Mišpule tvoří rozložitý opadavý keř až hustý strom. Obvykle dorůstá výšky zhruba 4 m. Tuhé listy jsou dlouze kopinaté a mají tmavě zelenou barvu a nápadné reliéfní žilkování. Na podzim se listy zbarvují do žluté a červenohnědé barvy. Od května do června kvete velkými květy bílé barvy. Plody jsou velké, kulaté bobule hnědé barvy. Mají zvláštní tvar - na prohloubeném vrcholku mají jakoby uříznutý terč a 5 kališních cípů a stejný počet plodových listů spodního semeníku. Ve fázi zralosti plod tvrdne v hrbolatou pecku. Dužnina je zelenobílá až bílá, mírně aromatická, trpká. Plody jsou po přechodu mrazem jedlé a sladké, barva se mění na žlutavou. Jinak jsou nepoživatelné, zrajou poměrně dlouho a až první mrazíky chuť a tvrdost plodu změní. Na pohled jsou plody velmi atraktivní. Plody je možné využít na výrobu šťáv nebo zavařenin. Plody dozrávají koncem října, ale ke sklizni jsou vhodné až na přelomu listopadu a prosince. Jde o samosprašnou rostlinu. Rostlina plodí zpravidla 3 - 4 roky po výsadbě.

Mišpulové dřevo je ceněno v nábytkářství a řezbářství.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Holandská - pěstuje se jako keř nebo volně rostoucí zákrsek.
Původ: jihovýchod Evropy
Druh: jádrové ovoce
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva květu: bílá
Kvete: Kvete od května do června.
Výška: 300 - 400 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost: Při správné péči je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro úspěšné pěstování vyžaduje teplé, slunné stanoviště, které je chráněné.
Množení: Množení je možné semeny nebo roubováním.
Sadba: Hodí se jako solitéra.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus

Články na téma Mišpule


Historický ovocný relikt, který se dnes dere do okrasných zahrad

Historický ovocný relikt, který se dnes dere do okrasných zahrad

Mišpule obecná, jinak též německá, byla v Evropě již ve středověku tradičně pěstována jako ovocná dřevina, známa však byla již ve starověku. Ovšem dnes objevujeme spíše její schopnosti okrasné. Jak mišpule pěstovat, jaké jim najít stanoviště? Jak jejich plody chutnají a proč jsou zdraví prospěšné?

Znáte staré odrůdy ovocných dřevin?

Znáte staré odrůdy ovocných dřevin?

Mezi staré odrůdy ovocných stromů řadíme ty druhy, které pěstovávaly a jejichž plody zpracovávaly již naše prababičky. Na které z nich dnes již běžně nenarazíte?

Které plody je dobré nechat v zahradě přejít mrazem a proč?

Které plody je dobré nechat v zahradě přejít mrazem a proč?

Zahradu zazimujeme, když začne na stromech zlátnout listí. Jsou však plody, které v zahradách nezazimováváme, naopak je necháváme přejít mrazem. Nebudeme se nyní snažit objasnit, proč nechat přemrznout vinnou révu a jak se vyrábí ledové víno, od toho jsou zkušení vinaři. Některé především bobule se ale nechávají přemrznout již jen proto, aby vlastně dozrály a chutnaly lépe. Měly více cukrů.