Od letošního podzimu startuje další etapa dotačního programu Nová zelená úsporám. A přináší přelomový prvek, nově se totiž vztahuje i na trvale obývané rekreační objekty. Reflektuje tak potřebu lidí, kteří si své bydlení vyřešili méně tradičním způsobem. Dotace budou navíc nově vyhrazeny i na zajištění úsporného ohřevu vody pomocí solárně termického a fotovoltaického systému či na projektovou přípravu, energetické hodnocení a odborný technický dozor.
Propojení s dalšími dotačními programy
Ministerstvo životního prostředí připravilo ve spolupráci se Státním fondem životního prostředí ČR pokračování dotačního programu Nová zelená úsporám zaměřeného na energeticky úsporné renovace a stavby rodinných a bytových domů. Konkrétně je nová etapa označena jako etapa1 a spuštěna bude letos v říjnu. Přinese s sebou přitom hned několik zásadních změn. Za prvé a především rozšíření podpory na bytové domy po celé České republice a trvale obývané rekreační objekty. Za druhé sloučení s dotačním programem Dešťovka a za třetí ještě užší propojení s tzv. kotlíkovými dotacemi, které jsou zaměřeny na výměnu neekologických kotlů na pevná paliva.
Cíleno na různé kombinace opatření
Nejvyšší finanční prostředky (z celkového balíčku v minimální výši 39 mld. Kč na celý dotační program) navýšené o speciální bonusy pak bude možné čerpat na různé kombinace opatření. K nim patří například výměna neekologického zdroje tepla za tepelné čerpadlo, zateplení budovy nebo instalace fotovoltaické elektrárny či systému nuceného větrání s rekuperací tepla.
Jednotlivá opatření či jejich kombinace financovaná prostřednictvím programu Nová zelená úsporám přispějí ke zvyšování energetické účinnosti budov a ke snižování emisí škodlivých látek do ovzduší. Nezanedbatelná je také samotná úspora podstatné části peněz, které by jinak žadatelé museli investovat do výstavby nebo rekonstrukce energeticky úsporného domu, případně by je zbytečně utratili za energie.
Bonus 10 000 Kč za každé další opatření
Úzké propojení s tzv. kotlíkovými dotacemi zaměřenými na výměnu neekologického kotle na pevná paliva pak cílí nejen na nízkopříjmové domácnosti (jako je tomu u kotlíkových dotací), ostatní žadatelé totiž mohou žádat o proplacení 50 % uznatelných nákladů za výměnu kotle právě v rámci programu Nová zelené úsporám. Při čerpání nejen této dotace navíc mohou žadatelé počítat s bonusem 10 000 Kč za každé další dotované opatření. Celkem pak mohou domácnosti na bonusech získat více než 90 000 Kč. A stále pro ně platí pravidlo 3+3+3, což znamená, že se do tří týdnů dozví, zda je žádost v pořádku, do tří týdnů od doložení dokončení realizace je pak žádost schválena a do 3 týdnů od schválení je dotace vyplacena.
Příklad dotace za kombinovaná opatření (max. míra podpory je 50 % uznatelných nákladů s pevně stanoveným limitem u jednotlivých typů dotací):
Pořízení tepelného čerpadla systému vzduch-vzduch s fotovoltaickým systémem a nádrží na dešťovou vodu do rodinného domu. Žadatel získá až 50 000 Kč na tepelné čerpadlo vzduch-vzduch + standardní dotace na zvolený fotovoltaický systém + standardní dotace na systém pro využití dešťové vody + 10 000 Kč (bonus za kombinaci s fotovoltaickým systémem) + 10 000 Kč (bonus za kombinaci se systémem pro využití dešťové vody). V strukturálně postižených regionech Karlovarského, Moravskoslezského a Ústeckého kraje je dotace navíc zvýhodněna bonusem dalších 10 %.
Zdroj: Ministerstvo životního prostředí a Státní fond životního prostředí ČR