Ředkvička patří do stejného rodu - brukvovité jako ředkev, se kterou se velmi dobře kříží. Jde o jednoletou, kořenovou zeleninu vytvářející bulvičky s jemnými kořínky. Roste velmi rychle a při dobrých podmnínkách na pěstování tvoří chutné bulvičky červené, růžové a bílé barvy, které se sklízejí podle podmínek zhruba měsíc až dva po výsadbě. Tvar bulvičky je obvykle kulovitý, existují však i druhy válcovité a eliptické. Jejich chuť je přiměřeně štiplavě nahořklá. Hodí se nejlépe k použití za syrova do nejrůznějších salátů. Ředkvičky jsou bohaté na vitamín C. Rostlina tvoří větvené lodyhy. Při pozdní výsadbě rostlina vykvétá a tvoří bílé hroznovité květenství, které je však na úkor chutných bulviček. Plodem je válcovitý struk.

Charakteristika rostliny

Původ: severozápadní Evropa
Druh: kořenová zelenina
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá
Náročnost pěstování: Je to nenáročná rostlina.
Použití: Hodí se pro pěstování jak na venkovní záhon, skleník, pařeniště, fóliovník, tak pro truhlíky a květináče na balkony.
Trvanlivost: Je to jednoletý druh zeleniny.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlina je náročná na světlo, nesnáší jakékoliv zastínění.
Voda: Pravidelná zálivka je nutností.
Množení: Množí se semeny.
Sadba: Sadba je vhodná od února do března do skleníku, pařeniště nebo fóliovníku. Venkovní sadba na záhon je možná od března do května nebo od srpna do září. Při pozdějším výsevu od dubna do června bohužel vybíhá do květu. Semena vyséváme řídce do řádků. Semena vzcházejí zhruba týden po výsadbě i při nízkých teplotách. Vzlešlý porost je třeba vyjednotit, aby se tvořily silné bulvičky. Rostliny by se neměly nechat přerůst, to může vést k dřevnatění stejně jako chudá a suchá půda.
Zemina: Pro pěstování je vhodná mělká půda bohatá na humus.
Škůdci: Obávanými škůdci jsou brouci dřepčíci, které za sucha zlikvidují porost už při jeho vzcházení. Napadení zamezíme přikrytím netkané textilie.
Choroby: Rostlina není napadena chorobami.
Tip: Ředkvičky uchováme nejlépe bez nati v mikroténovém sáčku v lednici, kde vydrží čerstvé zhruba týden.

Články na téma Ředkvička


Nejlepší doprovodné rostliny k ředkvičkám? Je jich docela dost

Nejlepší doprovodné rostliny k ředkvičkám? Je jich docela dost

Ředkvičky jsou každoročně právě tou plodinou, kterou z jarního výsevu ochutnáváme mezi prvními. Jejich pěstování není nic náročného, rostou skoro samy. I jednoduché věci se ale dají dělat o něco lépe, a právě na ředkvičkách vysévaných na začátku sezóny si můžete nejlépe vyzkoušet výhody doprovodných rostlin.

Co je smíšená kultura a která zelenina si navzájem prospívá

Co je smíšená kultura a která zelenina si navzájem prospívá

Vysít a vysázet zeleninu odděleně, každou na jiný záhon či jinou část záhonu a nebo ji střídat prostorově? A se kterou zeleninou si to vůbec můžeme dovolit? Proč se dnes tolik hovoří o smíšené kultuře, čili polykultuře? A jaké jsou její historické kořeny?