Obsahuje hodně vitamínu C, beta karoten a železo. Má výborné účinky na organismus - posiluje imunitu, detoxikuje játra a čistí krev.J ejí listy mají výraznou aromatickou, pronikavě štiplavou chuť. Jejich kořeněná příchuť připomíná křen nebo řeřichu. Mladé lístky se používají do míchaných salátů i jako ozdoba ve studené kuchyni. Starší listy je možno zpracovávat tepelně.

Charakteristika rostliny

Původ: Itálie
Typ listu: laločnaté
Barva listu: zelené
Náročnost pěstování: Rukola není náročná a je odolná.
Použití: Má výborné účinky na organismus - posiluje imunitu, detoxikuje játra a čistí krev. rukola má štiplavou a pálivou chuť. A právě díky této zvláštní chuti se výborně hodí jako přísada do sladších ovocných salátů.
Odolnost: žádá zimní přikrytí
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: vše

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rukolu je možné pěstovat na nekrytých plochách i pod sklem, které umožňuje její rychlení, případně využít skleníků v časně jarním období.Nejvhodnější jsou teplá stanoviště s lehkými půdami.
Teplota: Udržení teploty zeminy okolo 20 °C. Ale snese i slabé mrazíky kolem -3 °C.
Voda: V letním období vyžaduje vyšší zálivku, jinak začne stoupat obsah aromatických látek až za hranici únosnosti. V půdách s dobrou závlahou se její výnos výrazně zvyšuje.
Hnojení: Vysoké hodnoty dusíkatého hnojení zvyšují výnos až o 50%. Zároveň však také zvyšují obsah dusičnanů v rostlině.
Sadba: Výsev ve skleníku se může provádět celoročně, ve volné půdě od konce března do počátku září. Vysévejte ji do řádků vzdálených 15 až 20 cm. Po vytvoření pravých listů vyjednoťte na 5 cm. (Lepší je však provést řidší výsev – tak nebudete muset jednotit.) Sklizeň začíná cca 4 až 5 týdnů po výsevu, kdy listy dosáhnou výšky 10 až 15 cm. Sklízejí se jednotlivé listy (odlomte nejstarší), nebo seřízněte celou rostlinu (lepší je seříznout ji trošku výš nad růstovým vrcholem – srdíčkem – za 2 až 3 týdny z něj vyrostou listy na další sběr). Výsev opakujte každé 2 až 3 týdny.
Zemina: Vyžaduje spíše neutrální půdy s pH 6,0 – 7,0.
Škůdci: Škůdci se na rukole vyskytují jen málo, pravděpodobně z důvodu vysoké palčivosti chuti. Nejnebezpečnějším z nich je dřepčík, který dokáže rostlinu poškodit natolik, že bude neprodejná. Ochrana insekticidy je obtížná z důvodu krátkého pěstebního cyklu rukoly. Dá se pěstovat na poli i v truhlíku.
Choroby: U rukoly hrozí napadení chorobami především u klíčících rostlin.

Články na téma rukola


Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Jedlý balkón není o perníkové chaloupce. Netrháme perníček, ale zeleninu a bylinky

Vyběhnout si z kuchyně na zahrádku, něco ulomit, ustřihnout, utrhnout, a zase se vrátit zpátky k plotně. Ve vlastních domech se zahrádkami a na vsích se to žije. Ale v bytě? Možná ještě tak nějaké bylinky pěstované v květináči v kuchyni na okenním parapetu. Jestli ale máte balkón či lodžii, můžete si vypěstovat i trochu vlastní zeleniny, bylinek a koření. Je ale třeba plánovat a nebláznit.