Nízké odrůdy česneků se nejlépe hodí do skalek a vysoké odrůdy do trvalkového záhonu. Rostlina je oblíbená pro své neobvyklé květenství, jež vydrží kvést i celý měsíc. Existuje na mnoho druhů okrasných česneků. Některé česneky mají listy stejně tak květní lístky úzké nebo naopak široké. Existují česneky s kulovitým květenstvím nebo v chomáčovitém květenství, jež je volně uspořádané a vzpřímené. Některé druhy česneků mají spící cibule, jiné jsou rostoucí rostliny. Nevýhodou jsou listy, jež žloutnou velice brzy, zatímco rostlina stále kvete. Kulovité květenství je složeno z drobných hvězdicovitých, miskovitých či zvonkovitých kvítků, jež společně tvoří jeden tvar. Květ se objevuje na dlouhém bezlistém stonku.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Druhy s kulovitým květenstvím: A. giganteum – česnek obrovský (světle fialové kulovité květenství složené z hvězdicovitých květů), rostlina je vysoká přes 1 m; A. hollandicum (světle fialové květy); A. albopilosum (jemně lila hvězdicové květy); A. flavum – česnek žlutý (žluté květy), druh vhodný do skalek; A. karataviense – česnek karatavský (světle růžové květy), je to nízký druh; A. sphaerocephalon – česnek kulatohlavý (červenopurpurové květy), listy nejsou atraktivní; A. fistulosum (žlutobílé květy);

Druhy s chomáčovitým květenstvím: A. cyaneum (modré zvonkovité květy); A. moly – česnek zlatožlutý (zlatožluté květenství); A. beesianum (modré zvonkovité květy); A. ostrowskianum (růžové hvězdicovité květy); A. narcissiflorum – česnek narcisokvětý (velké zvonkovité lila květy); A. triquetrum (bílé květy rostoucí volně převisle); A. unifolium (hvězdicovité květy barvy lila s výraznou střední žilkou); A. mairei (růžové květenství s tmavšími skvrnami na okvětních lístcích)
Původ: Asie
Druh: cibulnatá rostlina
Typ listu: střední listy
Barva listu: zelené
Barva květu: modrá, růžová
Kvete: Kvetou podle druhů od jara do léta.
Výška: 80 - 120 cm
Vůně: Některé druhy příjemně voní. Řada z nich však nese známé česnekové aroma.
Použití: Vysoké kultivary jsou vhodné i k řezu.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: vápnitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Miluje plně slunné stanoviště, kde se rostlině daří nejlépe.
Množení: Množíme na podzim dělením bohatých trsů. Dalším způsobem množení je dělením, dceřinných cibulek.
Sadba: Cibule vysazujeme na slunné stanoviště vždy na podzim od září do listopadu. Cibule sázíme do hloubky 12 - 15 cm.
Zemina: Vhodná je dobře propustná vápenitá půda, která není příliš vlhká.
Sušení: Rostlinu lze uchovat pomocí silikagelu nebo tak, že květy usušíme na suchém místě pověšené směrem dolů.

Články na téma Česnek


Vysaďte česnek právě nyní, v době příprav na zimu. Proč až tak pozdě?

Vysaďte česnek právě nyní, v době příprav na zimu. Proč až tak pozdě?

Jedna zahradní činnost se zcela vymyká období, jaké právě panuje. Všichni zazimovávají zahrady, do záhonů zapravují organický hnůj, uklízí, seřezávají trvalky a čekají na jaro. Jenže právě česnek je nejlepší vysadit nyní, aby nám na jaře vyrazil ze země. Proč vysazujeme česnek až tak pozdě?

Nejen pro případ upírů. Jak uchovat česnek co nejdéle při síle?

Nejen pro případ upírů. Jak uchovat česnek co nejdéle při síle?

Česká kuchyně to s česnekem sice nepřehání, ale úplně se bez něj neobejde. Místo kvantity sázíme na kvalitu, a to si žádá čerstvé zboží. Když se trochu inspirujete, vydržíte s dobře naskladněnou zásobou až do další sklizně. Jak to tedy udělat, aby česnek vydržel co nejdéle v plné síle? A třeba i jako účinný prostředek proti pověstným upírům z říše fantazie?

Jak pěstovat česnek

Jak pěstovat česnek

Koření, po jehož konzumaci vám nepříjemně páchne z úst, ale přesto si jej neodpustíte? Česnek – lékárna zahrady!