zobrazit 2 fotky
Čtyři stěny - to je prostor, v kterém žijeme a trávíme podstatnou část života. Díky nim máme soukromí, intimitu a pohodu. Opačně jsou to opět tyto obvodové stěny našeho bytu či domu, s kterými veřejnost přichází do vizuálního kontaktu a podle kterých nás vědomě nebo podvědomě hodnotí.
Obvodové stěny jsou zpravidla součástí nosné konstrukce. Protože přenášejí zatížení celé konstrukce do základů a přes ně dále až do podkladové vrstvy zeminy, je nutné jim věnovat svou pozornost.
Obvodové stěny dělí od základové konstrukce hydroizolace, která brání pronikání vlhkosti do stěn.
Při stavbě rodinných domů patří k nejoblíbenějším zděné obvodové stěny z pálených cihel nebo pórobetonových tvárnic. Pálené cihly se vyrábějí i v provedení se zvýšenými tepelnými vlastnostmi (např. Supertherm STI, Porotherm Si). Bloky s těmito vlastnostmi se začínají vyrábět i v porobetonovém provedení (Ytong Lambda).
Zdivo se spojuje pomocí zdicích malt a lepidel. Nově se začaly broušené cihly spojovat pěnou DRY- FIX, tím odpadá fyzicky i časově náročná práce s mícháním malty nebo lepidla.
Další možností, jak vytvořit zděné obvodové stěny, jsou tvarovky z lisovaného betonu s různými přísadami (například z dřevotřísky a podobně). Vyrábějí se v různých variantách, mohou být nezateplené, nebo je součástí tvarovky tepelná izolace (například polystyrén).Takovéto tvarovky jsou duté s prostorem na betonovou výplň.
Mezi hlavní funkce obvodových stěn patří schopnost tepelně a zvukově izolovat a zabezpečit takový odchod vodních par, aby nedocházelo k nežádoucím vlivům vlhkosti na povrchovou úpravu stěn a tím i na hygienu bydlení a pohodu v interiéru.
U obvodových stěn nelze podceňovat ani schopnost zvukově izolovat – především, když dům stojí v blízkosti frekventované komunikace. Stěny však nechrání jen proti pronikání nežádoucích zvuků z venkovního prostředí směrem dovnitř, ale i z jednoho prostoru do druhého a z vnitřního prostředí směrem ven.
Pokud samotné zdivo nemá dostatečnou schopnost zvukově izolovat, je možné tento problém řešit vrstvenými konstrukcemi se zabudovanou zvukovou izolací, například z minerální vlny.
Dobré je vzít na vědomí, že tepelně akumulační schopnost závisí na hmotnosti materiálu, a tak se budovy se stěnami z těžkých materiálů schopných akumulovat teplo ochlazují pomaleji, stejně pomalu se však i vytápí.
Dobrými akumulačními vlastnostmi se právem chlubí keramické zdící materiály.
Pozornost je třeba ovšem věnovat i těm částem hrubé stavby, jejichž tepelný odpor je mnohem nižší než tepelný odpor ostatních částí obvodové konstrukce. Tato místa se nazývají tepelné mosty. Kromě většího úniku tepla mohou způsobit i vznik poruch staveb, protože na nich je možné sledovat lokální pokles teploty – důsledkem může být kondenzace vodních par a vyšší namáhání konstrukce.
Tepelné mosty jsou geometrické (vznikají například v rozích a koutech místností) a materiálové (patří sem například ocelobetonové konstrukce nadokenních překladů, ztužujících věnců a podobně). Tepelným mostům se dá vyhnout použitím kompletního stavebního systému, správným způsobem zateplení vnějších stavebních prvků anebo termickým oddělením vyčnívajících částí (například balkónových desek).