Dánský umělec Thomas Dambo opustil svou původní práci, aby se stal umělcem, který ukazuje lidem, že krásné věci se dají udělat i z odpadů. A nejikoničtějšími realizacemi se v jeho případě stali obří severští trollové postavení z odpadního dřeva. Pokud přemýšlíte o nějaké vkusné dekoraci pro svou zahradu, obřího trolla si sice od tohoto dánského umělce zřejmě neobjednáte, ale o to tu nejde. I on sám se snaží lidi inspirovat a motivovat. A možná právě vás inspirace vtipně koncipovanými trolly obřích rozměrů přivede k nějakému neobvyklému řešení, jak využít svůj odpad vkusným způsobem.
Umělec v oblasti recyklace
Thomas Dambo se označuje za umělce v oblasti recyklace, který upozorňuje na fakt, že se náš svět topí v odpadcích, zatímco nám docházejí přírodní zdroje. Své tvůrčí dny tráví tím, že dává nový život vyřazeným materiálům tak, že je mění na umělecká díla velkých formátů. Svá díla již tvořil ve 20 zemích pěti kontinentů. A to včetně obřích trollů, v jejichž případě dokonce vznikla internetová mapa výskytu. Ano, i my se můžeme vydat po cestách Dambových trolů po celém světě. A toho stého můžeme začít hledat.
Všechny projekty umělec realizuje za použití stovek tun recyklovaných materiálů a ve spolupráci s místními komunitami. Další lidé se tak vždy stávají spolutvůrci jeho uměleckých děl. A sám autor říká, že poslání, které sleduje, vyžaduje zapojení všech. Pořádá i přednášky a workshopy, kde lidi učí, jak znova využívat již vyřazené materiály.
Trolly rád schovává různě po lesích
Své obří sochy trollů pak doslova schovává po lesích, parcích, na veřejných místech i v brownfieldech. Podle skandinávské mytologie jsou trollové obří nadpřirozené bytosti, které žijí v lesích, straní se lidí a nijak jim nepomáhají. Ba naopak. Byť se však dřevění trollové tak trochu skrývají, zároveň je autor obvykle aranžuje tak, aby byli lidmi vyhledáváni a nalezeni. Chce tak dostat lidi od jejich chytrých telefonů a počítačů, donutit je, aby si vyjeli a vyšli najít své trolly.
Dambovi trollové jsou prostě ukrytí mimo vyšlapané cesty a lze je nalézt pomocí indicií v podobě básniček nebo mapy pokladů. Obří sochy jsou kompletně vyrobené z recyklovaného dřeva, při výrobě umělec využívá staré palety, zbytky dřeva z plotů či třeba starých kůlen, dřevo ze skládek, uložené vedle kontejnerů, dřevo z lesních polomů. Doufá přitom, že právě jeho sochy mohou lidi inspirovat k recyklaci.
A proč dělá vlastně až tak obří sochy? Aby ukázal, kolik nevyužitého dřevěného a jiného odpadu se všude kolem nás válí.
Začalo to graffiti a hip-hopem
Thomas Dambo se narodil v roce 1979 v dánském Odense jako starší ze dvou bratrů. Už jako dítě, syn kováře kol a učitelky, která si přivydělávala jako švadlena, stavěl z kamarády “mohutné“ dětské pevnosti. V roce 1995 si vyzkoušel street art, urban exploration a graffiti, začal se zabývat hip-hopem. Prostě revoltoval, jenže později (v roce 2006) pod tlakem kriminalizace především graffiti scény vytvořil svou první pouliční ptačí budku jako alternativu ke graffiti. A mohl se přestat schovávat, naopak byl žádán, aby začal svá díla vystavovat.
Od studia k proslulosti
Získal magisterský titul v interakčním designu na Kolding School of Design, kde si vytvořil tajnou ložnici v jedné z budov kampusu. A právě v té době začal chápat rostoucí potenciál staveb z recyklovaných materiálů. Načež pokračoval ve výrobě ptačích budek z odpadů a přišel s nápadem Happy City Birds. Vytvořil 250 barevných ptačích budek a rozmístil je po celém Dánsku, aby zvýšil povědomí o důležitosti ochrany právě těchto zvířat.
Odsud už byl jen krůček k trollům, které zpětně propojuje i s nápadem instalací ptačích budek. Trollové mu však cestu do světa ještě neotevřeli. Vše začalo dílem nazvaným Happy Wall, velkou interaktivní instalací umožňující komukoli se vyjádřit ve velkém měřítku ve veřejném prostoru překlápěním dřevěných pixelů na zeď. Dílo mělo úspěch a začal být zván do zahraničí. Své první dva trolly (pana a paní Limbo) postavil na dánském hudebním festivalu Smuk Fest. Když pak byl pozván vystavovat na uměleckém festivalu Culebra Es Lay v Portoriku, nevystavil svou sochu trolla v areálu festivalu, ale na druhé straně ostrova. Vznikl Hector Protector I, který je dosud oblíbenou místní ikonou.
Jubilejní stý troll
Ve velkém začal experimentovat s výrobou obřích soch trollů od roku 2015 a dodnes jich vytvořil 100. Vedle toho se však věnoval také instalacím z plastových odpadů. V roce 2023 pak vytvořil projekt „Cesta ptačího krále“, což je vlastně roadtrip po šesti státech USA, kde lidé najdou celkem deset soch trollů a pohádkovou knihu. Svého stého trolla vytvořil na zcela tajném místě, nalézt je ho možné pouze díky rozsáhlé mezinárodní honbě za pokladem zahájené na Trollmap. Právě ta spojuje lidi z celého světa ve snaze najít Trolla#100.
Sídlo na staré dánské farmě
Domovské studio Thomase Damba se nachází na staré farmě uprostřed dánského venkova nedaleko Kodaně. Zde stavím své sochy a dělá experimenty společně se svou partou. Na venkov se přestěhoval v roce 2021 poté, co byl vyhozen ze své staré dílny v Kodani kvůli stavbě dálnice. A nyní postupně přestavuje a upravuje pro potřeby své a svého týmu budovy starého venkovského statku.
Kdo jsou trollové?
Nadpřirozené bytosti se základy v severské mytologii a skandinávské lidové slovesnosti. V pramenech staré severštiny jsou trollové popisováni jako stvoření přebývající v odlehlých horách, skalách nebo v jeskyních, kde společně žijí v malých rodinných společenstvích. Trollové bývají zřídkakdy nápomocní lidem. Až později s nástupem křesťanství se z trollů stala nebezpečná pohanská stvoření různých charakterů a vzhledu. I představa, že se trollové vystavení slunci mění v kámen, je až pozdějšího data. Zobrazování trollů v současné populární kultuře je pak velmi různorodé. Staroseverské podstatné jméno troll či tröll znamená zlý duch, démon, vlkodlak nebo jötnar. Původ tohoto slova je však neznámý.
Zdroj: thomasdambo.com, Wikipedia, zprávy.tiscali.cz, visitdenmark.com, fabala.cz, rejsrejsrejs.dk, opdagdanmark.dk