Pokud hledáte rychlé a trvanlivé řešení pro plánované zpevněné plochy, nic vhodnějšího než zámková dlažba není na trhu ani nabízeno. Co je zámková dlažba, z čeho je vyráběna, jakou technologií a jak vybrat tu nejvhodnější dlažbu podle jejích důležitých vlastností?
Zámková dlažba se představuje
Zámková dlažba se vyrábí prefabrikací ze zhutněného betonu. Při výrobě je svrchní strana dlaždic realizována jako pohledová, je tedy upravena pro lepší vzhled. Jednotlivé dlaždice jsou přitom navržené a pokládané tak, aby do sebe vzájemně, jednoduše zapadaly. Pomocí zámku je dosaženo vysoké stability a odolnosti především vůči horizontálnímu posunu. Zároveň je ale též umožněna rychlá pokládka, kterou lze v některých případech dokonce provádět strojově. Zámkovou dlažbu můžeme navíc kdykoli snadno rozebrat a znovu použít. A právě tuto vlastnost oceníme, pokud například potřebujeme provést dodatečný výkop a uložit např. sítě. Zámková dlažba je zásadně pokládána na sucho do pískového lože na štěrkovém podloží, případně přímo do štěrkového lože velmi jemné frakce.
Jednotlivé díly zámkové dlažby přitom mohou mít různé odstíny a tvary. Otevírá se tak možnost tvorby různých obrazců, realizace nápisů a jiných praktických prvků, například parkovacích čar, parkovacích míst pro vozíčkáře, grafické označení jiných důležitých míst apod.
Jak si však má vybrat zámkovou dlažbu naprostý laik, pokud se v ní těžko orientuje i odborník? Vybíráme především podle prodejních cen a aktuálních akčních slev, což je ale chyba, jelikož skutečných kritérií výběru (a mnohem důležitějších) je mnohem více. Patří mezi ně nosnost, odolnost, mrazuvzdornost, protiskluzné a protismykové vlastnosti, případně naopak hladký povrch, stejně jako tvar a barevnost, zamýšlené výtvarné pojetí a nakonec i místní půdní podmínky.
1. Nosnost a odolnost
U nosnosti zámkové dlažby nejde jen o její tloušťku, ale také tvar. Některé typy zámkové dlažby totiž dosahují odolnější vzájemné vazby sousedících dlaždic. A právě to zvyšuje odolnost vydlážděné plochy – například pro pojezd nákladními automobily. Pro běžnou pochozí dlažbu je jinak běžná tloušťka 40 až 45 mm, pro častěji zatěžované pochozí plochy a cyklostezky 60 mm, pro místní komunikace 80 mm (vysoká dopravní zátěž) až 100 mm (výjimečně zatěžované plochy, např. parkoviště pro nákladní automobily).
2. Mrazuvzdornost
Mrazuvzdornost je vlastností, která je závislá především na zpracování materiálu dlažby. Velmi odolné vůči mrazu, tedy mrazuvzdorné, jsou vibrolisované dlaždice, které mají nízký podíl zbytkové vody a také dusičnanů (právě dusičnany vytvářejí na dlaždicích sanytrové výkvěty). Oproti tomu vibrolité dlaždice obsahují více vody. Ta pak tvoří za nízkých teplot drobné krystalky ledu narušující vzhled a trvanlivost dlaždic.
Zámková dlažba je proto nejčastěji vyráběna z vibrolisovaného betonu C 40/50. Ten je doplněn plastifikátorem snižujícím potřebné množství vody. Beton je proto plastický, odolný vůči vodě, ale i chemikáliím (hlavně chemickým rozmrazovacím látkám včetně solí) a klimatu. Betonová zámková dlažba je většinou dvouvrstvá a má optimální poměr horní nášlapné a spodní jádrové vrstvy betonu.
3. Povrch dlaždic
Potřebujete hladký povrch zámkové dlažby a nebo protiskluzný? Jestliže preferujeme bezpečnost chůze, volíme povrch protiskluzný, jestliže preferujeme vzhled a výtvarné pojetí, volíme povrch hladký. Protiskluzný povrch přitom může být polohrubý a nebo hrubý. Velkou předností hladkých ploch je snadnější čištění dlažby, protiskluzné provedení povrchu pro změnu pomáhá proti uklouznutí na mokrých, zasněžených a zledovatělých vydlážděných plochách.
4. Tvary a barvy
Jakých geometrických vzorů chcete dosáhnout? To záleží jen na vás, jinak není výběr jakkoli omezen. Co se týká barevnosti, jsou barvy zámkové dlažby stálé, jelikož jsou dlaždice probarvované v celé hmotě. Určitě se ale musíme při výběru držet pravidla střídmého výběru, jinak vytvoříme naprostý kýč.
6. Cena
Ceny zámkové dlažby se pohybují od cca 250 do 600 korun za metr čtvereční. Dražší je vždy dlažba silnější, která je určena pro zatěžovanější plochy a dlažba atypická. Nejlevnější klasickou dlažbu si dokonce pořídíme i za ceny okolo 150 korun za metr čtvereční, jde však o výprodeje a pouze limitovaná množství dlažby. Na metr čtvereční je nejčastěji třeba 26 až 50 dlaždic o hmotnosti cca od 2,5 do 5 kg. Dlažba je dodávána na paletách o hmotnosti 1000 až 1300 kg.
Zdroj: Miloslav Kobera - Strojní a ruční pokládka zámkové dlažby