Kopr patří mezi jednoletou rostlinu, dorůstající až 1 m. Tvoří malý kořen kořenící poměrně mělce. Při výsevu je třeba myslet na to, aby byly kořeny zastíněné. Proto výsev aplikujeme mezi záhon s jinými rostlinami např. okurkami nebo půdu zakryjeme mulčovací kůrou. Lodyha nese několikanásobně dělené listy s tenkými úkrojky. Od července do srpna kvete žlutými květy tvořící okolík. Plodem je nažka. Semena jsou drobná, oválná a plochá. Rostlina je silně aromatická, zejména její nať.

Listy se hodí do teplých i studených omáček, marinád nebo do majonéz, bylinkového másla, koprové omáčky. Kopr jde ruku k dochucení ryb, zejména uzeného lososa. Při zavařování nakládaných okurek se používá nať i semena kopru. Kopr chutná dobře v okurkovém nebo bramborovém salátě. Používá se obzvlášť ve skandinávské a německé kuchyni.

V léčitelství se kopr také osvědčil. Semena kopru pomáhají při nadýmání, čaj pomáhá při nespavosti. Semena kopru se používají do likérů a kořalek, dále jako náhrada anýzu v cukroví. Ve středověku lidé věřili, že je ochrání proti kouzlům a čarování.

Sklízíme zejména mladé rostliny. Při sklizni platí jednoduché pravidlo - čím menší, tím lepší. Kopr je aromatický zejména čerstvý. Sušením ztrácí nejenom barvu, ale i chuť a aroma. Vhodným způsobem uchování je proto zmražení. V lednici jej uchováváme v mikrotenovém sáčku. Sušíme zavěšený na suchém, tmavém místě.

Charakteristika rostliny

Původ: Malá Asie, Egypt
Druh: bylinka
Typ listu: malé listy, trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: žlutá
Kvete: Kvete od července do srpna.
Výška: 40 - 100 cm
Vůně: Rostlina aromaticky voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to jednoletá rostlina.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné stanoviště. Kořenům však svědčí stín, proto kopr vyséváme do záhonu mezi jiné rostliny. Nebo záhon zykryjeme mulčovačkou.
Voda: Půda by neměla nikdy zcela vyschnout, přemokření však není vhodné.
Množení: Množení je možné semeny.
Sadba: Již od dubna na záhon vyséváme semena. Pokud nemáme záhon a toužíme po čerstvém kopru, pěstování je možné v nádobě či truhlíku.
Zemina: Vhodná je běžná zahradní zemina.
Tip: Kopr není vhodné pěstovat v blízkosti fenyklu, protože se snadno cizosprašně opyluje.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl kopřivu zalévat?

Kopr potřebuje pravidelnou zálivku, ale ne příliš mokrou půdu, takže zalévejte mírně, když je půda suchá na dotek.

Jaký je nejlepší způsob pěstování kopru?

Kopr nejlépe roste na slunném místě s dobře propustnou, mírně vlhkou půdou a dostatečným prostorem pro jeho výškový růst.

Články na téma Kopr


Kopřivová jícha, geniálně jednoduchý zázrak pro každou rostlinu

Kopřivová jícha, geniálně jednoduchý zázrak pro každou rostlinu

Vždycky na to člověk přes zimu tak trochu zapomene, o to více je pak později na jaře zase překvapen, jakým zázrakem kopřivová jícha vlastně je. Škoda, že jí nemůže být dostatek už od časného jara. A vlastně i v zimě. Kopřivy musí nejprve pořádně narůst, abychom nemuseli celý den sbírat titěrné a silně nafialovělé mladé výhonky. S nadbytkem velkých kopřiv to už jde ráz na ráz. Sklizeno je za chvilku, napěchujete 200litrový sud dešťovky, která je sama o sobě také mírným hnojivem (především pro obsah dusíku), a pár dní počkáte. Po týdnu už lze zázračnou tekutinu začít odebírat.

Mnoho podob kopřivy

Mnoho podob kopřivy

Vytrvalý plevel, téměř zázračná léčivka, ale i pestrobarevná a bohatě panašovaná okrasná rostlina, která nepálí. To všechno jsou kopřivy!

Pecka organického hnojení. Kopřivový lektvar je síla, hlavně během výroby

Pecka organického hnojení. Kopřivový lektvar je síla, hlavně během výroby

Při výrobě sice budete možná riskovat, že vás navštíví někdo z komise OSN pro kontrolu zbraní hromadného ničení. Ale odměnou za to vám bude univerzální organické hnojivo, vyrobené v podstatě ze zbytečného a protivného plevele. Kopřivový zákvas, zelená jícha, totiž dokáže učiněné zázraky.