Tato netypická trvalka je velmi zvláštní svými květy, ze kterých může vypouštět oheň. Stačí za bezvětrného počasí hořící sirku či zapalovač přiblížit nad hrozny květů a nad nimi vzplane plamen aniž by květy poškodil. Rostlina tvoří trsy nevětvených stonků s velkými zpeřenými listy, které se skládají z tečkovaných lístků. Kvete od května do července květy uspořádané v řídkém hroznu v bílé nebo růžové barvě s červenými skvrnami. Po odkvětu se tvoří tobolka. Rostlina roste poměrně pomalu. V našich podmínkách můžeme rostlinu vidět růst planě v teplých oblastech. Patří k ohroženým druhům a je zákonem chráněna.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: D. albus – purpurově růžové květy , dorůstá výšky cca 70 cm; Albiflorus – bílé květy, dorůstá výšky 60 cm; Purpureus – růžové květní lístky nesou purpurové žilkování.
Původ: Čína, jižní a střední Evropa
Druh: trvalka
Typ listu: velké listy, kopinaté
Barva květu: bílá, růžová, červená
Kvete: Kvete od května do července.
Jedovatost: Celá rostlina je jedovatá. Obsahuje jedovaté látky, které při styku s pokožkou a současně při osluněné sluncem mohou způsobit popáleniny nebo puchýřky. Při práci s rostlinou používáme proto ochranné rukavice.
Výška: 60 - 90 cm
Vůně: Celá rostlina intenzivně voní obzvlášť za teplých a slunečních dní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jako solitéra nebo se používají při výsadbě ve volných skupinách.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: květen, červen, červenec

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Pro pěstování je vhodné teplé a slunné stanoviště.
Voda: Rostlina dobře snáší sucho.
Množení: I když bys lákalo tuto rostlinu množit dělením jako většinu trvalek, trsy se nerozdělují. Vyplatí se koupit novou rostlinu nebo můžeme množit výsevem semen ihned po jejich dozrání pod sklem. Rostlina však vykvétá zhruba po 3 letech.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus

Články na téma Třemdava


Jak pěstovat výjimečnou trvalku třemdavu

Jak pěstovat výjimečnou trvalku třemdavu

Tato „dračí“ rostlina, která umí vypouštět oheň, je vůbec jednou z nejhezčích trvalek, které vydrží na svém stanovišti dlouhé roky. A byť je ve volné přírodě chráněna, můžeme si její sazenice zakoupit.

Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Jaké rostliny jsou nebezpečné pro domácí zvířata? Hlavně naše psí a kočičí mazlíčky

Je docela logické, že se s rostlinnými otravami setkáme u býložravých hospodářských zvířat. A asi by z logiky věci každý očekával, že jsou takové otravy časté, jenže tomu tak paradoxně není. Jde spíše o okrajové, výjimečné záležitosti. A často ani nejde o jedy, nýbrž problémy způsobuje třeba zapařená či jinak nekvalitní píce. Více nebezpečí číhá především na domácí mazlíčky, hlavně psy a kočky, ale i různé ještěrky, papoušky a další druhy chovatelsky oblíbeného zvířectva. Vždyť jsou to masožravci, řeknete o psech a kočkách, jenže oni rádi kousnou i do něčeho rostlinného původu. A pozřou to. Jaké rostliny jsou pro naše domácí mazlíčky nejrizikovější?