Tato nízká, popínavá rostlina roste po celé Evropě. V našich podmínkách často zplaňuje, roste na slunných stráních, v zahradách se jí daří na kamenných zídkách. Právě na slunném stanovišti se tvoří velké množství vonných silic. Používá se zejména při žaludečních potížích, průjmech, nechutenství. Je možné přirpavit i koupele jako relaxační a desinfekční prostředek. Nálev ve formě obkladů se používá při léčbě pohmožděnin. Používá se také do vonných sáčků a polštářků. Jako koření se používá mateřídouška sušená. Přidává se zejména do zeleninových salátů, omelet, bílých polévek, rybích pokrmů.

Mateřídouška tvoří polštáře, které jsou zejména v létě bohatě obsypány květy světle růžové barvy. Stonky rostou poléhavě, na konci vzestupně. Tvoří malé, vejčité listy s krátkými řapíky. Celá rostlina je silně aromatická, zejména však na slunném stanovišti, chuť je spíše nahořklá. Rostlina není náročná na pěstování, daří se jí na suchém, slunném stanovišti, kde vydrží několik let. Není náročná ani proti zimnímu vymrzání. V našich zahradách ji nejčastěji najdeme na skalkách nebo suchých zídkách.

K sušení se používá nať těsně před rozkvětem nebo při rozkvětu květů. Suší se snadno. Skladuje se v suché nádobě. Rostlina je odolná vůči zapaření.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: T. Doone Valley - tento poléhavý druh tvoří jasně zelené listy se světle žlutými skvrnami. Květy jsou světle fialové.

T. Silver Posie - roste keříkovitě, listy mají stříbřité okraje. Kvete světle růžovými květy.

T. Citriodorus (mateřídouška citrónová) - má příjemné citrónové aroma, lze z ní připravit lahodný bylinný čaj. Hodí se jak pro přípravu slaných, tak sladkých pokrmů.
Původ: Evropa
Druh: bylina
Typ listu: vonné, malé listy, vejčité
Barva květu: růžová
Kvete: Kvete od června do července.
Vůně: Celá rostlina aromaticky voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: sucho
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném stanovišti.
Voda: Rostlina není náročná na zálivku, snese dlouhodobě sucho.
Množení: Rostlina se množí dělením.
Zemina: Vhodná je běžná zahradní zemina, nejlépe se jí však daří v suché, písčité půdě.

Články na téma Mateřídouška


Bylinky pomáhají s naší imunitou, obzvláště v zimě je to důležité

Bylinky pomáhají s naší imunitou, obzvláště v zimě je to důležité

Náš imunitní systém nás chrání před různými příčinami onemocnění včetně virů, bakterií, plísní a alergenů. A pokud je naše imunita oslabená, choroboplodné zárodky napadají naše tělo a způsobují různá onemocnění. Existuje však mnoho způsobů, jak tomu zabránit. Kromě bylinek přitom podpoří naše tělo i úplně obyčejné návyky.

Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Vyběhnout si z kuchyně na zahrádku, něco ulomit, ustřihnout, utrhnout, a zase se vrátit zpátky k plotně. Ve vlastních domech se zahrádkami a na vsích se to žije. Ale v bytě? Možná ještě tak nějaké bylinky pěstované v květináči v kuchyni na okenním parapetu. Jestli ale máte balkón či lodžii, můžete si vypěstovat i trochu vlastní zeleniny, bylinek a koření. Je ale třeba plánovat a nebláznit.