Druh Viburnum je velice obsáhlý. Zahrnuje jak stálezelené, tak opadavé keře, které jsou možné k nejrůznějším účelům, ať už k pokrytí půdy, jako solitéra nebo pro keřové záhony. Kromě toho, že jejich rod je velice bohatý, takže jejich kombinací můžeme docílit zajímavého osázení zahrady. Některé druhy jsou totiž dekorativní květem v zimě a zjara, některé jsou ozdobné svými plody, další druhy zaujmou na podzim barevným zbarvením listů. Jejich další předností je, že jsou to rostliny poměrně nenáročné na pěstování. Dá se říci, že rostou i ve vápenaté půdě a bez jakéhokoliv zásahu v řezu. Roste však poměrně bujně. Obvykle tvoří trubkovité, pětičetné květy uspořádané v plochá květenství bílé, smetanové nebo růžové, barvy. Po odkvětu se tvoří plody, které vydrží na keři dlouho do podzimu.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: Stálezelené druhy:
V. rhytidophyllum (kalina vrásčitá) – tento stálezelený keř dosahuje výšky až 4 m. Tvoří jazykovité, vrásčité listy, které jsou nahoře lesklé a zespodu plstnaté. Tvoří od května do června smetanovým květenstvím, které později zraje do červených bobulí, později do černých.

V. lantana (kalina tušalaj) – tento poloopadavý keř dorůstá výšky až 400 cm. Na jemně plstnatých větvích nese vejčité, pilovité listy s výraznou žilnatinou. Od května do června kvete drobnými bílými květy. Po odkvětu tvoří nejprve červené plody, později černé. Tento druh se výborně hodí k použité do živých plotů.

V. davidi (kalina Davidova) – dorůstá výšky až 100 cm. Kvete v červnu růžovobílými květy, později tvoří modré plody;

V. burkwoodii (kalina Burkwoodova) – stálezelený keř dorůstající výšky až 250cm. Vejčité listy jsou na rubu šedozelené plstnaté. Vonné květy jsou zpočátku růžové, později bílé. Červené plody se mění na černou.

Opadavé druhy:
V. carlesii (kalina Carlesiova) – od dubna do května tvoří bílé vonné květy, dorůstá výšky až 150 cm. Tvoří vejčité listy se zubatým okrajem;

V. fragrans (kalina vonná) – dorůstá výšky až 200 cm. Tvoří vejčité, sytě zelené listy, které se na podzim zbarvují červeně. Kvete zjara bílými vonnými květy.

V. opulus Sterile – tvoří kulovité květenství složené z drobných bílých květů;

V. opulus (kalina obecná) – dorůstá výšky až 400 cm. Tvoří laločnaté, světle zelené listy se zubatými okraji. Keř je zajímavý na podzim svými ohnivými listy a červenými bobulemi. Kvete od května do června bílými květy.

V. plicatum (kalina japonská) – dorůstá výšky až 200 cm, tvoří pilovité listy s výraznou žilnatinou, které se na podzim zbarvují do fialově červené barvy. Kvete od května do června bílými květy. Plody jsou korálově červené, později modročerné.

Viburnum bodnatensee ´Dawn´ - dorůstá výšky až 250 cm, tvoří nejprve hnědé listy, později tmavě zelené. Kvete vonnými bílými květy, avšak poupata jsou nejprve růžová.

Viburnum lentago (kalina severoamerická) – dorůstá výšky až 5 m. Tvoří vejčité, jemně pilovité listy, které na podzim zbarvuje do červenohnědé. Kvete od května do června, poté tvoří modročerné plody.
Původ: Čína, Japonsko, Korea
Druh: opadavý, stálezelený keř
Typ listu: střední listy, opadavé, stále zelené, vejčité
Barva květu: bílá, krémová, růžová
Kvete: Kvete od jara do podzimu.
Výška: 100 - 300 cm
Vůně: Některé druhy voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: Hodí se jak do keřových záhonů, tak pro solitérovou výsadbu.
Tvarování / řez: Opadavé druhy seřezáváme po odkvětu, stálezelených druhům odstraňujeme v květnu pouze staré nebo nemocné větve.
Trvanlivost: Je to vytrvalá rostlina.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: březen, květen, červen, červenec, srpen

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Ideální je slunné a polostinné stanoviště.
Voda: Pravidelně zaléváme, druh V. lantana však dobře snáší sucho.
Množení: Možno množit v létě řízkováním pod sklem nebo na podzim hřížením.
Zemina: půda bohatá na humus

Časté dotazy a problémy při pěstování

Jak často bych měl zalévat kaliny (Viburnum)?

Kaliny by měly být zavlažovány pravidelně, aby půda zůstala vlhká, ale ne přemokřelá, zvláště v období sucha a horka.

Jaký je ideální stanoviště pro pěstování kaliny (Viburnum)?

Kaliny preferují slunné až polostinné stanoviště s dobře propustnou, humózní půdou.

Články na téma Kalina


Kalina roste i v naší přírodě, jde však také o ideální keř pro zahrady a parky

Kalina roste i v naší přírodě, jde však také o ideální keř pro zahrady a parky

Občas se na kaliny v okrasné výsadbě tak trochu zapomíná, přitom však jde u nás o tradiční keř, který roste i v přírodě, krásně kvete a je zdobný svými plody i listy. Plody na kalinách dokonce září barvami dlouho do zimy. Přitom ochotně snáší řez a hodí se proto i pro udržované živé ploty. Stejně tak se však může stát neudržovaným solitérem a nebo skupinkou.

Jak vybrat

Jak vybrat "opadavé" dřeviny pro živé ploty

Mezi u nás oblíbené opadavé dřeviny pro živé ploty patří dřišťály, pámelníky, čimišníky, dříny, rakytníky, zlatice, kdoulovce, vajgélie, kaliny, trojpuky, brsleny, šeříky a zimolezy.