Sedací souprava, židle, ale třeba i postel nebo dveře. Nějaký kousek měkoučkého čalouněného nábytku máme doma snad všichni. Podle čeho vybírat materiál k očalounění a jaká údržba je u konkrétních materiálů třeba?
Druhy potahových materiálů
Potahy používané k čalounění nábytku se mezi sebou odlišují nejen vzhledem, ale i technickými parametry. Většina lidí si přesto látku svého budoucího či renovovaného kusu nábytku vybírá především podle vzhledu tak, aby se jim hodil do bytového designu. Na trhu existuje nepřeberné množství potahových materiálů nejrůznějších barev a vzorů, což vám nahrává do karet a umožňuje vytvořit skutečně originální kousek nábytku ušitý na míru interiéru vašeho domova. Oblíbené jsou zejména klasické látky, v kurzu jsou ale i různé typy koženek.Kvalitu materiálu udává počet otáček
Každý výrobce je povinen testovat látky otěrem. My spotřebitelé tak získáváme údaj o počtu otáček, který do značné míry vypovídá o kvalitě potahového materiálu. Platí, že čím vyšší počet otáček výrobce u látky udává, tím kvalitnější látka je. Delší dobu si zachová svůj původní vzhled a odolá vnějšímu oděru a poškození. U zvláště namáhaného nábytku (např. židle v restauracích) se vám vyplatí vybírat mezi těmi nejkvalitnějšími látkami s minimálně 40 tisíci otáček. Do domácnosti, kde je nábytek používaný běžným způsobem, vám postačí látky od 18 tisíc otáček. Pokud ale máte doma malé děti, psa či kočky, opět raději sáhněte po kvalitnějším a tedy odolnějším materiálu.
Teflonová povrchová úprava
V namáhaných provozech (čekárnách, restauracích), ale i v domácnostech s malými dětmi či zvířecími mazlíčky se velmi dobře uplatní látky s teflonovým povrchem. Tato povrchová úprava zajistí, že je látka výrazně méně špinivá a neusazují se na ní nečistoty, protože nesákne. A pokud už k zamazání dojde, pak se takové zašpinění většinou velmi snadno otře navlhčeným hadříkem. Navíc mezi látkami bez a s teflonovou úpravou není velký cenový rozdíl.Správná údržba
Každý typ čalouněného nábytku vyžaduje specifickou údržbu. Už při výběru potahového materiálu je vhodné vzít v úvahu, jak náročný způsob péče vyžaduje. Všeobecně platí, že byste čalouněný nábytek neměli umisťovat do blízkosti zdrojů sálavého tepla nebo radiátorů. Neprospívá mu ani přímé sluneční záření, které může způsobit předčasné vyblednutí barev.Prach je vhodné z čalounění odstraňovat pravidelným vysáváním. Drobná znečištění je možné vyčistit pomocí suché pěny, na výrazné znečištění se používá perchloretylén. V žádném případě nepoužívejte benzínový čistič, protože by mohl rozpustit barvy. Svlékací potahy je většinou možné prát v pračce při teplotě 40 oC, kožené potahy obvykle postačí otřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou.