Původně se meruňky pěstovaly úspěšně pouze v teplých a sušších oblastech, nyní jsou však na trhu odolnější druhy jak vůči klimatu, tak vůči škůdcům. Výborně se hodí pro pěstování u zdí (ideální je jižní strana) vedené po konstrukci. Zeď funguje jako akumulátor tepla, které je pro rostlinu tolik žádoucí.

Asi nejkrásnější je strom v době květu, kdy je strom doslova obalen záplavou růžových květů. Pětičetné květy se objevují v dubnu. Bohužel jsou však citlivé na mráz, který ještě v dubnu ráno můžeme potkat. Po odkvětu vytváří nejprve zelené plody - meruňky, které postupně dozrávají do žluté a oranžové barvy. Jsou bohaté na karoten a působí protiinfekčně. Sklizeň začíná podle druhu od poloviny července do konce září. V době sklizně plodům nesvědčí deštivé počasí, protože dochází k jejich hnilobě, praskání či opadávání. Plody jsou náchylné k otlaku. Měkké plody jsou vhodné do marmelád a na výrobu pálenky, kdy přezrání zvyšuje aroma plodů a podíl cukru. Rostlina plodí 3 roky po výsadbě a plně plodí více jak 30 let. V prvních letech po výsadbě se doporučuje na jaře první plody ostranit, aby strom nabral sílu do růstu koruny.

Jako podnož je vhodný meruňkový semenáč nebo slivoňovou podnož.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Lerosa - středně velké plody s oranžovou dužninou. Druh je dobře odolný vůči mrazu a napadení moniliózou;

Velkopavlovická - samosprašný druh citlivý na přemokření;

Ledana - oranžové plody s aromatickou chutí. Druh je odolný vůči mrazu;

Paviot - nenáročný druh na stanoviště a vůči mrazu. Jeho výhodou je, že plody nepraskají a nejsou náchylné na napadení hnilobou. Bohužel však není vhodný jako opylovač.

Lemeda - světle oranžové plody nasládlé chuti. Druh je odolný vůči mrazu a hnědnutí listů.

Sabinovská - plody mohou být od žluté po oranžovou barvu, druh je náchylný na přemokření.
Původ: Čína
Druh: ovocná dřevina
Typ listu: střední listy, opadavé, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: růžová
Výška: 300 - 600 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Tvarování / řez: Na řez meruňky nejsou příliš náchylné. Výchovný řez provádíme nejpozději do 3. roku po výsadbě. Udržovací řez, který se provádí každoročně není nutný. Koruna se růstem tvaruje sama. Odstraňujeme pouze suché a do středu směřující výhony.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina. Dožívá se až 60 let při správné péči.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Vhodné je slunné, teplé stanoviště.
Voda: Meruňkám nesvědší mokro v zimě.
Sadba: Rostlinu vysazujeme na podzim maximálně do poloviny listopadu nebo na jaře od dubna do května. Jarní výsadba se doporučuje zejména v chladnějších oblastech. Den předem je vhodné kořeny přes noc namočit do kýble s vodou. Před zasazením rostliny do půdy kořeny seřízneme až do zdravého dřeva. Po výsadbě se doporučuje strom mulčovat.
Zemina: dobrě propustná, suchá zem
Škůdci: Meruňky jsou ńáchylné na napadení šárkou, které se přenáší z jiných napadených stromů jak z meruněk, broskovní nebo slivoní. Šárka se vyznačuje skvrnami na plodech. I přes tyto vady jsou plody použitelné, hodí se však výrobě džemů nežli k přímé konzumaci. V oblastech, kde se šárka nevyskytuje, je nutné strom zlikvidovat, aby nedošlo k napadení dalších stromů.

Před květem strom ošetřujeme proti jarním mrazíkům přípravkem Champion 50WP.
Proti moliniové spále ošetřujeme strom přípravkem Baycor 25WP. Postřik aplikujeme před květem.
Proti moniliové hnilobě plodů aplikujeme přípravek Horizon 250EW. Postřik provádíme v době dozrávání plodů.
Choroby: Při poškození plodu kroupami nebo hmyzem jsou plody náchylné na napadení moniliovou hnilobou. Po krupobití strom ošetřujeme Rovralem.
Tip: Meruňky je ideální sklízet těsně před dozráním.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nejlepší podmínky pro pěstování meruněk?

Meruňky potřebují slunné a chráněné místo s dobře propustnou půdou a dostatečnou vlhkostí. Je důležité pravidelně zalévat a hnojit.

Kdy se meruňky sklízejí?

Meruňky se sklízejí v srpnu a září, kdy jsou plody zralé a měkké. Je důležité je sklízet včas, aby nedošlo k přemrznutí.

Jaké jsou nejčastější choroby a škůdci meruněk?

Mezi nejčastější choroby patří houbové infekce, jako je šedá plíseň nebo rakovina kmene. Mezi škůdce patří mšice, moli a ovocné mušky.

Jaké jsou možnosti zpracování meruněk?

Meruňky se často používají na výrobu džemů, marmelád, kompotů a ovocných šťáv. Také se často používají v kuchyni na přípravu sladkých i slaných jídel.

Články na téma Meruňka


Jakých nejčastějších chyb se dopouštějí začínající zahrádkáři?

Jakých nejčastějších chyb se dopouštějí začínající zahrádkáři?

Začínajících zahrádkářů je mnoho druhů, prototypů. Od zelinářů až po skalkaře a ovocnáře, kaktusáře a trvalkáře, letničkáře i bylináře. Je jich prostě spousta. Pokud však členění zjednodušíme podle lidských povahových rysů, zjistíme, že jsou především zahrádkáři poctiví a nepoctiví a také pracovití a líní, to však obvykle nejsou zahrádkáři, nýbrž jen majitelé pozemků.