Tato popínavá sukulentní rostlina roste v tropických oblastech Afriky. Patří mezi teplomilné rostliny, které jsou velice oblíbené pro svoji nenáročnost na pěstování. Na svých vláknovitých výhoncích nese drobné srdčité listy rostoucí do páru. Listy mají z vrchní strany výrazné mramorování zelenostříbrné. Spodní strana má růžovonachové zbarvení. Koncem léta se mezi listy objevují purpurové, trubkovité květy. Podél stonků vyrůstají během roku malé hlízky, které lze snadno použít k rozmnožování. Nejlépe se hodí do závěsných nádob, kde nejlépe vynikne. Roste však bohužel velice řídce, tak trvá několik let než pomocí rozmnožování rostlina získá na objemu.

Charakteristika rostliny

Původ: jižní Afrika
Druh: popínavá pokojová rostlina
Typ listu: malé listy
Barva květu: vínová, purpurová
Kvete: Kvete kdykoliv po celý rok, nejčastěji však v létě.
Výška: 60 - 150 cm
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se do závěsných nádob.
Tvarování / řez: nevhodné
Hydroponie: ano
Trvanlivost: Je to dlouhodobá pokojová rostlina.
Světlo: Daří se jí nejlépe na co nejvíce světlém stanovišti. Dobře snáší i přímé slunce. Nedostatek světla způsobuje špatné vybarvení listů.
Odolnost: nemrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: rašelina
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec

Požadavky na pěstování

Světlo: Daří se jí nejlépe na co nejvíce světlém stanovišti. Dobře snáší i přímé slunce. Nedostatek světla způsobuje špatné vybarvení listů.
Teplota: Rostlina není náročná na teplotu. Běžná pokojová teplota je vyhovující. V zimě jim vyhovuje pokles teplot, ale prospívají i beze změny.
Voda: V době vegetace zaléváme pravidelně tak, když je substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschlý. V zimě zaléváme velice slabě. Příliš silná zálivka v zimě vede k zahnívání kořenů a k úhynu rostliny.
Vlhkost: Suchý vzduch snáší rostlina velmi dobře. Není třeba zvyšovat vzdušnou vlhkost.
Hnojení: Hnojíme od jara do srpna jednou za měsíc standardním tekutým hnojivem.
Množení: Množíme ze stonkových řízků vždy na jaře nebo v létě. Dobře zakořeňují malé hlízky tvořící se podél listů. Ty pouze položíme na zeminu. Nejprve vyraší kořínky hledající vlhkost a pak následují stonky.
Přesazování: Přesazujeme pouze starší rostliny a to jednou za 2 – 3 roky. Při přesazování dbáme na to, abychom nepoškodili křehké stonky a kořeny.
Zemina: rašelinový substrát nebo jednotná zemina
Letnění: nevhodné
Problémy: Na příliš slunném stanovišti listy červenají.
Škůdci: Rostlinu napadají škůdci velice vzácně.

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl zalévat svícník?

Svícník by měl být zavlažován pravidelně, ale mírně, aby půda byla vlhká, ale ne přemokřená.

Jaké světelné podmínky potřebuje svícník pro optimální růst?

Svícník preferuje světlé, nepřímé sluneční světlo, ale snese i částečný stín.

Články na téma Svícník


Svícník je nenáročná liána, která se hodí i do přetápěných bytů se suchým vzduchem

Svícník je nenáročná liána, která se hodí i do přetápěných bytů se suchým vzduchem

Pokud chcete svou sbírku pokojových květin obohatit o něco opravdu nenáročného, vsaďte na svícník. Stačí méně zalévat a bude se šplhat a nebo poroste převisle v závěsné nádobě. Nevadí mu ani větší horko v bytě a přesušený vzduch, vyžaduje pouze dostatek světla, na kterém se mu teprve pěkně vybarví listy. Ale pozor, ne každý druh, některé tropické druhy vyžadují pravý opak. Pokud vám pak svícník vykvete, budete „koukat“.

Svídina obecná, raritní rostlina, kterou je obtížné sehnat

Svídina obecná, raritní rostlina, kterou je obtížné sehnat

Svídina obecná je ovíjivá opadavá liána, která vyrazí dech svými neobvyklými květy. Nejsou sice příliš velké, ale opravdu zaujmou a překvapí. Rostlina vykvétá svými svrchu nejčastěji fialově nahnědlými kvítky uspořádanými ve vrcholících od června do července.

Vejtahové a šplhouni, jak pnoucím pokojovkám pomoci s růstem do výšek

Vejtahové a šplhouni, jak pnoucím pokojovkám pomoci s růstem do výšek

Pokud je máte rádi, pak nejspíš nemáte pokojových rostlin nikdy dost. Jenže nic naplat - místnosti vymezené pevnými stěnami mají jen omezenou prostorovou kapacitu, a proto se nám do nich nevejde neomezené množství pokojovek. Zajímavého efektu nicméně můžete dosáhnout, když budete místo přisedlých zelených kopečků v květináčích pěstovat rostliny ve vertikálním uspořádání. Na výšku.