V jedné malé obci u Českých Budějovic je dosud za vsí třešňová alej, kdysi to bylo tak, že ke každé chalupě patřil jeden strom, dnes již ale zřejmě nikdo neví, který ke které. A alej zůstala veřejnou, kde si může čerstvé třešně zdarma natrhat, kdo chce. Takové možnosti však přináší i města, třeba v Praze je více jak 60 veřejných sadů. Praha je dokonce "českou královnou sadů".
Poválečné sady
Pražské veřejné sady byly zakládány v poválečných letech, některé aleje a sady však byly založeny nedávno, třeba na vrchu Třešňovka (Třešňový vrch) bylo při revitalizace sadu před sedmi lety vysázeno více jak 400 nových stromků. Bylo tak zajištěno zachování sadu i pro další generace. Právě na třešňovce pak nyní probíhá třešňobraní. Ne všude si ale můžete natrhat chutné plody zdarma a beztrestně. Jak poznáme, kde je to možné?
Vybavte se informacemi
Informace o volně přístupných sadech najdete na adresách na-ovoce.cz (20 nejznámějších veřejně přístupných pražských ovocných sadů) a praha-priroda.cz (stránky Magistrátu). Na adrese map.na-ovoce.cz pak najdete interaktivní mapu veřejně přístupných ovocných sadů. Na stránkách na-ovoce.cz dokonce najdete až 10.000 míst na celém našem území, kde si lze natrhat úrodu zdarma.
Staré pražské sady vznikaly po druhé světové válce jako sady produkční, jejichž cílem bylo zásobování Pražanů ovocem. Tato jejich funkce ale časem zmizela a sady začaly pustnout. V posledních letech jsou však zase obnovovány. Pravidelná třešňobraní jsou pak jednou z mnoha veřejně vyhlašovaných akcí. Navíc byl připraven knižní průvodce Pražské ovocné sady, který mapuje 15 nejkrásnějších veřejných pražských sadů. Najdete zde mapy, fotografie, informace o zastoupených druzích a odrůdách a jiné zajímavosti.
Konkrétně známá Třešňovka je velkým pražským sadem, který nabízí velkorysý výhled na Prahu a 1 500 ovocných stromů, mezi kterými převažují právě třešně. Rostou zde ale i višně, hrušně a jabloně. Určitě vás tento sad nadchne v jakékoli roční době, v době sklizně si ale můžete natrhat chutné ovoce a zdarma odnést domů. Nejsou dokonce určené ani limity množství natrhaného ovoce. Když si natrháte třešní 2 pořádné koše či bedýnky k dalšímu zpracování, třeba na marmeládu nebo zavařeninu, nikdo vám nic neřekne. Od toho zde ovocné stromy jsou.
Šetrný přístup ke stromům
Samozřejmostí je však šetrný přístup k dřevinám. Obzvláště třešně a višně jsou velmi křehké stroky, které se snadno polámou. Nejlepší bude si s sebou vzít teleskopický hliníkový žebřík, který se snadno přepravuje i přenáší. Ovšem v době Třešňobraní si lze žebřík půjčit přímo na místě. Konkrétně vrch Třešňovka najdete v pražských Hrdlořezích. Termín letošního Třešňobraní sice skončil v neděli 26.6., ale zralé plody si sem lze dojít natrhat, kdykoli na stromech nějaké jsou. V době Třešňobraní pak stojí zapůjčení žebříku 50 korun za hodinu.
Na vrchu se také koná řada doprovodných akcí, například víkendová divadelní představení pro děti a koncertu. Sad je výborně dostupný z MHD (autobusové zastávky Balkán a tramvajové zastávky Spojovací).
Ovoce v bio kvalitě
Velkou předností pražských sadů je ovoce v takzvané bio kvalitě, při ošetřování stromů se nepoužívá agresivní chemie. Praha totiž na svých zemědělských pozemcích spustila v roce 2020 pilotní projekt ekologicky šetrného zemědělství. A biokvalitu plodů potvrdily i laboratorní testy, které nechala iniciativa Na ovoce udělat. Dokonce prý i jablka pěstovaná u magistrály splňují přísné limity pro dětské přesnídávky (včetně pesticidů a olova). Ostatně olovo se do pohonných hmot nepřidává již od roku 2008, kdy se ČR k tomuto kroku zavázala. Předtím se lidé na celé planetě doslova trávili olovem z pohonných hmot cca tři čtvrtě století. Pokud jste si tedy u silnice natrhali třešně před rokem 2008 třeba v jihočeské vísce, zdravé rozhodně nebyly.