Šrucha se používá již od nepaměti. Po celém světě a zejména v Asii se pěstuje jako listová zelenina a je ceněna pro léčitelské schopnosti. V dobách kdy neexistoval vitamín C ve formě tablet, se šrucha využívala pro vysoký obsah kyseliny askorbové. Obsahuje vitamín C, B, omega 3 mastné kyseliny a z minerálních látek draslík, vápník a hořčík. Zatímco dříve šrucha léčila kurděje, v součastnosti je tradičním pomocníkem proti kašli a při otoku dásní. Má antioxidační a protizánětlivé účinky, reguluje obsah tuku v krvi. Působí proti průjmu a je také považována za afrodiziakum. Vyznačuje se příjemně nakyslou chutí, jež zvýrazní zeleninové saláty, polévky nebo se připravuje jako špenát. Na Blízkém východě se rostlina využívá do tradičního salátu zvaného "fattoush". Květní poupata jsou s oblibou užívána jako náhrada kapary.
Pěstuje se jako jednoletá rostlina a roste poléhavě. Kvete drobnými žlutými květy, které se otvírají na přímém slunci a vydrží otevřené poměrně krátkou dobu. Kvete od července do října. Plodem je tobolka, která obsahuje hnědočerná semena. Na jedné rostlině postupně dozrává několik tisíc semen. Rostlina se šíří právě jimi a pokud se semena vysemení na záhoně, můžete si být jisti, že příští rok šruchu najdete na záhoně zase. Pokud si to však nepřejeme, je nutné včas odstranit květy. Dužnaté listy svým tvarem připomínají lžíci. Svoji chutí připomínají jemně posolené hrachové lusky. Pěstování je možné v květináči, ale rostlině se nejlépe daří v sezóně na záhoně. Na podzim je možné rostlinu ze záhonu přemístit do květináče a přes zimu ji uchovat na okenním parapetě. Po celou zimu si tak zajistíme bohatý přísun vitamínu C.
Listy je vhodné sklízet nejlépe před obdobím květu, později zhořknou. Abychom podpořili nový růst, otrháváme jen nové výhony a spodní listy necháme být. Listy se musí spotřebovat co nejdříve, protože bohužel rychle vadnou. Nehodí se proto pro sušení či zmrazování. Květní poupata jsou vhodná do salátů, která do nich vnesou lahodný křupavý prvek.