
Proč vytápět dům tepelným čerpadlem?
Chcete být ještě o trochu víc pánem svého času a svého domu? Pusťte se do vytápění tepelným čerpadlem. Ušetříte na mnoha frontách.
Chcete být ještě o trochu víc pánem svého času a svého domu? Pusťte se do vytápění tepelným čerpadlem. Ušetříte na mnoha frontách.
Palmový olej je momentálně tím nejrozšířenějším a nejpopulárnějším rostlinným olejem na světě. Nicméně dopady jeho pěstování na životní prostředí jsou děsivé. Spotřebitelé, kteří se mu proto chtějí vyhnout, se ale musí mít na pozoru. V popisu složení výrobků se totiž skrývá pod nejrůznějšími názvy.
Podzim je obdobím proměny, kdy příroda mění svou paletu barev a teplé letní dny postupně ustupují chladnějším podvečerům. Je to také ideální období pro to, abyste do svého domova vnesli útulnou atmosféru, která vás bude hřát i v těch nejchladnějších dnech. Jak na to? Nemusíte hned utratit jmění, kouzlo totiž spočívá v detailech.
Voda, sníh, mráz, led, sluníčko a zase dokola. To jsou hlavní důvody, proč zakládat skalku právě na podzim. Ale pozor, ještě nic nevysazovat, tedy s výjimkou cibulek okrasných cibulovin, aby skalku zdobily již v dalším roce. Klima totiž přes zimu otestuje stabilitu skalky a ta si lidově řečeno sedne, usadí se, stane se stabilnější. A na jaře nás pak čeká radostné vysazování získaných exemplářů.
Mezinárodní festival Film a architektura představí ve dnech 29. 9. – 4. 10. 2023 v Praze, Brně a v dalších 26 městech po celé České republice i na Slovensku téměř čtyřicítku dokumentárních i hraných snímků s tématem architektury, tvorby měst, designu a výtvarného umění. Doposud nejbohatší program zavítá kromě zavedených kin i do architektonicky významných lokací. Zajímavý bude i speciální doprovodný program.
Vstupte do nové éry péče o vaši zahradu a venkovní prostory s oika®! Jsme zde, abychom splnili všechny vaše zahradní sny – zahradní domky, sauny, přístřešky, bioklimatické pergoly, garáže i designové kryty na popelnice. Zkrátka vše, co vaše zahrada potřebuje pro krásný domov a maximální pohodlí.
Inovativní montované haly dokážou nabídnout moderní prostory naprosto šité na míru vašim potřebám. Příkladem moderní výrobní hala s přilehlými administrativními prostory pro společnost Fort-Plasty v Kroměříži. Tato montovaná hala byla dodána prostřednictvím generální dodávky, a to včetně odstranění původního objektu.
Pohled na stavební materiály si dnes dopřejeme z trochu jiné perspektivy. Ne optimistickým výhledem na ty, s nimiž se v budoucnu pro jejich prospěšnost nejspíš budeme setkávat. Ale připomínkou těch, které možná dnes považujeme ještě za tradiční, nicméně se jejich čas už nachýlil. Do dalších let se s nimi budeme muset rozžehnat. Pro jejich zdravotní či environmentální závadnost.
Líné jihočeské mediální vody konce okurkového období pořádně rozvířila ryba. Tedy vlastně maličká rybička, kterou dobře znají akvaristé a jezírkáři. Rozruch způsobil článek, v němž autor zařadil slunečnici pestrou téměř mezi lochneské příšery okusující lidi. Řeč byla o rybníku Bagr na okraji Českých Budějovic v parku Stromovka, rybníku vzniklém po těžbě štěrku. A dlužno říci, že také rybníku, se kterým si nikdo neví rady včetně již několika generací porevolučních budějckých radních. Slunečnice sem zřejmě vypustil nějaký akvarista, ony se zabydlely a dnes jsou prý nebezpečím především pro horkem sužované Budějčáky.
Když dnes někde zavadíte o informace, jaké plány jsou momentálně v běhu pro snižování emisí, energetickou efektivitu a boj s klimatickými změnami, můžete jen konstatovat, že zrovna malé cíle si to neklademe. Jejich dosažení navíc ztěžuje jeden přehlížený fakt. Otázka našeho komfortu.
Již v roce 2019 byl pajasan žláznatý zařazen na evropskou černou listinu invazních druhů. Ano, ta okrasná dřevina pocházející z Asie, v jejímž případě jsme si doslova zavařili vysazováním podél železničních koridorů a v znečištěnějších oblastech. Začalo to však již v 19. století.
Když už na nějaký štípanec narazíte, moc se toho vlastně dělat nedá. Škoda už je hotová. Někdy je snadné původce onoho štípnutí přehlédnout, jindy máte hned jasno. Většinou postačí otok na kůži mírnit studeným obkladem nebo chladivou mastičkou. Ale musíte se také postarat o to, aby těch škod nebylo víc.
Exotické kousky přitahující pozornost. Druhy omračující vůní, záplavou květů. Solitéry, které dominují prostoru. Ty v koncepci žádné velkolepé zahrady většinou nechybí. Dnes ale dáme přednost „klasice“ a vzpomeneme druhy věrné, vytrvalé, odolné a stálezelené. Ty obyčejné, bez nichž by to nešlo.
Obyčejný květináč a trocha kreativity stačily invenční zahradnici k tomu, aby proměnila kousek své zahrady v pravý ráj pro lokální faunu. Podívejte se na video ve článku.
Uvažovat o výběru izolačního zasklení nových oken je ideální již ve fázi projektování. Jak u novostaveb, tak rekonstrukcí. Můžeme tak vlastnostmi oken významně ovlivnit nejen obytný komfort, ale také energetickou bilanci stavby. Projektant by přitom měl volit různé druhy zasklení ve vztahu ke světovým stranám a účelům konkrétních místností.
Průchody tam, kde bychom je dost možní ani nečekali, komplikovaný profil skládaných stropů i zdvojených výšek v místnostech. A což teprve zvenčí! Dům působí dojmem dřevěného bunkru se střílnami obdélníkových oken, který na sebe vrstvil objemy bez ladu a skladu. Podivnost tu ale ve výsledku dává smysl.
Ze stříkaného betonu je možné vyrobit jakkoli tvarovanou přírodní skálu. A nejvíce se takové skály hodí právě k bazénům včetně třeba stylového vodopádu. Představy každého z nás je možné tvarovat z předem připravené ocelové konstrukce potažené pletivem, na které se nastříká vrstva betonu a skalní masiv či umělá plastika jsou na světě. Vyrobit však lze i naprosto přesnou podobu jakékoli reálné přírodní skály včetně jejích pórů a puklin. A skálu lze dokonce místy osadit rostlinami.
Zamysleli jste se někdy nad tím, proč teplou vodu využijeme v domácnosti jenom jednou a pak bez dalšího využití odteče do kanalizace? Nepřijde vám to jako zbytečné plýtvání? V tomto článku se dočtete, jak teplou vodu využít dvakrát a zároveň se dozvíte, jaké benefity vám to přinese.
Jednopodlažní dřevostavba RINOT se sedlovou střechou zabere zastavěnou plochu 119,99 metrů čtverečních, na které nabízí užitnou plochu 99,19 čtverečních metrů. Svým tvarem do tvaru L tento bungalov umožňuje díky vzniklému atriu vytvořit dostatek soukromí v zahradě.
Najít v centru švýcarského Feldsbergu budovu, která by nebyla památkově chráněná, je docela kumšt. Na parcele, kterou si pořídil nový majitel, stály hned dvě takové. Jedna byla pozůstatkem už nevyužívaného hospodářského stavení. V její těsné blízkosti pak stála, druhá - hájenka. Ta byla sezónně využívána jako chata. Okolo obou byla krásně zdivočelá zahrada, v níž se obě stavby ztrácely.