Tato hlíznatá rostlina je k vidění v zahradách již od února. Je oblíbená především pro pohárkovité květy, které mohou být žluté, bílé, purpurové nebo žíhané. Jsou vhodné jak pro záhony, tak do skalek. Existuje na mnoho druhů krokusů, všechny však mají 6 okvětních lístků. Dělí se na velkokvěté odrůdy, druhy kvetoucí na jaře, druhy kvetoucí na podzim a na hybridy. Nejdříve kvetou hybridy. Jejich květy se objevují již od února a kvetou po celý březen. Jsou to spíše nízké druhy cca 5 cm vysoké. Bohatě kvetou; z jedné hlízky může postupně vykvést několik květů (Crocus chrysanthus). Velkokvěté odrůdy obvykle kvetou na přelomu března a dubna a nesou jak už název napovídá velké květy. Bývají cca 10 cm vysoké a nejčastěji kvetou modře, purpurově, bíle nebo žlutě (Crocus vernus). Na jaře kvetoucí krokusy jsou druhy spíše drobné, kvetoucí v dubnu. Kvetou však bohatě tak, že z jedno cibule se objevuje více květů (C. tommasinianus, C. sieberi). Na podzim kvetoucí druhy jsou velice otužilé. Kvetou od září do listopadu (C. speciosus, C. sativus, C. nudiflorus, C. longiflorus).

Charakteristika rostliny

Odrůdy: hybridy – C. chrysanthus Blue Bird (modrofialové květy se žlutým středem), C. chrysanthus Ard Schenk (bílý se žlutým středem); velkokvěté odrůdy – C. vernus Peter Pan (bílý s lila žíhováním), C. vernus Remebrance (šeříkově růžový), C. vernus Haarlem Gem (fialový);

jarní – C. tommasinianus Albus (bílý), C. tommasinianus Roseus (růžovofialový), C. ancyrensis Golden Bunch (žlutý);

podzimní – C. specious (levandulová), C. longiflorus (purpurová), C. nudiflorus (fialové květy se světlejším hrdlem)
Původ: Řecko, Turecko
Druh: cibulovina
Typ listu: trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, modrá, růžová, fialová, vínová, purpurová, žlutá, a panašované
Kvete: Některé druhy kvetou hned po sněženkách již od února, jiné kvetou také po celý duben, objevují se na konci léta a od podzimu až do zámrazu.
Výška: 5 - 15 cm
Vůně: Květy voní.
Použití: Rostlina není vhodná k řezu. V zimě jsou však často používány jako hrnkové květiny. Po odkvětu se tyto rostliny mohou vysadit do zahrady, kde příští rok vykvetou.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: únor, březen, duben, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je spíše polostinné stanoviště, podzimním druhům vybíráme slunné.
Množení: Na podzim množíme dělením větších trsů.
Sadba: Cibule vysazujeme v září nebo říjnu. Odrůdy, které kvetou na podzim vysazujeme v červenci. Cibule sázíme vrcholem nahoru.
Zemina: propustná půda

Články na téma Krokus


Obyčejný krokus, čili šafrán a nebo drahé a vzácné koření a léčivo, které se vyvažuje zlatem

Obyčejný krokus, čili šafrán a nebo drahé a vzácné koření a léčivo, které se vyvažuje zlatem

V zahrádkách křehké a časné jarní kvítí deroucí se ze záhonků, skalek a trávníků, v naší přírodě přísně chráněný skvost a v kuchyních a na stolech gurmánů magický poklad, nejdražší a nejvzácnější koření na světě. To je šafrán, jinak též známý jako krokus od latinského názvu Crocus. Ovšem jen jediný šafrán na světě je ten pravý, nekvete na jaře, nýbrž na podzim a suší se pouze jeho blizny. Řeč bude o perském šafránu setém (Crocus sativa).

Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny musí do půdy právě nyní. Je nejvyšší čas!

Některé cibulky se vysazují již od září, jiné počkají klidně až do října a listopadu. V každém případě je právě nyní nejvyšší čas cibule vysadit, konec října je za humny. Pokud chcete na jaře ve své zahradě nádherně kvetoucí sněženky, bledule, narcisy, modřence, tulipány, hyacinty, krokusy, puškinie, ladoňky, hyacintovce, lilochvostce, řebčíky a kandíky psí zub spolu s hlíznatými talovíny, bramboříky, pryskyřníky a sasankami, není nač čekat.

Jak moderovat vánoční kvetení rostlin? A jak rychlit cibuloviny a barborky?

Jak moderovat vánoční kvetení rostlin? A jak rychlit cibuloviny a barborky?

Živé rostlinné dekorace k Vánocům rozhodně patří, vlastně působí nejpřirozeněji. A vůbec nemusí jít o živý stromek, ale tradiční květiny kvetoucí právě na Vánoce. A že jich je. Popíšeme si alespoň ty nejikoničtější: vánoční hvězdu, brambořík, vánoční kaktus, hvězdník, rychlené cibuloviny a barborky.