Modřín patří jedny z mála opadavých jehličnatých dřevin. To znamená, že na zimu jehlice shazuje a je zcela holý. Na jaře se na bulkovitých větvích začínají objevovat svazečky měkkých jehlic světle zelené barvy. Jehlice mohou být kromě zelených, také namodralé nebo zelenomodré. Na špičkách větví rostou jednotlivé jehlice. Na podzim modříny pomalu žloutnou a opadávají. Rostlina kvete samčími květy růžovočervené barvy, které se po opylení mění v hnědé šišky. Jsou vejčité a zůstávají na stromě několik let. Rostlina roste poměrně rychle, tak se příliš nehodí do malé zahrady. Za 10 let vyroste zhruba o 4 - 5 metrů. Do malých zahrad vybíráme raději převislé druhy.

Rostlina hluboce zakořeňuje, protože tvoří bohatý kořenový systém. Modřín je tak hluboce ukotven v zemi a proto nehrozí jeho vyvrácení.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: L. decidua (modřín opadavý) - tvoří světle zelené jehlice. Dorůstá výšky okolo 30 m. Je to otužilý druh. Kultivary: Corley (zakrslý druh), Horizontalis (poléhavý růst), Pendula (převislý druh); Compacta (hustě rozvětvený, zakrslý);

L. kaempferi (modřín japonský) - dorůstá výšky cca 25 m. Tvoří modrozelené jehlice, které mají na spodní straně bělavé pruhy. Dobře snáší znečištěné ovzduší, méně již sucho. Druhy: Diana (pokroucené, načervenalé větve), Blue Rabbit (tvoří pyramidální tvar, namodralé jehlice); Nana (zakrslý druh s modrými jehlicemi); Wolterdingen (zakrslý, větve jsou mírně pokroucené, modrozelené jehlice);

L. x eurolepis (modřín euroasijský) - vznikl jako kříženec výše uvedených druhů. Jako malá rostlina roste poměrně rychle, postupně se růst zpomaluje.

L. gmelinii (modřín dahurský) - otužilý druh, jehlice shazuje na podzim velmi dlouho.

L. laricina (modřín americký) - nese úzké namodralé jehlice a drobné šišky. Je otužilý, je však náročnější na zálivku.
Původ: mírný pás severní polokoule
Druh: opadavý jehličnan
Typ listu: střední listy, opadavé
Výška: 100 - 3000 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jako solitéra.
Trvanlivost: Při správné péči je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vyžaduje slunné stanoviště.
Voda: Modřín je poměrně náročný na zálivku. Na suchém stanovišti je nutná pravidelná zálivka.
Vlhkost: Rostlina nesnáší přemokření.
Hnojení: Na hnojení rostlina není příliš náročná, zejména proto, že hluboce koření a výživu si bere z hlubších vrstev půdy.
Množení: Možno množit semeny, ale ty špatně zakořeňují.
Zemina: dobře propustná kyselá půda
Problémy: Pokud rostlina najednou zajde, příčinou je nejspíš příliš těžká, špatně odvodněná půda.

Články na téma Modřín


Ideální dřevina pro terasy? Sibiřský modřín!

Ideální dřevina pro terasy? Sibiřský modřín!

Dřevěné terasy jsou krásné. Svou přirozeností a svým nádechem přírody. Dřevěné terasy obsahují energii, která odráží vliv klimatu a přírodních podmínek původní domoviny. A co teprve dřeviny ze Sibiře!

Dům Humo roste z modřínového dřeva, překvapuje svou výškou i divokými tvary

Dům Humo roste z modřínového dřeva, překvapuje svou výškou i divokými tvary

Nemálo realizací zaujme tím, že jsou hotové nad očekávání rychle. Doslova na počkání. Humo, jak je nazýván následující prazvláštní dům, si ale dával na čas. Z výkresů projektu mu to do kolaudace trvalo deset let. Vystavěn v terénu byl sice “jen“ za dva roky, ale těch předchozích osm si procházel nejrůznějšími pozměňovacími fázemi. I to dokládá, že práce architektů s klienty snadná rozhodně není. Nebo naopak?

Nepalte staré dřevo, dejte mu šanci na nový život

Nepalte staré dřevo, dejte mu šanci na nový život

Staré dřevo má své osobité kouzlo a také využití při rekonstrukcích historických budov včetně interiérů. Použít lze mnohdy i materiály, které byste se rozhodli rozřezat a spálit. A přitom dostanete za staré dřevo zaplaceno, nebo získáte demolici starých dřevěných konstrukcí zdarma.