Druhově se nabízí dlouhá řada nejen nádherně kvetoucích letniček či rostlin vytrvalejších, ale též bylinek a u velkokapacitních truhlíků také zeleniny. Ledoví muži již odešli, počasí se umoudřuje a je nejvyšší čas začít.
Věnujme se ale nyní truhlíkům rozkvetlým, nikoli užitkovým. Rozkvetlé truhlíky ozdobí každý venkovní okenní parapet, balkón či terasu. A výběr rostlin je závislý na stanovišti. Je tedy důležité, zda jde o místo slunné, orientované třeba na jih a nebo stinnější, například přistíněné vzrostlým stromem. Důležité je též vědět, které druhy spolu můžeme v jednom truhlíku kombinovat, aby si navzájem nevadily.
Nakonec ale vždy platí, že pestře kvetoucí a zajímavě olistěná výsadba okenních truhlíků doslova rozzáří celý dům, vdechne mu barvy a kouzlo, ale i neopakovatelné vůně. Navíc též přitáhne hmyz, takže místa s takovou výsadbou opravdu ožijí.
Okenní a balkónové truhlíky, ale i květináče, lze osazovat mnoha způsoby. Můžete si založit třeba i jedlý balkon. Je však především třeba rozlišovat, které rostliny lze pěstovat na plném slunci a které naopak vyžadují přistínění (polostín) a nebo dokonce plný stín. Důležitý je též vzrůst rostlin, čemuž odpovídá i prostor, jaký v truhlíku potřebují. Namačkat vedle sebe rostliny, které se budou navzájem vytlačovat, dovede každý, ale je třeba vědět, jakých rozměrů mohou konkrétní druhy a kultivary dorůst. Teprve až posledním kritériem, ale o to důležitějším, je výběr podle barev květů a náročnosti aranžmá.
Jaké rostliny do truhlíku na slunci?
Na plné slunce (především tedy na stanoviště orientovaná jižně) se do truhlíků hodí hlavně rostliny sukulentnější a alespoň mírně dužnaté. I ty však ze začátku, než si na výheň zvyknou, vyžadují přistínění. Mezi takové rostliny patří ostruhatka (Diascia), gazánie (Gazania), osteospermum (Osteospermum ecklonis), verbena (Verbena hybrida), minipetúnie neboli milionbells (Calibrachoa hybrida), sutera neboli bakopa (Sutera diffusa), všelicha mnohoklanná (Brachycome multifida), libora měňavá (Lantana camara), pařížská kopretina (Argyranthemum frutescens) a třeba hvězdička přímořská (Asteriscus maritimus).
Jaké rostliny do truhlíku ve stínu?
Na stinnější stanoviště se hodí především druhy okrasné listem, z těch kvetoucích, natož velmi pěkně, jich mnoho nenajdeme (například netýkavka balzamína - Impatiens ‘Candy Weis‘). Volíme tedy především břečťan (Hedera), převislé begonie (Begonia ‘Illumination White‘), popence (Glechoma) a třeba dobromysl zlatolistou (Origanum vulgare ‘Goldtaler‘).
Při výsadbě okrasných rostlin do truhlíků je třeba brát ohled též na konkurenční schopnosti rostlin. Svým bujným růstem hravě přerostou ostatní například běžné i převislé petúnie, molice, dvouzubec a šedolistý smil řapíkatý. Při volbě těchto rostlin je třeba v kombinaci s jinými nechat dostatečné rozestupy.
Pokud chceme rostliny v truhlících kombinovat, čili nechceme například jen truhlíky z petúnií, je třeba vědět, že balkónovky se rozlišují na druhy dominantní (vedoucí, tvoří střed truhlíků či pozadí), doplňkové, které se většinou vysazují po okrajích (nejčastěji v popředí) truhlíků, stejně jako druhy převislé. Obvykle to tedy vypadá tak, že dominantní rostliny vysadíme do pozadí, doplňkové (výplňové) před ně do popředí a převislé vyloženě k přednímu okraji, z něhož budou stékat dolů. Dosáhneme tak dokonalého aranžmá nad i pod úrovní truhlíku a ten díky převislým rostlinám z větší části dokonce i zmizí z očí.
Co se týká barevných kombinací, záleží především na našem vkusu, ovšem není od věci si nechat v zahradnictví poradit od zkušeného zahradníka či zahradnice. A například plnokvěté kultivary Million Bells si vystačí s vlastními odstíny, aniž by bylo potřeba jiných druhů, stejně jako třeba petúnie, které můžeme navíc kombinovat dominantní a převislé v jednom truhlíku.
Zdroj: ČESKÉSTAVBY.cz, shutterstock.com