Jablka patří bezesporu mezi nejoblíbenější ovocné plody pěstované u nás. Statistiky dokazují, že roční spotřeba na 1 osobu činí okolo 25 kg. Jsou bohaté na vitamín C a doporučují se např. při redukčních dietách či při jiných onemocněních. Existuje řada druhů, které se od sebe liší jak obdobím sklizně plodů, tak jejich chutí a barvou. Co se týče velikosti, tak stromky mohou být s vysokým či  nízkým kmínkem nebo druhy, jejichž plody jsou určeny pro přímou konzumaci či kuchyňskou úpravu.

Odrůdy jsou roubované na podnoži, které mají různé nároky na půdu. Právě podnož určuje vlastnosti, které by jabloň měla mít nežli roubovaná odrůda. Zakrsle rostoucí druhy jsou štěpovány na podnož M 27, J-TE-G; slabě rostoucí druhy na podnoži M 9, J-TE-E; silně rostoucí druhy na M 1, MM 101, MM 11, A 2. Je však třeba respektovat, že ne všechny druhy jabloní je možné naroubovat na jakoukoliv podnož. Určitým druhům se dobře daří na určité podnoži. Při výběru podnože a druhu jabloně vybíráme podle jejích půdních nároků a velikosti zahrady.

Jabloně jsou cizosprašné, tzn. že vyžadují opylení jinou odrůdou. Bohužel však existují špatní opylovači např. Melrose, Spartan, Jonagold. Existují také druhy, které se vzájemně neopylují tzv. inkompatibilní dvojice: Rosana + Vanda, Rubín + Bohemia, Šampion + Lord Lambourne, Gloster + Starkimson.

Květy se objevují od března do května a mají narůžovělou barvu. Jejich tvar je pětičetný, s kalichem a korunkou. Plodem je kulaté jablko (malvice) tvořené zelenou, žlutou nebo červenou slupkou. Pod slupkou je dužnina, která je obvykle šťavnatá a aromatická podle odrůdy. Uprostřed dužniny je jádřinec se semeny.

Plody sklízíme od července do října podle druhu jabloně. Letní druhy sklízíme od července do srpna, podzimní druhy od září, zimní druhy od září do října. Zimní druhy se výborně hodí ke skladování. V bednách skladujeme zdravé plody na suchém, vzdušném, chladném stanovišti. Ideální je sklep. Správně skladované plody vydrží až do jara. Během zimy je třeba kontroly a probírky, aby nahnilé plody nenakazily zdravé kusy.

U jabloní je třeba provést probírku plodů, při které dosáhneme rovnoměrné velikosti plodů. Usměníme tak plodnost a zlepšíme kvalitu plodů. Probírku je třeba provést po odkětu, v červnu při tvorbě plodů a před sběrem plodů. Podle násady necháváme 1 - 2 jablka v chocholíku.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Letní odrůdy:
Hana - tvoří kulovité až soudkovité plody s karmínově červenými pruhy dozrávající na začátku srpnu. Druh odolný vůči strupovitosti.
Delicia - plody se sklízejí koncem sprna. Plody jsou kulovité světlezelené barvy s růžovým nádechem. Chutnají nakysle.
Nela - kuželovité plody jsou poměrně velké. Slupka je zelenožlutá, která postupně červená. Dužnina je šťavnatá a aromatická.

Podzimní odrůdy:
Denár - slupka je žlutozelená, chuť nakyslejší. Odrůda je podzimní až raně zimní.
Lord Lambourne - dozrává od září do listopadu. Plody jsou červené s jemným ojíněným. Dužnina má žlutobílou barvu, skvělé chuti.
Nabella - tvoří velké plody karmínově červené barvy. Dužnina je zelenožlutá, chuťově sladce nakyslá.
Šampion - zelenožlutou slupku kryjí oranžově červené pruhy. Dužnina je žlutobílá.

Zimní druhy:
Idared - plod má žlutozelenou slupku s karmínově červeným zbarevním. Dužnina je šťavnatá.
Golden Delicious - kulovitě protáhlé plody mají žlutozelenou barvu. Dužnina je chuťově výrazná.
Jonagold - zelenožlutou slupku překrývá červené zbarvení. Dužnina je velmi chutná a šťavnatá.
Rubín - velké plody mají zelenožlutou slupku s červeným líčkem s proužky.
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: opadavé, vejčité
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od března do května.
Výška: 200 - 1000 cm
Náročnost pěstování: Jabloně jsou náročné na řez a náchylné na choroby. Pokud chceme sklízet kvalitní plody, je nutné provést pravidelný řez a ochranu.
Tvarování / řez: Správně provedeným řezem zajistíme plodnost i kvalitu sklizně. Již po výsadbě provedeme zastřihnutí kořenů. Pokud jsme rostlinu vysadili na podzim, necháme řez na jaro. Pokud jsme rostlinu zasadili na jaře, řez provedeme bezprostředně po výsadbě. Při tomto řezu provádíme základ koruny, která se skládá z kmene, hlavních větví a vedlejších. Jako hlavní větve vybereme 3 výhony. Řez větví je třeba provést radikálně, jen tak dosáhneme bohatých přírůstků.
Rok po výsadbě provádíme výchovný řez, při kterém korunu prořežeme. 2 – 5 let po výsadbě zkracujeme hlavní výhon a přírůstky hlavních a postranních větví. Všechny ostatní výhony se odstřihují nebo ponechávají bez řezu. Křížící se větve odstraňujeme.
Letní řez provádíme od července do srpna. Tento řež má pozitivní vliv na kvalitu a zbarvení plodů. Odstraňujeme všechny výhony nepotřebné k založení koruny, zejména ty konkurenční. Odstraníme všechny poškozené výhony, a všechny výhony směřující kolmo nebo šikmo vzhůru.
Pro zimní řez je nejvhodnějším obdobím polovina února až konec března. Odstraňujeme silné a dávno odplozené dřevo. Je žádoucí, aby rostlina tvořila výhony směrem ven od kmene ať už směren dolů či šikmo dolů. Výhony směřující šikmo vzhůru u báze odstřihneme stejně tak jako výhony směřující do středu koruny. Tím dosáhneme k prosvětlení koruny. Řez provádíme mezi 3 - 4 očkem, přičemž poslední očko by mělo směřovat ven od stromu.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné slunné stanoviště, snese však i polostín.
Hnojení: Po výsadbě při tvorbě koruny je důležité hnojení dusíkem, stejně tak v době tvorby plodů.
Sadba: Při výběru sazenice jabloně by mělo být jedno ze základních kritérií rezistence rostliny vůči chorobám a mrazuvzdornost podnoží. Nejvhodnějším obdobím pro sadbu je podzim. Do zimy ještě rostlina stačí zakořenit a v následujím roce začne růst dříve než kdyby byla zasazena na jaře.
Zemina: Jabloním se daří dobře propustných, mírně vlhkých půdách s dostatkem živin a humusu. V písčitých půdách je nutná pravidelná zálivka a hnojení.
Škůdci: Jabloně jsou náchylné na strupovitost plodů a padlí. Při výběru volíme takové druhy, které jsou proti těmto chorobám odolné např. Hana, Julia, Prima, Julia, Rosana, Rajka, Resista, Svatava atd.

Na strupovitost plodů a listů jsou jabloně náchylné zejména za vlhkého počasí. V době tzv. "zeleného poupěte" aplikujeme postřik Dithane, Baycor, Novozir.
Od června jsou jabloně náchylné na napadení padlím. Jde o bělavé povlaky na květech, letorostech a mladých listech. Vhodnou ochranou je sirný přípravek Sulikol K nebo Karathane LC 50, Bayleton. Postřik aplikujeme týden před kvetením.
Plody poškozené krupobitím či hmyzem podléhají snadno moniliové hnilobě. Účinnou ochranou je včasná likvidace napadených plodů. Jako postřik můžeme použít fungicidy použité proti strupovitosti nebo Rovral 50 WP, Baycor 25 WP.
Červivost jablek způsobuje obaleč jablečný, který poškozuje kvalitu plodů. Z vhodných přípravků lze uvést Mospilan, Zolone...
Listy, výhony a mladé plody nejčastěji poškozuje savý škůdce mšice. Listy poškozené mšicemi se deformují a svinují. Proti mšicím bojujeme přípravem Pirimor.

Články na téma Jabloň


Zdobné plody okrasných jabloní nejsou jedovaté, opak je pravdou

Zdobné plody okrasných jabloní nejsou jedovaté, opak je pravdou

Pokud máte na okrasnou jablůňku v zahradě místo, určitě neprohloupíte, bude zdobit zahradu velmi dlouho a krásná malá okrasná jablíčka lze využít i do podzimních aranží. Málokdo se však pozastavuje nad tím, proč je vlastně nejíme. Jsou jedovatá? A nebo prostě jen tak malá, že nás ani nelákají? Vždyť by svým vzhledem a vůní lákat měla.