zobrazit 3 fotky
Využití energie slunečního záření, jakožto nanejvýš ekologického a obnovitelného zdroje energie pro lidstvo, se stává postupem času stále více aktuální.
Příkladem využití solárního systému pro celoroční využití pro vytápění a ohřev vody je Sluneční dům ve Slatiňanech. Tento systém je zcela ojedinělý nejen v republikovém, ale nýbrž i v evropském měřítku patří svým rozsahem k největším.
V projektu Slunečního domu ve Slatiňanech byl navržen systém pro celoroční pokrytí energetické potřeby s využitím celosezónní akumulace tepla, získaného ze solárních panelů. Zařazením velkého vodního akumulátoru o objem 1103 m3 do systému, je umožněno akumulovat teplo získané z kolektorů v letním období a využít ho v období zimním.
Dosažená teplota v akumulátoru se pohybuje okolo 60-70 °C, účinnost slunečních kolektorů při těchto teplotách dosahuje kolem 70%. V zimě je teplo z akumulátoru čerpáno pro podlahové vytápění a ohřev vody. Jestliže teplota vody v akumulátoru dosáhne vlivem odčerpání tepla teploty okolo 38°C, na pokrytí tepelných nároků to při venkovní teplotě -10°C již nepostačuje a pro tyto případy je v systému zařazeno tepelné čerpadlo, které zvýší využití načerpané energie o dalších 40-50 %.
Kombinací těchto dvou zdrojů tepla se zařazeným akumulátorem teplé vody se již pokryje celoroční tepelná potřeba. Celý systém je samoobslužný a je řízen počítačem. Mezi některé výhody nízkoteplotního podlahového vytápění patří úspora vnitřního prostoru a údržby na radiátorech, celková větší hygieničnost i nenáročnost na obsluhu či údržbu.
Solární kapalina se čerpá do měděných tepelných výměníků a přímo ohřívá topnou vodu. Při dosažení teploty 44°C počítač rozhoduje, zda solární kapalina bude ještě ohřívat vodu v topném okruhu, nebo zda bude ještě využita pro nabíjení akumulátoru. V prvních měsících topné sezóny se používá voda z akumulátoru v počátku ze střední hladiny a později z horní, kde je stále uchovávána voda o teplotě 50°C. Jakmile zaznamená počítač pokles teploty na určitou hranici, uvede v činnost tepelné čerpadlo. To si odebírá teplo opět ze spodních částí akumulátoru, kde je teplota vody nejbližší jeho požadavkům, tj. 18°C.
V období zvláště silných mrazů a velkém teplotním deficitu spouští počítač záložní elektrokotel. V době, kdy již není zapotřebí vytápět objekt, je systém přestaven tak, že voda opět ukládá teplo přes výměník do akumulátoru a odbočkou je řešen ohřev teplé užitkové vody přes boční výměník. Ovládání celého systému probíhá počítačově- spouštěním patřičných zařízení a přestavováním soustavy klapek.
Tento stav by měl vydržet do prosince, kdy v době absence slunečního záření najíždí tepelné čerpadlo. V průběhu ledna, jestliže je dostatek slunečního záření, pracuje systém v režimu přímého ohřevu podlahové vody, přebytky jsou ukládány do akumulátoru. V dobách deficitu je spouštěno tepelné čerpadlo. Zdrojová voda je odebírána ze spodní části akumulátoru a ochlazená odchází zpět do vrchní části, kde je ředěna s teplou vodou ohřátou sluncem…
Snahou je udržet v akumulátoru teplotu nad 15°C. V měsících březnu až květnu jsou již přebytky od Slunce tak veliké, že začíná docházet k pozvolnému ohřevu vody v akumulátoru. Od června už dochází jen k nabíjení akumulátoru.
ZDROJ: Ing. Milan Rychtařík, SOLAR Ekologie- Technik.