Plejonky jsou tvarem svých květů podobné katlejím. Jsou oblíbené nejenom pro svoji krásu a opojnou vůni květů, ale také pro svoji nenáročnost na pěstování. Ve své domovině tyto orchideje rostou na vlhkých skalách v mechu. Jsou dobře přizpůsobeny chladným teplotám. Pahlízy rostou napůl v zemi a je obvyklé, že květy se objevují dříve než listy. Typickou barvou pro květy je růžová nebo fialová, přičemž pysk je olemován bílými, žlutými nebo červenými tečkami. Objevují se i květy v žluté a bílé barvě. Je to však spíše vzácností. Květy v chladu vydrží kvést i 2 týdny. Pokojová teplota jejich životnost bohužel zkracuje. Rostlina obvykle tvoří každioročně 2 nové výhony, staré pahlízy se scvrkávají a odumřou.

Pro každoroční kvetení je nutná doba odpočinku. Je důležité vybrat chladné avšak suché stanoviště, které nemusí být nutně osvětlené. Přes zimu se o tyto rostliny nemusíte takřka starat.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: P.formosana - nejotužilejší druh, který nese květy v nejrůznějších odstínech růžové. Druh Clare je bílý se smetanovou bází. Působí velice čistě.
P. praecox - obvykle kvete na podzim, květy jsou bílé až růžové.
Pleione hybridy:
Alishan (smetanové květy se žlutohnědým pyskem), El Pico (oranžovočervené květy), Shantung (jemně broskvové květy se žlutohnědým pyskem)
Původ: Čína, východní Tibet
Druh: terestrická nebo epifytická orchidej
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, růžová, fialová, žlutá
Kvete: Kvete na jaře.
Šířka: 8 - 40 cm
Výška: 10 - 40 cm
Vůně: Květy jemně voní.
Náročnost pěstování: Tato orchidej je vhodná i pro začátečníky.
Použití: Druhy jako Pleione limprichtii je vhodná i pro pěstování v zahradě na záhoně. V tomto případě je však nutné rostlinu chránit před mrazy.
Trvanlivost: Plejonky mají jednoleté pahlízy, které se však každoročně obnovují.
Světlo: Vhodné je světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků. Při letnění vybírejte sluncem chráněné stanoviště.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: korový s příměsí
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Světlo: Vhodné je světlé stanoviště bez přímých slunečních paprsků. Při letnění vybírejte sluncem chráněné stanoviště.
Teplota: V zimě by měla mít rostlina klid při teplotě 1 – 8 º C, což je základ pro nasazování květů. Úspěšně lze pahlízy přezimovat i v lednici bez substrátu.
Voda: V době odpočinku nezaléváme vůbec. Na jaře začínáme jemně zvlhčovat. Pravidelně zaléváme pro vyvinutí listů. V létě je třeba zalévat bohatě.
Vlhkost: Není nutné rostlině zvyšovat vzdušnou vlhkost.
Hnojení: Hnojíme 1x týdně od srpna do září, aby se nové pahlízy dobře vyvinuly. Doporučuje se hnojit i na list.
Množení: Možno množit semeny, což je však obtížné. Jednodušší je množení vegetativní cestou z nových pahlíz.
Přesazování: Přesazujeme každoročně vždy časně zjara, než začnou kvést nebo po odkvětu.
Zemina: Ideální je směs rašeliny a kůry. Plejonkám se však jako jedněm z mála orchidejí daří i v květinovém substrátu.
Letnění: Rostlina může být venku vysazená na záhoně po celý rok. Je nutné však rostlinu chránit před mrazy chvojím. Při pěstování v květináči ji před prvními nočními mrazíky přemisťujeme do místnosti.
Problémy: Rostlina nekvete, pokud měla v době přezimování příliš teplé stanoviště.
Škůdci: Při pěstování venku pozor na plže, které mohou rostlinu za velmi krátkou dobu zcela zlikvidovat.
Tip: Pokud nemáte možnost rostlině zajistit vhodný pokles teplot, cibule vyjměte z květináče a nechte je 3 – 4 týdny ve spodním šuplíku v lednici. Po této době je zasadíme a obvykle do 8 týdnů vykvetou.

Články na téma Pleione


Podzim je čas pro skleníky

Podzim je čas pro skleníky

Pokud jste se rozhodli pořídit si na zahradu skleník, nečekejte s rozhodováním na jaro. Se stavbou skleníku je nejlepší začít právě na podzim. Ptáte se proč? S jarem začíná pěstitelská sezóna, která by se stavbou skleníku značně zkrátila.
Vlastnictvím skleníku získáte řadu výhod. Jednou z nich je, že ve skleníku se výrazně zlepší pěstební výsledky; ve volné přírodě bychom byli jinak závislí na přízni či nepřízni počasí. Dále se výrazně prodlouží vegetační období.

Červen na zahradě

Červen na zahradě

Červen pojí se zahradou barva červená – barva červených plodů prvních jahod a třešní, rudá barva růží a pivoněk. S červnem přichází do zahrad vůně teplého léta. Teploty se zvyšují, dny se prodlužují a my máme proč zůstávat na zahradě déle a zpříjemnit si zde pobyt grilováním. Pozor však na předpověď: Medardova kápě, čtyřicet dní kape. Uvidíme, co nás čeká v červnu na okrasné a užitkové zahradě.