Zmínky o šťovíku jsou zaznamenány již před naším letopočtem, kdy dokázal vyléčit vojáky od kurdějí. Zatímco staří Římané a Egypťané tuto bylinu využívali ke snažšímu trávení jídel, v Laponsku se šťovíková šťáva přidávala do mléka, aby se srazilo na tvaroh. I když se v dávných dobách využíval hojně, na nějakou dobu jako by se na něj zapomělo. V dnešní moderní kuchyni však slaví velký comeback. Zejména ve Francii je tato rostlina velice oblíbená. Francouzi milují šťovíkovou polévku a lososa se šťovíkovou omáčkou. U nás však mnozí šťovík považují za plevel, který roste téměř na každé louce. Ve středomořské kuchyni je však považován za chutnou zeleninu. Rostlina má vysoký obsah kyseliny šťavelové, vitamínu A, C a B1, z minerálních látek je to zejména železo, draslík a vápník. Podporuje trávení - byť jen jeden lístek po jídle, dokáže divy. Vysoký obsah železa podporuje krvetvorbu. Kyselina obsažená v rostlině reaguje s kovy a šťovík pak ztrácí barvu. Nedoporučuje se proto používat kovovou nádobu. Konzumace čerstvého šťovíku není vhodná pro lidi postižené dnou, kojící ženy nebo lidi náchylné na tvorbu ledvinových kamenů. Pokud je však rostlina tepelně upravena, nepředstavuje žádné nebezpečí.
Rod šťovík zahrnuje na 20 druhů této rostliny. Rostlina patří mezi trvalky. Nadzemní část rostliny na podzim odumírá, ale na jaře opět vyraší. Tvoří srdcovité listy a nenápadné květy. Na přímém slunci listy ztuhnou a zhořknou. V létě rostlina rychle vybíhá do květu, což není příliš žádoucí. Květenství tvoří zelenovínové laty. Stálý přísun listů zajistíme pravidelným vyštipováním květů. Na zahradě pěstujeme šťovík zahradní.
Od jara se sklízejí mladé listy, které jsou křehké a velice chutné. Používají se do salátů, kterým dodají osvěžující chuť. Hodí se do teplých nebo studených omáček k masu či rybě. Hodí se k vejcům, sýrům a jako prostředek ke zkřehčení masa, pokud ho zabalíme do salátových listů. Listy se snadno mixují a jsou dobrým základem omáček.
Sklizeň začíná v době, kdy má rostlina minimálně 5 listů cca 10 cm dlouhých, tj. 2 - 3 měsíce od výsevu. Nejlepší je listy postupně otrhávat. Část listů musí na rostlině zůstat, aby došlo k dalšímu obrostu rostliny. Na jaře sklízíme listy z podzimního výsevu. Sklizeň probíhá po celou dobu vegetace od jara do podzimu.
Charakteristika rostliny
Odrůdy:
R. scutatus (šťovík štítnatý) - tvoří středně velké listy srdcovitého tvaru, které svým tvarem připomínají štít. Mladé listy jsou vhodné do salátů a omáček. Kvete nenápadnými květy, které se během dozrávání plodů změní do zelenohněda.
R. acetosella (šťovík menší) - srdcovité listy připomínají tvarem ozubec. Kvete nenápadnými květy, které se během dozrávání plodů zbarví do zelenohněda.
R.patienta (šťovík zahradní) - je také znám jako špenátový šťovík. Tvoří velké, kopinaté listy s širokou bází.
Původ:
severní polokoule
Druh:
bylina, listová zelenina
Typ listu:
střední listy, srdčité
Barva listu:
zelené
Barva květu:
zelená, vínová, purpurová
Kvete:
Kvete od května do července.
Výška:
150 - 40 cm
Náročnost pěstování:
Rostlina není náročná na pěstování.
Trvanlivost:
Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost:
mrazuvzdorná
Vlhkomilnost:
normální
Substrát:
kyselá půda
Náročnost na pěstování:
bez nároků
Doba květů:
květen, červen, červenec
Požadavky na pěstování
Stanoviště:
Při pěstování na zahradě je vhodné polostinné stanoviště.
Teplota:
Štovík je zimuvzdorná rostlina.
Voda:
Za sucha je vhodná závlaha.
Množení:
Množení je možné semeny nebo dělením trsů starších rostlin.
Sadba:
Šťovík vyseváme nejlépe na podzim, od konce srpna do začátku října. Rostlina spolehlivě přezimuje, na jednom místě lze rostliny ponechat 3 - 5 let. Pěstují se však jednoleté rostliny, které jsou nejchutnější. Se stářím rostlina hořkne. Další výsev je možný na jaře a to v dubnu do řádků vzdálených 20 - 40 cm.
Zemina:
Rostlině se daří ve vlhčí, těžší půdě.
Tip:
Jakmile se objeví květní stonky, včas je odstraňujeme, čímž podpoříme růst nových listů a prodloužíme sklizňové období.
Časté dotazy a problémy při pěstování
Jaké jsou nejlepší podmínky pro pěstování šťovíku kyselého?
Šťovík kyselý preferuje vlhkou půdu a slunné nebo polostinné stanoviště.
Jak často bych měl šťovík kyselý zalévat?
Šťovík kyselý potřebuje pravidelnou zálivku, ale nesnáší přemokření. Zalévejte ho, když se vrchní vrstva půdy vysuší.
Lze šťovík kyselý použít jako bylinku do jídel?
Ano, listy šťovíku kyselého jsou oblíbenou přísadou do salátů, polévek a omáček. Mají svěží, kyselou chuť.
Jak často bych měl šťovík kyselý hnojit?
Šťovík kyselý nepotřebuje časté hnojení. Stačí ho jednou za rok přihnojit organickým hnojivem na jaře.
Jak se mohu zbavit škůdců na šťovíku kyselém?
Šťovík kyselý může být napaden mšicemi nebo plísněmi. Pomoci může aplikace přírodních insekticidů nebo fungicidů, nebo pravidelné odstraňování napadených částí rostliny.
Zápas s plevely, ten vyčerpávající a často marný souboj, si spojujeme spíše s počátkem jara, údržbou chodníků a letní probírkou mezi záhonky. Ale podzim, kdy už se příroda ukládá ke spánku? Je to trochu nečekané, ale právě ten je podle profesionálů tím nejlepším časem, kdy nad těmi zelenými prevíty konečně můžete zvítězit.
Kdyby plevele mohly mluvit, nejspíš by vyjádřily hluboké rozhořčení za to, co jsme z nich udělali. Plevelem totiž květinka nebo travina nevyroste, tou se stává. Plevel je totiž taková rostlina, která v daném místě roste proti vůli pěstitele. A nespravedlivé je to už proto, že jednou jejich přítomnost vadit může, jindy nemusí.
Zahradničení je fascinující. Nejen proto, že vám dopřává radost z pobytu na čerstvém vzduchu, čas strávený prospěšnou prací. Ale třeba i tím, že vám umožňuje neustále se vzdělávat, učit se nové věci. Třeba rozpoznat rozdíly mezi jednoletým a víceletým plevelem.