Existuje na 300 druhů kakostů, vyšší druhy se hodí na trvalkový záhon, nízké druhy spíše na skalku. Některé tvoří husté porosty plné barevných kvítků potlačující na záhonech či na skalkách plevely. Obvykle tvoří hluboce dělné laločnaté listy, které mohou být nejenom zelené, ale také šedé, bronzové nebo červené. Některé druhy jsou stálezelené i v zimě (např. G. endressii). Pětičlenné miskovité květy rostou v chudokvětých květenstvích. Květy mohou mít bílou, růžovou, modrou, fialovou nebo karmínově červenou barvu. Často mají květní plátky výraznou žilnatinu.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: G. renardii (kakost kavkazský) je rostlina 30 cm vysoká s bílými květy s tmavým žilkováním, velmi dekorativní jsou i šedozelené listy; G. argenteum má stříbřité listy a hodí se spíše do skalek. Rostlina je totiž 10 – 15 cm vysoká a nese světle růžové květy s výrazným žilkováním; dalmaticum je rostlina až 10 cm vysoká a kvete růžovými květy; G. sanguineum (kakost krvavý) nese karmínově červené květy; G. psilostemon (fialově růžové květy); G. platypetalum kvete od července do srpna modrými květy; G. pratense (něžně modrá); G. robertianum (fialově červená); G. nodosum (lila); G. magnificum (světle fialová)
Původ: Pyreneje
Druh: trvalka, skalnička
Typ listu: malé listy, laločnaté
Barva listu: různobarevné
Barva květu: bílá, modrá, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená
Kvete: Kvete od května do září.
Výška: 10 - 30 cm
Náročnost pěstování: Rostlina se velice snadno pěstuje.
Trvanlivost: Je to dlouhodobá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Některým druhů se daří na slunci, jiným na stinném místě.
Voda: Rostlina dobře snáší suché stanoviště. G. argenteum nesnáší vlhko.
Množení: Množíme na jaře nebo na podzim dělením trsů.
Sadba: Na záhon vyséváme od dubna do května.
Zemina: dobře propustná půda

Články na téma Kakost


Nezapomínejte na stín v zahradě

Nezapomínejte na stín v zahradě

Nejen stínění interiéru je důležité, ale také stín v zahradě. Nejenže si v něm můžeme ulevit my sami, ale též mnohé rostliny a živočichové. Jak vytvořit stín v zahradě?

Zapomeňte na klasické muškáty s tradičními tvary květů, v módě jsou hvězdné stellary

Zapomeňte na klasické muškáty s tradičními tvary květů, v módě jsou hvězdné stellary

Slovo stellar znamená v překladu z angličtiny hvězdný, vztahující se k hvězdám. Stellary jsou velmi rychle se rozvíjející skupinou pelargonií, tedy u nás dobře známých a oblíbených muškátů neboli čapích nosů, balkónových rostlin, bez nichž naše babičky, ale ani matky, nezahájí novou sezónu. Však tento zvyk převzaly od prababiček a ty zase od svých maminek. Česky se jinak také říká muškáty hvězdicovité. Jde sice o novou skupinu pelargonií, o to rychleji se však rozvíjí a získává na oblibě.