Hasivka patří mezi nerobustnějších kapradin, které pěstujeme v našich podmínkách. Hluboko v půdě tvoří masivní, silně větvený oddenek, který je tvořen z článků. Z oddenku vyrůstají kožovité listy, které dosahují výšky až 200 m a jsou žlutozelené. Listy jsou zpočátku spirálovitě stočené. Světle zelená listová čepel je 2 až 3x zpeřeně dělená. Skládá se z kopinatých lístků, na jejichž rubu jsou v řadě hnědé výtrusy zakryté ohrnutým okrajem čepele. Výtrusnice dozrávají od července až do září. V našich podmínkách často zplaňuje, k vidění je v jehličnatých a listnatých lesích na světlých stanovištích.

Charakteristika rostliny

Původ: roste po celém světě kromě Jižní Ameriky
Druh: kapradina
Typ listu: velké listy, roztřepené či vícetvaré
Barva listu: zelené
Jedovatost: Rostlina je jedovatá.
Výška: 150 - 200 cm
Použití: Hodí se k výsadbě velkých zahrad nebo do parků.
Trvanlivost: Při správné péči je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: kyselá půda
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je světlé stanoviště bez přímého poledního slunce.
Množení: Ideální je množení dělením.
Zemina: kyselá a písčitá půda

Články na téma Hasivka


Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Je docela logické, že se s rostlinnými otravami setkáme u býložravých hospodářských zvířat. A asi by z logiky věci každý očekával, že jsou takové otravy časté, jenže tomu tak paradoxně není. Jde spíše o okrajové, výjimečné záležitosti. A často ani nejde o jedy, nýbrž problémy způsobuje třeba zapařená či jinak nekvalitní píce. Více nebezpečí číhá především na domácí mazlíčky, hlavně psy a kočky, ale i různé ještěrky, papoušky a další druhy chovatelsky oblíbeného zvířectva. Vždyť jsou to masožravci, řeknete o psech a kočkách, jenže oni rádi kousnou i do něčeho rostlinného původu. A pozřou to. Jaké rostliny jsou pro naše domácí mazlíčky nejrizikovější?

Obnova lesů v Českém Švýcarsku je po požáru mimořádně rychlá, dokazují to časosběrné snímky

Obnova lesů v Českém Švýcarsku je po požáru mimořádně rychlá, dokazují to časosběrné snímky

Bájný mytologický pták Fénix se proplétá napříč národy a kulturami. Zajímavé je, že má vždy společnou svou smrt spálením a následné zrození ze svého popela. Tato symbolika nemůže být náhodná, Fénix je patrně jakožto univerzální symbol zrození jedním z archetypů lidstva. A když si představíme, jak udiveně lidé zírali na rychlou obnovu krajiny po požáru již před tisíci lety a mnohem dříve, je nasnadě, že symbolika vzniknout musela. A právě to se nyní děje na spáleništích lesů (požářištích) v Českém Švýcarsku. Obnova zde probíhá neuvěřitelně rychle.

Co nám plevele mohou prozradit o půdě v naší zahradě a jejím stavu

Co nám plevele mohou prozradit o půdě v naší zahradě a jejím stavu

Kdyby plevele mohly mluvit, nejspíš by vyjádřily hluboké rozhořčení za to, co jsme z nich udělali. Plevelem totiž květinka nebo travina nevyroste, tou se stává. Plevel je totiž taková rostlina, která v daném místě roste proti vůli pěstitele. A nespravedlivé je to už proto, že jednou jejich přítomnost vadit může, jindy nemusí.