Pámelník je oblíbený v zahradní i parkové výsadbě především pro svoji nenáročnost. Snese jakékoliv stanoviště v jakékoliv půdě, dokonce i pod stínem stromů. Pěstuje se především pro svoje velké bobulovité plody bílé nebo purpurové barvy, které rostlina po odkvětu tvoří. K vidění jsou zejména od září do října. Větvičky s těmito bobulemi jsou oblíbené do nejrůznějších aranžmá, protože jsou velice dekorativní. Velké bobule jsou potravou ptáků, takže je na jemných větvičkách stále živo, protože husté křoví jim poskytuje také úkryt. Až do podzimu je pámelník medonosnou rostlinou, která je včelaři velice ceněna. Po zmáčknutí bobule hlasitě pukají, takže si s nimi děti rády hrají. Pozor však, aby je používaly pouze k hrám, bobule jsou totiž jedovaté.

Jinak rostlina kvete od června do srpna drobnými trubkovitě zvonečkovitými květy růžové nebo bílé barvy, záleží o jaký druh jde. Listy jsou dvouřadě uspořádané. Keře nejsou nikterak vysoké. Dorůstají do výšky 50 – 150 cm a spíše se rozrůstají do šířky, protože snadno odnožují

Charakteristika rostliny

Odrůdy: S. albus (pámelník bílý) – tento hustě větvený keř kvete v létě růžovými plody, po odkvětu tvoří bílé bobulovité plody. Dorůstá výšky okolo 150 cm.

S. orbiculatus (pámelník okrouhlý) – tento druh má zcela obrácenou barvu květů a plodů nežli předešlý a známější druh. Jeho květy jsou bílé, zatímco bobulovité plody jsou malé a purpurové. Tento druh téměř neodnožuje. Listy má menší a okrouhle zvlněné. Na podzim se zbarvují oranžově.

S. x chenaultii (pámelník Chenaultův) – tvoří zelené listy zespodu modrozelené. Kříženec Hancock dorůstá výšky pouze 50 až 70 cm, tvoří růžovočervené bobule. Výborně se hodí jako půdopokryvná rostlina na prudkých svazích.

S.x doorenbosii (pámelník Doorenbosův) – tento druh odnožuje velmi málo. Tvoří tmavě zelené listy a narůžovělé plody.
Původ: Severní Amerika
Druh: opadavý keř
Typ listu: malé listy, opadavé, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová
Kvete: Kvete od června do srpna.
Jedovatost: Plody jsou jedovaté.
Výška: 50 - 150 cm
Náročnost pěstování: Je to nenáročný keř.
Použití: Hodí se také do živých plotů, v parkových a zahradních výsadbách se výborně hodí pro zahuštěné plošné výsadby. Velmi dobře ozelení i velmi prudký svah.
Tvarování / řez: Brzy na jaře se odstraňují staré větve. V živých plotech pámelník seřezáváme v létě.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: normální zahradní ze
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Rostlině se daří na slunném, polostinném i stinném stanovišti.
Voda: Rostlina snese i dlouhodobé období sucha.
Množení: Množíme kořenovými odnožemi nebo dřevitými řízky.
Zemina: jakákoliv zahradní půda

Články na téma Pámelník


Jak vybrat

Jak vybrat "opadavé" dřeviny pro živé ploty

Mezi u nás oblíbené opadavé dřeviny pro živé ploty patří dřišťály, pámelníky, čimišníky, dříny, rakytníky, zlatice, kdoulovce, vajgélie, kaliny, trojpuky, brsleny, šeříky a zimolezy.

Jaké dřeviny se hodí pro rychle rostoucí živé ploty

Jaké dřeviny se hodí pro rychle rostoucí živé ploty

Živý plot je vždy vynikajícím řešením zajištění soukromí i ochrany pozemku, tedy zabránění nežádoucímu vstupu na něj. A je již méně podstatné, zda zvolíme kombinaci i s jiným způsobem oplocení (např. s pletivovým) a nebo si necháme narůst natolik hustý a neprostupný živý plot, že bude překážkou lidem i zvířatům. Co nás však u živých plotů zajímá nejvíce, je rychlost růstu dřevin a tedy rychlost vytvoření neprostupné bariéry.