Do půdy musí v září jen cibulky některých druhů, jiné vysazujeme v říjnu a některé až v listopadu. Tedy samozřejmě vždy v závislosti na počasí a jeho dlouhodobé předpovědi. Od září vysazujeme cibulky sněženek, bledulí, krokusů, narcisů, tulipánů, modřenců, hyacintů, prostě všech jarních cibulovin. V tuto dobu je také největší výběr cibulek těchto rostlin, na jaře si již pouze zakoupíme o dosti dražší sazenice.
Anglické slavnosti sněženek
I některé cibulky se ale mohou prodražit. Slavnosti sněženek, to není jen poetická novela Bohumila Hrabala, ale především oslava tajného rostlinného favorita Britů. I když - tajného, vlastně výsostně veřejného. Slavnosti sněženek jsou skutečnou slavností, kdy jste zváni do mnoha anglických zahrad, tedy těch sněženkových, a že jich je. Slavnost začíná v závislosti na aktuálním počasí od přibližně 3. lednového týdne.
V Anglii nepůvodní druh
V jedné zahradě si můžete sněženkové pěstitelské chlouby prohlédnout za dne, jinde třeba při svíčkách. Někde se i podávají čaje anebo polévky ve stanu. Obzvláště působivé jsou koberce rozkvetlých sněženek v zahradách viktoriánských okolo starobylých hradů a zámků, ale i na volných prostranstvích u hřbitovů. Zajímavostí též je, že sněženky nejsou na britských ostrovech původním druhem. A kdo je sem přivezl, se již zřejmě nedozvíme. Zda jde o válečnou kořist z bojišť Krymské války anebo stopu po Římanech, kteří si zde vylámali zuby.
Příliš drahé krásky
Sněženky se během slavnosti dokonce i draží. A to za nemalé sumy. Nejdražší sněženkou na světě se dosud stala Elizabeth Harrison (Galanthus Woronowi), za kterou zaplatil v únoru 2012 jeden ze sběratelů neuvěřitelných 725 liber. Zdvojnásobil tak předchozí rekord, kdy bylo za jedinou cibulku sněženky Green Tear (Galanthus nivalis) zaplaceno 360 liber. Britské slavnosti sněženek vám prostě pořádně vyvětrají peněženku.
Britové se také pyšní specializovaným prodejem a šlechtěním mnoha kultivarů sněženek. Nejlevnější z nich jsou za 5 liber, nejdražší za liber 50. A když se někomu podaří objevit anebo křížením přivést k životu opravdu unikátní sněženku, může být její cena závratná.
Nevysazovat všechny cibuloviny naráz
Na jaře kvetoucí okrasné cibuloviny nesmíme ve svých zahradách vysazovat všechny naráz. Po půlce září by do půdy měly přijít právě sněženky spolu s narcisy a bledulemi. V říjnu pak přidáme tulipány, krokusy a okrasné česneky. A jako poslední se vysazují v první polovině listopadu cibulky modřenců.
Použít také můžeme košíčky na cibuloviny, které ochrání cibulky proti hryzcům a zároveň zabrání zatahování cibulek do stále větší hloubky. V košíčku vám skupinky cibulovin vydrží v zemi mnoho let. Přeji vám, aby na jaře vaše cibuloviny vykvetly do nebývalé krásy.
Zdroj: Petr Pojar, ČESKÉSTAVBY.cz
Další články o okrasných cibulovinách na podzim:
- Sněženky, první posly jara, je třeba sázet už na podzim
- Anglické slavnosti sněženek mají od Bohumila Hrabala hodně daleko, poetické však jsou
- Nezapomeňte na jarní cibuloviny, pro výsev cibulek je čas právě od konce léta
- Proč se cibuloviny vysazují na podzim
- Chcete v předjaří kvetoucí zahradu? Je třeba nyní začít vysazovat cibuloviny!
- Jaké rostliny vyséváme a vysazujeme na podzim?
- Nezapomeňte na jarní cibuloviny, pro výsev cibulek je čas právě od konce léta
- Začal čas podzimní výsadby cibulovin, jaké vysazovat a jak