Existují trvalé nebo jednoleté druhy zavinutek. Jednoletka M. citriodora (citrónová máta) je vysoká až 80 cm. A nese květy purpurově červené. Jako trvalka je známa M. didyma, která nese na svých 60 – 90 cm vysokých dřevitých stoncích pyskaté květenství, složené z přeslenitě uspořádaných pyskovitých květů bílé, růžové nebo červené barvy. Květy se výborně hodí k řezu. Po odkvětu se rostlina seřezává. Na podzim nadzemní část odumírá, s jarem však opět rostlina vyraší. Listy jsou kopinaté se zubovitým okrajem, jemně ochmýřené. Jsou silně aromatické.

Rostlina je prospěšná i v lidovém léčitelství. Je známo, že má pozitivní vliv na trávení. Čaj z listů pomáhá při nechutenství, nespavosti a plynatosti.

Charakteristika rostliny

Odrůdy: M. didyma (zavinutka podvojná) – Beauty of Cobham (růžová), Snow White (bílá), Cambridge Scarlet (červená), Adam (červená), Alba (bílá), Balance (sytě růžová), Scorpion (fialová), Violacea (fialová). Listy tohoto druhu se používají do salátů a do pokrmů z vepřového masa.

M. citriodora (zavinutka citronová) - je jednoletka vonící a chutnající po citronech. Z listů je možné připravit lahodný čaj.
Původ: Severní Amerika
Druh: trvalka
Typ listu: střední listy, vejčité
Barva listu: zelené
Barva květu: bílá, růžová, červená
Kvete: Kvete od června do září.
Výška: 60 - 100 cm
Vůně: Květy aromaticky voní.
Náročnost pěstování: Rostlina není náročná na pěstování.
Použití: K léčení dýchacích cest ji používali již staří indiáni. Z rostliny lze připravit chutný čaj.
Trvanlivost: Trvalky patři mezi vytrvalé rostliny, které rostou na záhonech několik let. Letničky po odkvětu likvidujeme.
Odolnost: mrazuvzdorná
Vlhkomilnost: normální
Substrát: půda bohatá na humus
Náročnost na pěstování: bez nároků
Doba květů: červen, červenec, srpen, září

Požadavky na pěstování

Stanoviště: Plné slunce rostlina nesnáší. Pro pěstování je vhodný polostín.
Voda: Rostlina vyžaduje pravidelnou zálivku obzvlášť za suchého počasí.
Množení: Množíme dělením trsů na jaře nebo na podzim.
Přesazování: Každý třetí rok rostlina vyžaduje vykopat ze země, rozdělit a zbavit uhynulých částí a zdravé části znovu zasadit.
Sadba: Rostlinu vysazujeme na záhon na jaře nebo na podzim.
Zemina: dobře propustná půda bohatá na humus
Sušení: Rostlinu uchováváme tak, že ji usušíme květy zavěšeným směrem dolů.
Škůdci: Rostlina je náchylná na padlí.

Články na téma Zavinutka


Jak provonět zahradu

Jak provonět zahradu

Některé rostliny krásně kvetou, jiné krásně voní a některé umí oboje. Jaké aromatické rostliny vybrat do trvalkových záhonů?

Monardu jsme dostali od severoamerických Indiánů

Monardu jsme dostali od severoamerických Indiánů

Tato krásná rostlina s vonnými květy i listy je trvalkou pocházející z prérií severoamerických Indiánů. Její český název je zavinutka, ale jinak se jí též říká závinutka, zavrnutka a také indiánská kopřiva.

Jak se uživí ptáci v naší zahradě

Jak se uživí ptáci v naší zahradě

Pokud chceme mít ve své zahradě co nejvíce „ptactva nebeského,“ měli bychom mu zajistit dostatek potravy, ale též vody. Jak a čím se živí ptáci v našich zahradách a jak zde přežívají zimu?