Mezi první posly jara se spolu s cibulovinami jednoznačně řadí primule nebo také prvosenka jarní, lidově petrklíč. Tato jarní rostlinka existuje v neskutečné barevné škále od bílé, žluté, oranžové, červené až po růžovou a fialovou. Původní květy jsou jednoduché, dnes již mají zvlněné okraje či květy plnokvěté. V současné době existuje okolo 500 druhů. Při správném pěstování jde o víceletou rostlinu.

Primulky pěstujeme v bytě jako hrnkové květiny, rovněž vkusně zaplní prázdný parapet nebo lodžii. Vynikne v truhlíku spolu s břečťanem a buxusem nebo v různých mísách a ozdobných nádobách na zahradě. Doma rychle odkvétají, je však možné je po odkvětu vysadit do zahrady, kde příští jaro vykvetou. Po odkvětu je umístíme do chladnější místnosti a jakmile to počasí dovolí, zasadíme je do zahrady. Nejčastěji se vysazují na skalky mezi trvalky, ne však na přímé slunce.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Primula obconia, Primula malacoides (patrová prvosenka), Primula sinensis, Primula kewensis. Nejrozšířenější je Primula vulgaris (Primula acaulis), kterou můžeme po odkvětu vysadit na zahradu.
Původ: Čína
Druh: kvetoucí hrnková rostlina
Typ listu: malé listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, vínová, purpurová, červená, žlutá
Kvete: Kvete od ledna do května.
Jedovatost: Chlupy na listech obsahují primin, který při dotyku dráždí pokožku a vyvolává puchýřky.
Výška: 5 - 15 cm
Světlo: Ke květu potřebuje dostatek světla, ne však přímé slunce.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: leden, únor, březen, duben, květen

Požadavky na pěstování

Světlo: Ke květu potřebuje dostatek světla, ne však přímé slunce.
Teplota: Optimální je teplota 12 – 15 ° C. Petrklíči se nedaří v blízkosti ústředního topení. Je lepší ho umístit do méně vytápěné místnosti.
Voda: Zaléváme dle potřeby, substrát by však neměl vyschnout. Zaléváme do misky, protože mokré listy by mohly začít uhnívat.
Vlhkost: Vyžaduje vysokou vlhkost vzduchu, proto květináč umístíme do misky s vlhkým oblázky.
Hnojení: V období květu přihnojujeme jednou za 14 dní slabým roztokem organického hnojiva.
Množení: výsevem, to je v domácím prostředí pro hrnkové prvosenky problém. Pro klíčení potřebují dostatečnou vlhkost vzduchu.
Škůdci: Může být napaden mšicemi a roztoči.
Tip: Rada, jak vybrat hezkou primulku Důležité je, aby byla rostlina silná. Listy by měly pokrývat celý květináč, aby nebyla vidět zemina. Květy jsou pevné a v úžlabině mezi listy je mnoho poupat. Listy jsou bez skvrn a povrch substrátu je bez plísně.

Články na téma Prvosenka


Tak trochu jiný petrklíč, to je prvosenka orchideokvětá

Tak trochu jiný petrklíč, to je prvosenka orchideokvětá

Také se již těšíte na jaro a na první kvítky ve svých zahrádkách? Prvosenky, lidově petrklíče, určitě zná každý z nás, ovšem čeleď prvosenkovité ukrývá i mnohá překvapení. A jedním z nich je právě prvosenka orchideokvětá. Vykvete vám však na rozdíl od našich známých primulek až v létě.

Petrklíče odemykají jaro

Petrklíče odemykají jaro

Petrklíče se objevují v květinářstvích v malých mobilních nádobkách již ke konci zimy a skutečně i v přírodě a v zahradách patří mezi první kvetoucí posly jara. Petrklíče jaro prostě odemykají.