jsou červené kulovité malvice, obsahující dvě nebo tři semena, dozrávající v září až v říjnu.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Hloh Lavelleiův (Crataegus lavallei Carriereri)

- okrasná odrůda, silně lesklé a poměrně velké, až deseticentimetrové listy se zcela hladkými okraji. Opadávají pozdě na podzim a předtím se vybarvují do oranžově červených odstínů. Tento hloh dorůstá pěti až sedmi metrů, má hustou nepravidelnou korunu a je vhodný i do menších zahrad. Koncem května hojně kvete drobnými bílými květy a do podzimu se promění v atraktivní oranžové plody.
Původ: plochy v severní hemisféře od centrální Evropy, Se
Typ listu: laločnaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete v květnu až červnu.
Vůně: Bílé nebo bledě-růžové květy, které rozkvétají v květnu a červnu, pronikavě a velmi nepříjemně páchnou.
Použití: Květ i plod se používá ve formě bylinného čaje samostatně nebo ve směsi s dalšími bylinami. Nejúčinnější forma podávání je ve formě výtažku – tinktury z květů nebo z pupenů - gemmoterapie.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vše
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Hloh roste podél cest, potoků, na okraji lesů, na stráních a v houštinách v nížinách i vyšších nadmořských výškách. V podmínkách České republiky hloh zdomácněl a pěstuje se jako součást živých plotů.
Zemina: Vlhké, propustné a humózní půdy. Nicméně snáší dobře i sucho.
Sušení: Květy sušíme v tenké vrstvě bez obracení, raději jen přirozeně, ve stínu nebo v dobře větrané místnosti. Pokud sušíme v sušičce nebo v troubě, dodržujeme teplotu do 35 °C. Stejně sušíme i plody. Uskladníme do hermeticky uzavíratelné nádoby.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nejlepší podmínky pro pěstování hlohu?

Hloh preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Je odolný vůči suchu a mrazu.

Jak často bych měl hloh zalévat?

Hloh potřebuje pravidelnou zálivku, zejména v období sucha. Doporučuje se zalévat hlouběji, aby kořeny měly dostatek vláhy.

Jak často bych měl hloh hnojit?

Hloh nepotřebuje časté hnojení, ale může mu prospět přidání kompostu nebo hnoje na jaře. Pokud rostlina trpí nedostatkem živin, může být vhodné přidat hnojivo s vyšším obsahem dusíku.

Jak často bych měl hloh prořezávat?

Hloh se doporučuje prořezávat každoročně na jaře, aby se udržel v požadovaném tvaru a zlepšila se průchodnost vzduchu. Je také vhodné odstraňovat suché a poškozené větve.

Jaké jsou nejčastější problémy s pěstováním hlohu?

Hloh může trpět napadením škůdci, jako jsou mšice nebo sviluška. Také může být náchylný k houbovým chorobám, jako je padlí. Je důležité pravidelně kontrolovat rostlinu a případné problémy řešit co nejdříve.

Články na téma hloh


Proč si udělat živý plot z hlohu

Proč si udělat živý plot z hlohu

Nejenže jde v případě hlohu obecného o dřevinu ideální pro živé ploty pro jeho nádherný vzrůst, květy i plody, ale též jím získáme velmi zdravé a léčivé plody.

Zmlazení a hluboký řez živého plotu. Které dřeviny snáší hluboký řez dobře? A které ne?

Zmlazení a hluboký řez živého plotu. Které dřeviny snáší hluboký řez dobře? A které ne?

Některé staré živé ploty už vůbec nemusí vypadat dobře. A ne všechny je možné zachránit, respektive radikálně zmladit právě hlubokým řezem. Každá dřevina to nesnese a není nic horšího, než když radikálně zmlazený živý plot vypadá jako měsíční krajina, kde se tu a tam něco jen zazelená. Na druhou stranu jsou živé ploty téměř bezúdržbové, když je necháme růst volně, jenže i to neplatí pro každou dřevinu a ne vždy je možné, aby živý plot rostl třeba až 2 metry do šířky a více jak 2 metry do výšky. Volba druhu keřů a stromů pro živé ploty je zásadně důležitá, když ale zvolíte správně, váš živý plot poroste do krásy i po radikálním zásahu.