Tato keříkovitá rostlina není mrazuvzdorná, takže je vhodná pro pěstování v nádobách. V létě miluje letní pobyt venku a na zimu chladné stanoviště bez mrazu. Je oblíbená především pro své malé, tmavě zelené, lesklé listy, které jsou nejenom dekorativní, ale také aromatické. Právě podle listů se pozná kvalitnější druh. Vybírejte proto ty s menšími a hustšími listy. V létě rostlinu zdobí drobné miskovité květy s černými prašníky bílé barvy, které tvoří po odkvětu purpurové bobulky.

Ve své domovině ve Středomoří rostou celé háje těchto rostlin dorůstajících 3 – 5 m. N našich podmínkách dorůstá obvykle 60 cm. Myrta je nejenom oblíbenou kbelíkovkou, ale hojně se využívá do svatebního aranžmá. Je totiž symbolem mládí, krásy a lásky.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. communis zdobí bílé miskovité květy, které po odkvětu tvoří černé plody. M. communis tarentina je drobnější druh, který tvoří po odkvětu bílé plody.
Původ: Středomoří
Druh: rostlina vhodná pro pěstování v nádobách
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od července do srpna.
Výška: 15 - 200 cm
Vůně: Květy a listy aromaticky voní.
Použití: Je to oblíbená svatební dekorace.
Tvarování / řez: Rostlinu je možné na jaře seříznout, bohatě se pak větví.
Trvanlivost: Patří mezi vytrvalé rostliny.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina má ráda světlé stanoviště, snese však i polostín.
Teplota: Teplotní minimum v zimě je 4 ° C.
Voda: Od jara do léta bohatě zaléváme odraženou vodou. Rostlina je citlivá na přeschnutí substrátu. Listy rychle schnou a opadávají.
Vlhkost: Rosení listů rostlině svědčí.
Hnojení: Od jara do léta hnojíme spolu se zálivkou.
Množení: Můžeme množit v létě stonkovými řízky za předpokladu spodního tepla. Dále je možné množit výsevem.
Přesazování: Rostlinu je nejlépe přesazovat na jaře.
Zemina: dobře propustná půda
Problémy: Při nedostatečné zálivce, rostlině rychle schnou listy a opadávají. V zimě při špatné péči se může stát, že rostlina opadá. Na jaře však opět obrazí.
Tip: Správným řezem lze rostlinu tvarovat do kmínku. Roste však velice pomalu.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nároky Myrty obecné na pěstování?

Myrta obecná preferuje slunné a teplé stanoviště s dobře propustnou půdou. Je odolná vůči suchu a mrazu, ale vyžaduje pravidelnou zálivku a hnojení.

Jaké jsou léčivé účinky Myrty obecné?

Myrta obecná obsahuje silice a flavonoidy, které mají protizánětlivé a antibakteriální účinky. Je využívána při léčbě respiračních onemocnění, jako jsou například kašel a rýma.

Jak často je třeba Myrtu obecnou prořezávat?

Myrtu obecnou je vhodné prořezávat každoročně na jaře, aby se udržela její kompaktní a hustá forma. Je také možné ji tvarovat do různých tvarů, jako jsou například koule nebo kužely.

Jaké jsou nejčastější škůdci a choroby Myrty obecné?

Myrta obecná může být napadena mšicemi, sviluškami a škůdci z čeledi molicovitých. Může také trpět houbovými chorobami, jako je například padlí.

Jaké jsou možnosti využití Myrty obecné v kuchyni?

Myrta obecná se používá jako koření do různých pokrmů, jako jsou například ryby, maso a omáčky. Je také oblíbená při výrobě likérů a parfémů.

Články na téma Myrta


Myrta svatební, myrta koření, myrta mýtická i současná

Myrta svatební, myrta koření, myrta mýtická i současná

Tato aromatická rostlina pochází ze Středomoří a můžeme si z ní vypěstovat menší keřík i stromek. Ozdobí a provoní nám byt, balkón, terasu i zahradu. Poslouží v kuchyni i jako lék a pokud se chcete oženit či vdát, bez myrty se také neobejdete.

Jak pěstovat myrtu a jak ji využít

Jak pěstovat myrtu a jak ji využít

Abyste začali pěstovat myrtu, nemusíte zrovna plánovat svatbu, byť je myrta právě rostlinou na výsost svatební. Myrtová větvička tradičně zdobí šaty svatebčanů spolu s bílou mašličkou.