zobrazit 10 fotek Flexibilní stěrka Antol Flex 2 K značky Torggler, je určena pro bazény, terasy, balkóny a izolace pod dlažbu, respektive především pro vnitřní i vnější flexibilní utěsnění. Můžeme ji však použít nejen pro bazény, nádrže a jiné venkovní plochy, ale obecně pro jakékoli betonové podlahy a také zdivo, vhodná je například pod keramické obklady a dlažbu v koupelnách a sprchových koutech.
Materiál vzniklý po smíchání obou komponentů je velmi pružný i za nízkých teplot, mrazuvzdorný a odolný vůčí tajícímu sněhu, posypovým solím a vlivu CO2. Je přitom schopný přemostit trhliny až do cca 0,8 mm.
Souhrn vlastností bazénové stěrky Antol Flex 2 K
- určena pro vnitřní i vnější flexibilní utěsnění
- určena i k izolaci balkonů a teras (pod keramickými obklady)
- vhodná pro svislé i vodorovné povrchy
- odolná vůči mrazu a udržuje si flexibilitu i při nízkých teplotách
- dokáže přemostit trhliny (do 0,8 mm)
- chrání betonové konstrukce před vlivem solí, tajícího sněhu a CO2
- dosahuje vysoké UV stability
Podklad musí být čistý, pevný a tedy nosný, zbavený zbytků starých podlah (PVC, lepidel, parket, nátěrů a jiných), dostatečně zdrsněný, zbavený všech cementových výkvětů, nečistot, prachu a uvolněných částic (kvůli správné adhezi), do důsledku zbavený olejových skvrn a jakékoli mastnoty.
Také je nutné odstranit všechny volné stavební části – například nesoudržný beton, otryskáním vysokotlakým vodním paprskem nebo abrazivem. Veškeré nerovné podklady, kaverny či dutiny je přitom nutné vyspravit vhodným materiálem - Antol UMAFIX, Antol CLS SYSTEM KOSMETIC nebo Antol CLS SYSTEM MONORASANTE.
Ještě než budeme stěrku Antol Flex 2 K na upravený povrch aplikovat, je nutné podklad dostatečně navlhčit a poté odsát stojící vodu. Z výše uvedeného postupu přípravy podkladu je patrné, že bychom se neměli pokoušet aplikovat tyto speciální materiály svépomocí.
Příprava hmoty
Příprava samotné stěrky je nakonec tím nejsnazším. Jednoduše smícháme komponent A (pořídíme jej v 25 kg pytlech suché směsi) a B (8,5 kg tekuté disperzní hmoty). Postup je takový, že nejprve nalijeme do dostatečně velké nádoby komponent B a komponent A za stálého míchání přisypáváme. Míchadlo je nutné nastavit na nízké otáčky a mícháme tak dlouho, dokud nedosáhneme homogenní konsistence hmoty bez hrudek. Obzvláště na stěnách nádoby ještě může zůstat suchá hmota.
Hmota se aplikuje například ocelovým hladítkem zásadně ve dvou vrstvách, kdy každá z nich nesmí být silnější jak 2 mm. Druhou vrstvu aplikujeme po cca 4 až 6 hodinách, je-li už první vrstva dostatečně vytvrzená.
Aplikace na rizikové povrchy
Pokud chceme aplikovat stěrku Antol Flex 2 K na rizikové podklady, například bazénů či jiných vodních nádrží, musíme do první vrstvy vložit syntetickou nebo sklolaminátovou tkaninu. Ta musí být odolná vůči alkáliím a nesmí přesáhnout hmotnost 150 g/m2. Místa spojení podlahy se stěnou je pak nutné ošetřit těsnící páskou k tomuto účelu určenou. Páska i textilie se aplikují do ještě nevytvrzené první vrstvy stěrky. Jejich aplikace se provádí opatrně, nesmíme první vrstvu stěrky porušit a vytvořit vzduchové bubliny.
A pozor, stěrka není i přes svou dobrou mechanickou odolnost vhodná jako povrchová úprava pro pochozí či pojízdné plochy. Povrch takových ploch je nutné ochránit dlažbou, betonovým potěrem či obklady (podle místa použití a zátěže). Na stěrku můžeme tyto povrchy aplikovat už po 7 dnech od její aplikace. Důležitá je volba lepidla pro nalepení dlažby a volba vhodného druhu betonového potěru.
Vyšší cenu stěrky dostatečně vyváží její výborné vlastnosti. Počítat musíme se spotřebou komponentu A 1,4 kg na m2 při vrstvě silné 1 mm a 2,8 až 3 kg/m2 při 2 mm vrstvě. Komponentu B spotřebujeme cca 0,5 kg/m2 při 1mm vrstvě a 1 až 1,1 kg/m2 při vrstvě 2 mm. Celkem tedy spotřebujeme cca 4 kg/m2 směsi pro 2 mm vrstvu stěrky.
Zakoupený materiál je nutné skladovat v suchých prostorách. V originálním a neporušeném obalu můžeme komponent A skladovat alespoň 18 měsíců od data výroby a komponent B 12 měsíců od data výroby. A pozor, komponent B nesmí zmrznout!
Upozornění
- směs nelze míchat s jinými pojivy (cement, sádra, hydraulické vápno, …)
- nelze aplikovat silnější vrstvu jak 2 mm
- teplota podkladu a vzduchu nesmí při aplikaci směsi klesnout pod +5 oC a být vyšší jak +30 oC
- do tuhnoucí směsi nesmíme přidávat vodu, její poměr je v komponentu B vyvážený
- je nutné vždy rozmíchat jen takové množství směsi, které jsme schopni zpracovat
- směs se nesmí používat na plochy se vzlínající vlhkostí či plochy silně nasycené vodou
- aplikovanou vrstvu je nutné chránit před poškozením, deštěm a rychlým vysušením alespoň prvních 24hodin po aplikaci
- nanesenou vrstvu záasadně chráníme před slunečním zářením