zobrazit 7 fotek Ekopanel je robustní a pevný stavební panel, se kterým lze postavit samonosné příčky, půdní vestavby a obvodové stěny. Jeho výhodou je suchá montáž a velmi malá pracnost výstavby spojená s rychlostí zdění. Při montáži se přitom používají běžné spojovací materiály a nástroje a nepotřebujeme žádné speciální nosné konstrukce nebo speciální stroje. Zároveň jsou povrchové úpravy a montáž zařizovacích předmětů stejné jako u staveb zděných.
Podstatné je u těchto materiálů využití všech jejich pozitivních vlastností zároveň, čímž dochází k ideálnímu řešení naší stavby. Pro jejich bezproblémovou funkci je však velmi důležité správné použití. Je třeba navrhnout správnou polohu i tloušťku jednotlivých vrstev skladby obvodových i střešních plášťů. Velmi dobré je pak opřít se o odborný stavebně fyzikální posudek každé plánované konstrukce a proto se dodavatelé a firmy s ekopanely stavějící vždy zabývají i konzultací a odbornou teoretickou přípravou stavby.
Poslední dobou se už v praxi ukazuje, že překotná snaha o dosažení energeticky co nejúspornějších objektů, která ignoruje kvalitu vnitřního prostředí, může přinést velká rizika. Klíčem k řešení je pak opět jen materiál, ze kterého stavíme. A stavební konstrukce je vždy základem každé stavby. Přitom právě rozličná konstrukční řešení z ekopanelů, souhrnně označená jako systémy difuzní, nám přinesou právě to, co od kvalitní a zdravotně nezávadné stavby očekáváme. A když už jednou investujeme své peníze, ať to přece stojí za to. Nemyslíte?
Ekopanely jsou zároveň energeticky velmi úsporné a vytvoříme tak s nimi konstrukci, která má minimální energetické ztráty. Ekopanely totiž zároveň mají vynikající tepelně-izolační vlastnosti. Navíc můžeme volit rozličné varianty tlouštěk jednotlivých vrstev konstrukce. Po nízkoenergetickém a dokonce až pasivním domu přece dnes prahne každý.
Přitom se veškeré energetické úspory vážou i na důležitou tepelnou stabilitu. Konkrétně slámové a dřevovláknité desky totiž mají značně vysokou tepelně-akumulační schopnost. V létě se interiér nepřehřívá a v zimě zase ekopanely teplotu uvnitř udržují. Půjdeme-li pak až do odborných termínů, dosahuje jejich fázový posuv teplotního kmitu hodnot 7 až 13 hodin.
Podstatná je i vynikající požární odolnost ekopanelů. Při hoření dochází k tomu, že jejich povrch zuhelnatí,což zabrání rychlému šíření požáru do vnitřních částí konstrukce. Kupte si třeba i jen jediný ekopanel a vyzkoušejte to například s autogenem. Přesvědčí vás několika vteřinový test. Jejich nadstandardní požární odolnost dosahuje interiérových hodnot 90 minut a hodnot exteriérových 120 minut.
Velice zajímavou vlastností je pak velká regenrační schopnost ekopanelů. Difúzně otevřená konstrukce je totiž schopna zbavit se případné nadměrné vlhkosti. Ta se může objevit například při havarijní situaci. Přeteče nám vana, silný vítr poškodí střechu a dovnitř vnikne voda shora a tak dále. Přitom právě difúzně otevřená konstrukce automaticky vysychá i za mrazu.
O ekologických vlastnostech ekopanelů a o jejich zdravotní nezávadnosti jsme již řekli mnoho. Difuzní systém jsou složený výhradně z ekologických a zároveň zdravotně nezávadných materiálů. Tepelné izolace jsou podle výběru investora (nejčastěji z ovčí vlny).
A nakonec musíme zdůraznit, že je toto řešení už dlouhodobě ověřené a certifikované. Tento systém je v souladu s technickými normami.
A na závěr si shrňme charakteristické vlastnosti difuzně otevřeného systému diffuwall®. Nepoužívá parozábrany ani jiné fólie, velmi účinně brání úniku tepla, umožňuje snadný průchod vodní páry, je nepropustný pro vodu v kapalné podobě, vyrovnává v interiérech vlhkost, zajistí tepelnou stabilitu interiérů, má výborné zvukoizolační vlastnosti, výbornou protipožární odolnost, přirozeně zlepší kvalitu ovzduší, je ekologický, vysychá i v zimě, při nadměrném vlhnutí se dokáže regenerovat a přitom v konstrukci potřebujeme méně vrstev a stavíme méně pracně a velmi rychle. Technologie stavby z ekopanelů je tedy mnohem jednodušší. A co vy? Už jste se rozhodli?