Při plánování novostavby si na sebe žádný stavebník určitě „neušije bič miniaturní koupelny.“ Ovšem ve starších domech a starších bytech domů bytových bývá velikost koupelny často vážným problémem. Stejně tak bývá problémem i nepraktický půdorys koupelny, ovšem pozor, každou nevýhodu lze vhodným řešením přetavit v přednost a originální řešení. Jak malou koupelnu vybavit a lze ji vůbec nějak zvětšit?
1. Jak zvětšit malou koupelnu
Šanci ke zvětšení koupelny máme ve dvou případech. Ten první je vůbec nejsnazším řešením. Odstraňte z koupelny pračku, pokud ji můžete dát někam jinam, nejčastěji do kuchyně jako součást kuchyňské linky. V kuchyni tak budete mít veškeré „bílé zboží“ stále po ruce a cca až 0,4 m2 prostoru navíc je skutečně znát (běžná pračka má šířku 60 cm a hloubku od 40 do 60 cm).Druhou šanci nám dává rekonstrukce koupelny, v panelových bytech pak rekonstrukce bytového jádra. Stačí si ještě před vytvořením projektu nové koupelny nakreslit půdorys bytu a představit si odstraněné umakartové stěny bytového jádra.
V mnohých bytech se najde způsob, jak koupelnu zvětšit. Třeba na úkor předsíně či kuchyně. Na druhou stranu je zřejmé, že nedosáhneme velké koupelny, to lze jedině při rekonstrukci rodinného domu či prostorného bytu. Ani to však není třeba, stačí ji prostě mírně zvětšit, abychom dosáhli praktických rozměrů koupelny a mohli ji prakticky a plně funkčně vybavit.
Při budování nového bytového jádra je vhodné sáhnout po sádrokartonu, nikoli zdivu. Sádrokarton je lehký a ten zelený je určen právě pro vlhké prostory, protože je impregnován a tedy vodě odolný. Navíc dosáhneme minimální tloušťky příček a opět tak ušetříme prostor. Izolace mezi dvěma sádrokartonovými deskami musí být především akustická.
2. Vana nebo sprchový kout?
Vybavit koupelnu vanou nebo sprchovým koutem či boxem? V každém případě se sprchovým koutem nebo boxem ušetří v koupelně místo. Je ale třeba myslet na potřebu dokonalé hydroizolace podlahy, pokud se rozhodnete pro sprchový kout bez vaničky. Vaši sousedé bydlící pod vámi by určitě neocenili mokré fleky na stropě. Na druhou stranu je však vana velmi praktickým vybavením koupelny, obzvláště pokud máte doma malé děti. Sprchový kout nám ale ušetří spotřebu vody a proto je velmi vhodné kombinovat vanu v malé koupelně s vanovou zástěnou pro případ, že se rozhodnete pro rychlou sprchu, nikoli pro koupel.Do malé koupelny se samozřejmě nejlépe hodí menší vana, i když to není zrovna pravidlem a řešením může být i vana rohová, s praktickým sedátkem (nejčastěji 125 x 125 cm). Pravoúhlé vany mají nejtypičtější rozměr 140 x 70 cm, zvolit však lze i vanu asymetrickou, šetrnou k malému prostoru.
Vanu neumisťujeme do soklu, necháme ji v malém prostoru buďto volně stát (musí tomu ovšem odpovídat vhodný designový typ vany), nebo ji lze opláštit panely (čelními a bočními). Budete tak mít zajištěn rychlý přístup pod vanu. Volně stojící vanu opláštěnou panely lze navíc v budoucnu snadno vyměnit bez stavebních úprav.
Sprchový kout by měl mít rozměry alespoň 80 x 80 cm a ideální je řešení čtvrtkruhové, šetřící maximum místa. Rohový prostor v kvádru stejně nevyužijeme. Ve sprchovém koutu nezapomeňte na sedátko, stabilní madlo a co nejpečlivěji vybírejte sprchu. Pokud se vzdáte vany, budete od sprchového koutu očekávat co největší komfort. I ve sprše se můžete cítit jako v lázni. Nadstandardním vybavením sprchového prostoru může být jeho samostatné osvětlení, ale třeba i rádio a další zařízení.
3. Nezbytné umyvadlo
Koupelna bez umyvadla je prostě nemyslitelná, stejně jako kuchyně bez kuchyňského dřezu. Jeho šířka by měla být alespoň 50 cm, pokud je však prostor vaší koupelny opravdu extrémně malý, stačí tento problém vyřešit malou hloubkou umyvadla od zdi, případně malým umyvadlem rohovým. Zároveň je vhodné využít v malé koupelně prostor pod umyvadlem k uskladňování věcí. Řešením je buď skříňka s dvířky, nebo pouze s regály, otevřená. Ideální je závěsné řešení této skříňky, snadno pod ní pak vytřete. Je možné pořídit si skříňku s vestavěným umyvadlem nebo takovou, která se hodí pod konkrétní umyvadlo samostatné. Důležitý je také dostatečně velký odkládací prostor na umyvadle, který by měl odpovídat počtu osob v domácnosti.Nad umyvadlo samozřejmě patří zrcadlo, v malé koupelně ideálně v pohodbě skříňky s malou hloubkou od zdi, kdy je zrcadlo umístěné na jejích dvířkách. Osvětlení bývá u těchto skříněk rovnou součástí setu. Stačí tedy skříňku zapojit do elektrické sítě a ukotvit na zeď.
4. Kam s WC
Problém nastává v případě WC. Je velmi nepříjemné mít v bytě jediné WC, a to právě v koupelně. Proto nedává ani při rekonstrukcích bytových jader smysl spojovat WC s koupelnou. Pro více člennou rodinu to bude představovat značný problém, její členové se budou navzájem neustále omezovat ve svých potřebách. Proto nezvětšujme malou koupelnu na úkor WC, nic tím stejně nezískáme, akorát nepříjemný zápach při ranní hygieně.Nejvhodnější je WC závěsné, s hloubkou od zdi do cca 50 cm. Samostatnou kapitolou je splachování WC. Jako nejvhodnější se jeví splachování zabudované v příčce, ale o malé stavební hloubce. Dostatečný objem vody by měl být vyřešen větší šířkou a výškou nádrže na úkor její hloubky. Splachování se zároveň vyplatí pořídit s možností úsporné volby množství vody. Ušetříte po každé malé potřebě.
WC může být nakonec i rohové. Dostatečný prostor na WC znamená, že nebude dospělé osobě při sezení překážet protější zeď či dveře – nebude se jich dotýkat koleny. Dveře na WC se zároveň musí otevírat ven, otevírání dovnitř je nejen nevhodné, ale i nebezpečné – co když se vám na WC udělá špatně. Vhodným řešením do malých bytů jsou dveře posuvné do stavebního pouzdra. Při stavbě nových příček stavební pouzdro snadno zabudujeme.
5. Bez projektu to nejde
Nejenže každou koupelnu, ale především tu malou, je třeba nechat vyprojektovat – navrhnout profesionálem. Některá koupelnová studia dokonce nabízí projekt zdarma, ovšem za předpokladu, že si zde odeberete zboží, jinde požadují alespoň „malý poplatek“ pro případ, že by zákazník nejednal fér a s projektem začal obcházet výprodeje koupelnového zboží. Projektant především navrhne co nejvhodněji rozmístění zařizovacích předmětů, a to s přihlédnutím k hygienickým normám. Při navrhování své koupelny profesionálem navíc určitě objevíte „nějaké nové vychytávky,“ které vám ještě více ušetří prostor. Problém malých koupelen je u nás velmi častý a proto se na něj zaměřují i výrobci. Další výhod je perfektní designový návrh koupelny včetně typu obkladů a dlaždic. Pomocí 3D vizualizace budete předem vědět, jak bude vaše koupelna vypadat. Na návrhu se navíc budete spolupodílet a zasahovat do něj také podle svého vkusu.
Zdroj použitých fotografií: www.shutterstock.com