Přestože je ocún velice podobný šafránu, nemá s ním nic společné. Zatímco krokusy kvetou zjara, ocúny jsou typickou podzimní květinou. Na první pohled bychom možná nepoznali rozdíl, ocún má však 6 okvětních tyčinek zatímco krokus jenom 3. Ocún se pěstuje pro své nádherné pohárkovité květy, které nesou až 20 cm dlouho stvoly, které vyrůstají přímo z půdy. U báze, kde jsou tyčinky mají krokusy vždy žlutooranžové zabarvení. Jinak kvetou nejrůznějšími odstíny bílé, růžové a fialové barvy. Výjimkou nejsou ani dvoubarevné odrůdy např. C. Autumn Herald, C. bornmuelleri). Na jaře roste v mohutných trsech úzkých listů. Jsou plně mrazuvzdorné. Hodí se jak na záhon, tak do skalek.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: C. speciosum album je smetanově bílý druh; zvonkově fialové květy nese C. tenorii; C. bornmuelleri má vnější stranu květních lístků fialovou zatímco jícen je bílý; C. cilicium má květy růžovofialové.
Původ: země Středomoří
Druh: cibulovina
Typ listu: malé listy, trávovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová, fialová
Kvete: Kvete od září do listopadu.
Jedovatost: Všechny odrůdy jsou jedovaté. Po požití se dostavuje bolest v ústech, nevolnost, koliky a v nejhorším případě může přivézt i smrt.
Výška: 10 - 20 cm
Vůně: Květy voní.
Použití: Rostlina není vhodná k řezu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: září, říjen, listopad

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je spíše polostín než slunné stanoviště.
Množení: Množíme na začátku léta dělením trsů.
Sadba: Cibule sázíme na konci srpna do října, aby příští rok na podzim vykvetly. Sázíme až 15 cm hluboko do půdy.
Zemina: dobře propustná humózní půda

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jaké jsou nejvhodnější podmínky pro pěstování ocúnu?

Ocún preferuje slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou půdou. Je důležité zajistit mu dostatek vlhkosti, zejména v období květu.

Kdy a jak se má ocún přesazovat?

Ocún se přesazuje nejlépe na jaře, když začínají rašit nové listy. Při přesazování je důležité zachovat co nejvíce kořenů a umístit rostlinu do nového substrátu.

Jaké jsou nejčastější choroby a škůdci ocúnu?

Ocún může trpět napadením plísní, houbovými chorobami nebo škůdci jako jsou mšice a slimáci. Je důležité pravidelně kontrolovat rostlinu a případné problémy řešit co nejdříve.

Jak se má ocún přihnojovat?

Ocún se přihnojuje především na jaře a na podzim organickým hnojivem nebo speciálním hnojivem pro cibuloviny. Je důležité dodržovat doporučené dávkování a nepřehnojovat rostlinu.

Články na téma Ocún


Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Je docela logické, že se s rostlinnými otravami setkáme u býložravých hospodářských zvířat. A asi by z logiky věci každý očekával, že jsou takové otravy časté, jenže tomu tak paradoxně není. Jde spíše o okrajové, výjimečné záležitosti. A často ani nejde o jedy, nýbrž problémy způsobuje třeba zapařená či jinak nekvalitní píce. Více nebezpečí číhá především na domácí mazlíčky, hlavně psy a kočky, ale i různé ještěrky, papoušky a další druhy chovatelsky oblíbeného zvířectva. Vždyť jsou to masožravci, řeknete o psech a kočkách, jenže oni rádi kousnou i do něčeho rostlinného původu. A pozřou to. Jaké rostliny jsou pro naše domácí mazlíčky nejrizikovější?