Počtem druhů okolo 900 je tento druh orchideje asi nejrozsáhlejší. Vyskytují se od Japonska až po Filipíny a Austrálii. Většina z nich roste epifyticky na stromech, jen hrstka z nich na zemi nebo na skalách. Stejně jako Oncidium, rozlišují se také druhy Dendrobium, které se pěstují rozdílně. Existují druhy např. D. phalaenopsis, D. myakei, D. bigibbum, D. cruentum, které se hodí pro teplé skleníky. Druhy pro střídavé teplo např. D. nobile, D. kingianum, D. delicatum, D. speciosum potřebují pro období klidu pokles teplot. Mezi jedny z nejznámější patři Dendrobium phalaenopsis, které nese na svém článkovitém stonku nejenom kopinaté kožovité listy, ale především květy, které rostou v řídkých hroznech. Kvete nejčastěji v odstínech růžové a bílé. Dalším známým druhem je D. nobile, které kvete na jaře. Na svých protáhlých pahlízách nese obvykle květy v odstínech růžové, fialové a bílé.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: D. phalaenopsis - kvete nejrůznějšími odstíny bílé, fialové a purpurové. Rostlina není náročná na pěstování, vykvétá vcelku spolehlivě.
D. bigibbum - nese výrazné purpurové květy;
D. cruentum - velice vzácná orchidej se žlutozelenými květy, pysk je jemně oranžový.
D. nobile - rostlina je vhodná i pro začátečníky. Květy jsou v nejrůznějších odstínech bílé až tmavě purpurové. Květy vykvétají na jaře a voní.
D. kingianum - tento vonný druh obvykle nese bílé, růžové nebo purpurové květy. Květy se objevují na jaře.
D. densiflorum - převislé klasy nesou výrazné žluté květy s oranžovým pyskem. Květy se objevují na jaře.
D. speciosum - kvete od zimy do jara bílými a žlutými květy, které voní.
Původ: od Japonska po Novou Guineu, teplá údolí Himalájí
Druh: epifytické a litofytické sympodiální orchideje
Typ listu: vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, krémová, oranžová, růžová, fialová, červená, žlutá
Kvete: Některé druhy kvetou na jaře nebo v létě, jiné v zimě.
Šířka: 20 - 60 cm
Výška: 20 - 120 cm
Vůně: Druhy jako D. nobile voní velice intenzivně, D. kingianum a D. delicatum voní již jemněji.
Náročnost pěstování: Je to orchidej náročná na pěstování především proto, že vyžaduje pokles teplot v klidovém období.
Světlo: Celoročně vyžadují co nejsvětlejší stanoviště, jak jen je možné. Pozor však na ostré slunce v letních měsících, které by rostlinu mohlo popálit.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: korový substrát
Náročnost na pěstování: středně
Doba květů: březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, prosinec, leden, únor

Požadavky na pěstování

Světlo: Celoročně vyžadují co nejsvětlejší stanoviště, jak jen je možné. Pozor však na ostré slunce v letních měsících, které by rostlinu mohlo popálit.
Teplota: Druhy pro teplé skleníky vyžadují teplé stanoviště. Druhy pro střídavé teplo snáší během růstu (od jara do podzimu) teplé stanoviště, v klidovém období (od podzimu do jara) je třeba zajistit teploty okolo 15 º C.
Voda: Teplomilná dendrobia upřednostňují spíše sucho, v období růstu zaléváme mírně. Dendrobia pro střídavé teplo v době růstu zaléváme vydatně, je však třeba mezi zálivkami nechat vyschnout substrát. Po tomto období je vhodné zálivku po dobu 6 týdnů zastavit.
Vlhkost: Rostlina má ráda zvýšenou vlhkost vzduchu, kterou zajistíme postavením květináče do misky s vlhkými kaménky. Za horkých letních dní rosíme.
Hnojení: V období růstu hnojíme každé 2 týdny, v klidovém období rostlinu nehnojíme.
Množení: Množíme oddělováním hlíz.
Přesazování: Přesazujeme velice zřídka. Rostlině svědčí, když je jí květináč spíše těsný.
Zemina: nejvhodnější je korový substrát s příměsí dřevěného uhlí, které zabraňuje houbovým infekcím
Letnění: Druhy pro střídavé teplo ocení od května do poloviny října pobyt venku na stanovišti chráněném před sluncem a deštěm.
Problémy: Přílišné rosení přináší napadení houbami. Při nedodržení poklesů teplot většinou zjara vyrážejí místo květů pouze výhony.
Škůdci: Suchý vzduch je příčinou napadení sviluškou a třásněnkami.
Tip: Po odkvětu se květní stonek odstřihuje.

Články na téma Dendrobium


Bojíte se pěstování orchidejí? Není důvod, vlastně nejsou vůbec náročné

Bojíte se pěstování orchidejí? Není důvod, vlastně nejsou vůbec náročné

Květy orchidejí jsou zřejmě tak krásné a křehké zároveň, že si mnoho z nás vůbec nedovede představit, že by takovou jemnou a nedotknutelnou nádheru dokázali udržet při životě. Omyl, tyto epifytické rostliny jsou ve skutečnosti stejně tak nenáročné jako člověk, kterému by k přežití stačil chléb a voda. Zapomeňte na mýty o orchidejích, zaplašte falešné představy a s ledovým klidem si orchidej doneste domů.