Existuje na 100 druhů borovicí, které se usídlily jako kultivary v našich zahradách nebo jsou k vidění v lesích. Tato nenáročná dřevina je typická svým vysokým obsahem pryskyřice, která byla už před mnoha lety využívána jako léčivý prostředek. Olej získaný z jehličí slouží jako přísada do koupele. Borovici lesní (P. sylvestris), borovici černou (P. nigra) nebo borovici vejmutovku (P. strobus) můžeme vidět v našich lesích nebo parcích, kde dosahuje výšky několik desítek metrů. Tyto stromy se pro zahrady nehodí, pro svůj robustní růst. Zpočátku mají kuželovitý tvar a rostou značně nepravidelně, později se tvoří plochý vrchol. Pro zahradu jsou vhodnější zakrslé druhy, jejichž velikost a tvar pěstitelé vyšlechtili.

Tím, že rostlina tvoří hluboké kořeny, je odolná vůči silnému větru. Rostlina na svých větvích tvoří úzké jehlice 2 – 22 cm dlouhé, které mohou vyrůstat podle druhu po dvou až pěti ve svazcích. Barva jehlic je opět závislá na druhu, proto mohou být světle zelené, tmavě zelené, nažloutlé nebo modrozelené. Kromě jehlic na větvích můžeme vidět i šišky, které jsou kuželovité a na stromě zůstávají několik let. Po dozrání se otevírají a ihned opadávají. Na koncích loňských větví vždy vyrůstají nové výhony tzv. svíce, které pokud pravidelně vyštipujeme, podpoříme kompaktní růst dřeviny.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: P. mugo (borovice kleč) – tato kosodřevina se vyznačuje nízkým, poléhavým růstem. Ve volné přírodě je často k vidění ve vysokých nadmořských výškách (na horách), kde je zvyklá na ostré slunce a nízké teploty. Dorůstá obvykle do výšky 40 – 50 cm. Druhy: Carsten´s Wintergold (zelené jehlice se začínají od podzimu zbarvovat do žlutých odstínů, na jaře opět přechází do zelených barev); Hesse (pomalu a kompaktně rostoucí druh tvoří tmavě zelené jehlice rostoucí v páru); Mops (světle zelené jehlice, roste velmi pomalu); Robusta (tvoří pyramidální tvar, roste velmi pomalu); Gnom (tvoří kompaktní kulovitý tvar, jehlice jsou tmavě zelené po dvou ve svazku);

P. parviflora (borovice drobnokvětá) – druhy: Glauca (nejoblíbenější druh dorůstá výšky 120 – 150 cm, jehlice jsou modrozelené až stříbřitě modré); Meiko (nízký růst, jehlice jsou ve svazečcích po pěti mají modrozelenou barvu); Negishi (kuželovitý tvar, jemně hedvábné jehlice mají tmavomodrou barvu); Schoon´s Bonsai (jehlice jsou stříbřitě modrozelené a měkké vyrůstající ve svazečcích po pěti);

P. pumila (japonská zakrslá borovice) – druh Glauca (roste keřovitě a do výšky okolo 1 m, jehlice jsou šedomodré, často se uplatňuje také jako bonsaj)

P. nigra (borovice černá) – pro svůj robustní růst se hodí pouze do velkých zahrad, dosahuje výšky okolo 15 m. Tvoří dlouhé tmavě zelené jehlice. Druhy: Aurea (zlatožluté jehlice), Fastigiata (sloupovitý růst, dlouhé jehlice jsou světle zelené), Globus (tvar nepravidelné koule, jehlice jsou světle zelené), Marie Bregon (zakrslý růst);

P. sylvestris (borovice lesní) – dorůstá výšky okolo 25 m. Jehlice jsou šedozelené po dvou ve svazku, dalších typickým znakem je načervenalá kůra. Druhy: Beuvronensis (nežli do výšky se rozrůstá do šířky, výborně se hodí do skalek); Watereri (tvoří modrozelené dvojité jehlice, roste pomalu);

P. wallichiana (borovice himalájská) – mladé větve jsou modravě zelené, na rozdíl od ostatních druhů si zachovává spodní větve i ve stáří.

P. cembra (limba) – tvoří zašpičatělý vejčitý růst, dorůstá výšky 10 – 15 m, namodralé jehlice rostou ve svazečcích po pěti;

P. leucodermis (borovice bělokorá) – roste široce kulovitě, větve mají obloukovitý vzpřímený růst, tmavě zelené jehlice rostou ve svazečcích po dvou.

P. aristata (borovice osinatá) – roste velmi pomalu a v našich zahradách roste pouze jako malý stromek. Tvoří nízkou korunu kuželovitého tvaru. Jehlice rostou ve svazečku po pěti mají sivě zelenou barvu.

P. coulteri (borovice Coulterova) – jehlice jsou dlouhé až 25 cm, rostou ve svazečku po třech a mají sivě zelenou barvu. Roste poměrně rychle do velkých rozměrů, takže se příliš nehodí Tvoří velké šišky.

P. ayacahuite (borovice mexická) – tvoří široce kuželovitou korunu, světle zelené jehlice rostou ve svazečcích po pěti a jsou lehké jako hedvábí. Visící šišky jsou štíhlé a poměrně dlouhé až 30 cm.

P. jeffreyi (borovice Jeffreyova) – dlouhé jehlice rostou ve svazečcích po třech a mají sivě zelené, avšak konce jsou jemně nažloutlé.

P. monophylla (borovice jednolistá) – jednotlivě rostoucí jehlice mají stříbřitě sivou barvu a vytvářejí na větvích válcovitý útvar;

P. peuce (borovice dukelská) – tvoří krásně souměrný kuželovitý tvar. Sivě zelené jehlice vyrůstají ve svazečcích po pěti;

P. strobus (borovice hedvábná) – roste poměrně rychle, rostlina má kuželovitý tvar, starší exempláře jsou značně rozložité. Jemné jehlice rostou ve svazečcích po pěti a světle zelené.
Původ: celá severní polokoule
Druh: jehličnan, stálezelený strom
Typ listu: stále zelené
Kvete: Kvete od června do července.
Výška: 30 - 2500 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročná dřevina.
Použití: Hodí se jako solitéry nebo do skupinových výsadeb. Záleží na velikosti zvoleného druhu.
Tvarování / řez: Jestliže pravidelně zaštipujeme nové výhony tzv. svíce, podpoříme tím kompaktní růst dřeviny.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: písčito-hlinitá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Miluje slunné stanoviště, stinné stanoviště rostlině nesvědčí.
Voda: Rostlina snáší sušší půdu lépe nežli přemokření.
Množení: Množení je možné semeny do pařeniště, jednodušší je však koupit kvalitní rostlinu. Kultivary lze množit roubováním.
Zemina: písčitá půda

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl borovici zalévat?

Borovice preferuje mírně vlhkou půdu, takže ji zalévejte pravidelně, ale ujistěte se, že půda mezi zaléváním vyschne, aby nedošlo k přelití.

Jaké je ideální stanoviště pro borovici?

Borovice potřebuje plné slunce a dobře propustnou půdu, takže ji umístěte na slunné místo s dostatečným prostorem pro růst.

Články na téma Borovice


Borovice rychle následují smrky, jejich problémem ale není kůrovec

Borovice rychle následují smrky, jejich problémem ale není kůrovec

Problémů mají naše původní borovice lesní více, než by se dalo předpokládat. Buď jak buď, začaly usychat, z části kvůli nevhodné výsadbě na nevhodných místech, z části proto, že již nedosáhnou svými kořeny na podzemní vody. Navíc jsou místně vytlačovány invazní borovicí vejmutovkou, která je na seznamu invazních druhů v ČR a skutečně dovede porostům tradičních borovic i jiných dřevin škodit. Mladé sazenice borovic, které měly nahradit monokulturní smrkové porosty, pro změnu likviduje klikoroh borový.

Borovice dává interiéru stylový tón

Borovice dává interiéru stylový tón

Když nábytek, proč si nedopřát masiv z borovice? Dřevo borovice tradičně patří k nejkvalitnějším materiálům, dokonce se v minulosti stalo i symbolem kulturní vzpoury. Přitom byt provoní a příjemné je i na pohled a dotek.