Druh Malva zahrnuje asi 15 - 20 druhů. Tato trvalka je 30 – 150 cm vysoký. Stonek je bohatě větvený a ochlupený. Listy jsou řapíkaté a zubaté. Květy, které vydrží kvést velice dlouho mají fialovou, růžovou, nachovou nebo tmavě fialovou barvu. Vzácně jsou k vidění i bílé květy. Květ je složen z pěti kališních lístků hluboce vykrojených. Rostlina se pěstuje velice snadno, díky svým semenům se množí velice snadno.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. moschata má levandulové a sytě růžové květy – Alba (bílá); M. sylvestris – Mauritanica (zvlněné růžové květy), Primley Blue (modré květy), Zebrina (světle fialové květy s tmavým terčem);
M. alcea (sléz velkokvětý) kvete růžovými květy
Původ: východní Středomoří
Druh: trvalka
Typ listu: zubovité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová, fialová
Kvete: Kvete od června do září.
Výška: 30 - 150 cm
Použití: M. neglecta se využívá v lékařství. Užívá se při žaludečních či dvanácterníkových vředech, dále se osvědčil při ekzémech, protože tlumí zánětlivost a svědění.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Sléz vyžaduje slunné stanoviště.
Voda: Rostlině se daří v nepříliš vlhké půdě.
Množení: Sléz můžeme množit na jaře semeny nebo řízky. Obojí vysazujeme do skleníku.
Zemina: běžná zahradní zemina

Články na téma Sléz


Jaké kapradiny se hodí do bytu a co s nimi?

Jaké kapradiny se hodí do bytu a co s nimi?

Parožnatku, ledviník, sleziník, netík, peleu, křídelnici, či "zaječí tlapku?" Jaké nároky mají kapradiny na své pěstování a které se hodí i do interiérů se sušším vzduchem?

Jaké kapradiny vysadit do zahrady?

Jaké kapradiny vysadit do zahrady?

Nabízí váš pozemek vlhčí a stinnější místa? Řešíte, čím je osázet či obohatit? A co třeba odolné kapradiny, které porostou i tam, kde by se nedařilo snad ničemu?

Nevadí, pytlů s pískem je dost. Kde chybí protipovodňová opatření? A co ví písek?

Nevadí, pytlů s pískem je dost. Kde chybí protipovodňová opatření? A co ví písek?

Řeky a potoky se rozlévají a pytle s pískem se staly neustále omílanou mantrou povodní. Jednou jsou lidé upozorňováni, ať kvůli pytlům s pískem nezatěžují tísňové linky hasičů, hasiči pytle s pískem nerozdávají. Pak jsou zase lidé pobízeni protipovodňovými štáby, kde si mohou pytle s pískem vyzvednout. A hned následuje prosba o dobrovolníky. Jenže pytle s pískem jsou jen hodně děravou záplatou v místech, kde se problémy roky neřeší.