Josta je kříženec černého rybízu s angreštem. Beztrný keř s přímými větvemi a lesklými listy připomínající listy rybízu, plodem jsou černé bobule o velikosti až 3 cm.

Plodné větve josty vydrží několik let bez výměny a s postupujícím věkem plodí o to více. Mnohdy pěstitele odradí nízké výnosy v prvních letech, a tak se keře předčasně zbaví.

Charakteristika rostliny

Původ: Německo
Typ listu: opadavé, srdčité, laločnaté
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, červená
Náročnost pěstování: Nenáročná a roste vlastně všude, i ve vyšších polohách. Je to sice pravda, ale nejlepší úrodu (a větší bobule) sklidíte tam, kde je půda pro výsadbu hlubší a humózní s dostatkem vláhy, nevysychavá.
Použití: Ovocný keř pěstovaný pro plody bohaté na vitamin C. Plody josty se konzumují syrové nebo se z nich připravují například marmelády a džemy, šťávy, kompoty, sirupy i víno.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: vlhko
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: duben, květen, červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje slunné a pro vysokou úrodu dobře vyhnojené.
Množení: Řízkováním. Polodřevité až dřevité řízky je nejlépe odebírat na rozhraní léta a podzimu. Řízky umístíme volně do záhonu nejlépe hlinitopísčitého složení půdy a za několik týdnů zakoření.
Sadba: Nenáročná a roste vlastně všude, i ve vyšších polohách. Je to sice pravda, ale nejlepší úrodu (a větší bobule) sklidíte tam, kde je půda pro výsadbu hlubší a humózní s dostatkem vláhy, nevysychavá.
Škůdci: Velkou předností tohoto křížence je bezproblémový zdravotní stav. Netrpí běžnými chorobami, jako je například padlí, rostliny nenapadají ani škůdci. Mšice se na listech objeví opravdu vzácně, když se jim daří a rozmnoží se některý rok nad míru. Jostu ani příliš neobírají ptáci.

Články na téma josta


Znáte jostu? Jaké má přednosti a jak chutná?

Znáte jostu? Jaké má přednosti a jak chutná?

Josta je poměrně nový druh bobulovitého ovoce, které dobře chutná a snadno se pěstuje. Jde o mezidruhového křížence černého rybízu a srstky angreštu s ovocem vhodným pro přímý konzum.

Co znamená pojem jedlý les a jaké rostliny jsou zde vysazovány

Co znamená pojem jedlý les a jaké rostliny jsou zde vysazovány

S pojmem jedlý les se již setkal každý, kdo se zajímá o permakulturu. Jedlý les přitom můžeme vytvořit ve velké i menší zahradě, přičemž zde můžeme kromě ovoce sklízet i byliny. Vedle tradičních ovocných stromů (peckovin a jádrovin) se do jedlého lesa hodí i rozličné drobné ovoce a vždy záleží na tom, zda plánujete pouze okamžitou spotřebu a nebo si chcete tvořit zásoby ovoce a bylinek i na zimu.

Jaké vybrat ovocné dřeviny na zahradu

Jaké vybrat ovocné dřeviny na zahradu

I když je trh přesycen zbožím, nenabízí třeba rybíz, jostu nebo angrešt. A proč za ovoce utrácet, když na zahradě víme, co pěstujeme a nekonzumujeme pak chemii?